Öğretmenler İçin Öğrencilerin Ders Verimliliğini Arttırıcı Basit Yollar


11-02-2018 |

Öğretmenler İçin Öğrencilerin Ders Verimliliğini Arttırıcı Basit Yollar

Sınıf içerisinde öğrencilerinizin hepsinin aynı süre boyunca dikkatlerini uyanık tutmak zor olsa da yardımcı olacak basit öneriler bulunabilir.

Öğrencilerinizi Derse Motive Etmenin Basit Yolları Neler Olabilir?

Öğretmenler olarak önceliğiniz olması gereken nokta, öğrencilerimiz tarafından ebeveynlerinden sonra (bazı zamanlarda onlardan daha fazla) model alındığınızı unutmamak olmalıdır. Çocuklar sınıfa mutlu ve eğlenceli bir şekilde girmiş bir öğretmene çok daha fazla dikkat yönelterek daha uzun süre onunla ilgileneceklerdir. Neşeli olmak ve neşeli olana dikkat etmek çocukların tabiatında var, unutmayın!

Derse başlamadan önce muhakkak sınıfınızın oturma düzenini ayarladınız; konuya, içeriğe, ilgisinin daha yüksek olacağını bildiğiniz öğrencilere göre bir oturma şekli verdiğiniz sınıfınızda oturma değişiklikleri yaptığınız esnada konuyla alakalı küçük küçük girizgah niteliğinde ipuçları vermek ilgiyi yavaş yavaş derse çekiyor olacaktır…

Söyledikleriniz kadar ses tonunuzun etkililiğini de anımsayın, sürekli aynı ses tonuyla anlatacağınız bir konu doğal olarak sürecin sonuna doğru öğrencilerinizin dersle bağını koparacaktır. Önemli noktalarda alçaltıp yükselteceğiniz ses tonunuz hem meraklarını artıracak hem de size olan dikkatlerini uyandıracaktır. Merak eden çocuk her zaman öğrenemeye daha fazla açıktır.

Söz hakkı vermek ya da cevap için parmak kaldırılmasını beklemek yerine çocukları sadece konuşmalarınızla kendiliklerinden de konuşmak istemeye teşvik edin; konuyla alakalı ya da alakasız yaptığı güzel bir şeyi vurgulayarak fikrini merak ettiğinizi belirtebilirsiniz… Dikkatin üzerine olumlu bir özelliğinin vurgulanmasıyla çekildiğini fark eden çocuk ayağa daha fazla özgüven ile kalkacaktır!

Konu ne olursa olsun çocuklar bağlantı kurabilecekleri bir örnek ile çok daha çabuk ve sağlam kavrarlar. Eğitimci olarak aklınızın bir köşesinde dikkat süresinin azaldığını fark ettiğinizde kullanabileceğiniz örneklerinizin bulunması kurtarıcı olacaktır…

Öğrencilere verilen eğitimleri(terapileri) MEBBİS"e otomatik aktarın.

Öğretmenler olarak derse hazırlıklı gelmek ne kadar önemli ve verimlilik artırıcı ise, öğrencilerinizde de benzer bir görev bilincini uyandırmak aynı derecede önemlidir. Çocuklardan beklentileriniz her iki sonuçta da onları güzel karşılayacağınız gerçeğini değiştirmemelidir. Öğretmen için önemli olan, çocuğun getirdiği fikrin ne kadar yaratıcı olduğundan daha çok bir fikirle gelmiş olmasıdır.

Öğrencilerinizi yahut evde çocuklarınızı ders çalışmaya motive etmenin en basit yolunun, işin içerisine dahil edeceğiniz bir miktar eğlence ve sevgiden geçtiğini unutmamanız dileğiyle…

Uzman Psikolog, Aile Danışmanı Lütfiye MIHOĞLU

Yorumlar (0)

Henüz yorum yapılmadı
Üyelik Gerekli

Yorum yapanları görebilmek ve yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Eleman mı Arıyorsunuz?

Çalışanınız sizi yüzüstü bıraktı, ortada mı kaldınız?

Artık bunları dert etmeyin! Hemen bir iş ilanı ver, gelen başvuruları incele, birkaç görüşme yap ve uzmanla çalışmaya başla. Hepsi bu...

Öğrenciye verilen eğitim modüllerinin sınır kontrolü otomatik yapın.

Ücretsiz İş İlanı
Özel eğitim ve sağlığın ortak paydası olan Rehabilitasyon.com adresinin sektöre özel iş veren ile iş arayan arasında ne kadar iyi bir köprü olduğunu görebilmeniz için çok kısa süreliğini ÜCRETSİZ bir İş İlanı verebilirsiniz.
Rehabilitasyon.com'daki güncellemeleri ve yenilikleri artık Facebook'dan da takip edebilirsiniz
Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezinizde bir otomasyon programına ihtiyacınız mı var?
Engelli Çocuklar Otomasyon Programı (EÇOP) yenilendi, Demo indirip anında, MEBBİS'den bilgilerinizi yükleyerek hemen kullanmaya başlayabilirsiniz.
1 Aylık ÜCRETSİZ DEMO'yu hemen indirin ve yükleyin.
  • SINIRSIZ Kullanıcı ve Öğrenci
  • Veritabanı sunucu hizmeti
  • Uzak sunucuya otomatik yedekleme
  • Web tabanlı veya Masaüstü kullanımı
  • MEBBİS otomatik veri aktarımı
  • PKT, KDF ve diğer formların kolayca üretimi
  • Bir yıl ücretsiz teknik destek
Ayrıntılı bilgi için burayı tıklayın.