İNTİHARIN PSİKOPATOLOJİSİ


16-10-2019 |

İNTİHARIN PSİKOPATOLOJİSİ

İNTİHARIN PSİKOPATOLOJİSİ HK.

İntiharla ilgili ilk psikodinamik teoriyi geliştiren Freud'a göre; depresyonun ve intiharın psikodinamiği birbirinin aynıdır.

Depresif insan kendini, dünyayı ve geleceği olumsuz değerlendirir. Bireyin agresyonunu kendi benliğine yöneltmesiyle; suçluluk duygusu, kendini değersizleştirme, en sonunda kendini öldürmeyle ifadesini bulur.

Depresyonda olan kişi: herşeyi yavaş yavaş gri görmeye başlar, sabah uyanmak , yataktan kalkmak, kahvaltı yapmak, birine günaydın demek, yıkanmak, herşey anlamsızlaşır. Ve tüm odayı gri , sonra sonra siyah kaplamıştır.

Bir gün, iki gün, üç gün, on gün ve sonunda aylar...

İntihar; geçici bir sorun için nihai bir çözüm çabasıdır. Çekilen acının son bulması için başka hiçbir çarenin kalmadığına kendini ikna etmektir. 

İntihar, intihar eden için "yangın olduğunda evden çıkmak için çıkılan acil çıkış kapısı gibidir." Bu nedenle kişi bu kararı aldığında; aniden bir iyilik hali içerisine girer. Sevdiği ve görüşemediği  kişilerle görüşür. Ofisine gider işlerini toparlar, öğrenciyse ödevini yapar. Çünkü ona göre artık kararını vermiştir ve kendine göre bu acı son bulacaktır.

Maalesef

Düzen ; acı çekmenin bir zayıflık olduğunu iddia ettiği müddetçe , intihar da varolmaya devam edecektir.

Üzülme ve depresyon arasında da fark vardır. Hepimiz zaman zaman kendimizi kötü hissederiz. Arasındaki farkı: sadece İYİ BİR UZMAN bilebilir. 

İntiharı ortadan kaldırmak için; Depresyonu çalışmak gerekir. Depresyonu çalışırken önemli soru: ne ile başladığıdır. 

A. Bir travma sonrası mı gelişti? Travma sonrası ise travmayı da çalışmak gerekir. 

B. Kişinin başka bir rahatsızlığı var mı bu da önemli. 

C. Ancak bazıları da Depresif kişilik yapısındadır. Bu kişiler kendilerini değersiz, önemsiz, başarısız ve yetersiz biri olarak görür; aşırı uyumlu, alıngan ve kırılgan kişilerdir. Dışarıdan gelen değerlendirmelere son derece duyarlıdırlar. Kendini olumsuz olarak algıladıkları için herhangi bir değerlendirme karşısında bile özsaygıları, özdeğerlilik duyguları düşer. kendilerini ihmal edip. Sürekli olarak çevrelerindeki insanları memnun etme ve onları üzmeme çabası içerisine girerler. 

Bireysellleştirilmş Eğitim Proğramını(BEP) kolayca hazırlayın.

Bu durumda bu kişiyle çalışırken Depresif kişilerin değiştirmesi gereken şeyleri de : Örn. Olumlu benlik algısı geliştirme, hayır diyebilmeleri, sürekli verici olan rollerinden çıkmalarını sağlayabilme gibi. Şeyleri de çalışmak gerekir.

Ve HAYAT; kimyadır. Beynimizdeki kimyasalları yerine koymadıkça sadece psikoterapinin işe yarayabileceğini düşünmeyenlerdenim. Bu nedenle özellikle süreğen devam eden, patolojik sorunlarda Psikiyatrist desteği şarttır.

Yorumlar (0)

Henüz yorum yapılmadı
Üyelik Gerekli

Yorum yapanları görebilmek ve yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Özel Eğitim Uzmanı

Ücretsiz İş İlanı
Özel eğitim ve sağlığın ortak paydası olan Rehabilitasyon.com adresinin sektöre özel iş veren ile iş arayan arasında ne kadar iyi bir köprü olduğunu görebilmeniz için çok kısa süreliğini ÜCRETSİZ bir İş İlanı verebilirsiniz.
İş Arayanlar

iş arayan 1592 kişi var. Hemen irtibata geçerek personel eksikliğinizi tamamlayın.

Bugün

Sibel Ç.
Sosyal Hizmetler

Bugün

Osman D.
Fizyoterapist

Bugün

Aslı S. G.
Halkla İlişkiler ve Tanıtım Elemanı

Bugün

Ayşe P.
Özel Eğitim Öğretmeni

Bugün

Merve D.
Hasta Bakıcı

Remsis yayında! Tamamen Ücretsiz!
Remsis tamamen ücretsiz olarak kullanabileceğiniz, tüm ihtiyaçlarınızı karşılayan web tabanlı bir otomasyondur. MEBBİS'den bilgilerinizi yükleyerek hemen kullanmaya başlayabilirsiniz.
ÜCRETSİZ olarak kullanmaya başlayın
 • 7/24 Heryerden Erişim
 • Tüm Cihazlarızla Uyumlu
 • MEBBİS otomatik veri aktarımı
 • PKT, KDF, BEP ve diğer formlar
 • Servis Programı
 • Ön Muhasebe ve Faturalar
Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezinizde bir TAMAMEN ÜCRETSİZ otomasyon programına ihtiyacınız mı var?
Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezlerinin tüm ihtiyacı olan yazılımlar RemSis.net sayfası üzerinden TAMAMEN ÜCRETSİZ olarak kullanabilirsiniz.
TAMAMEN ÜCRETSİZ, hemen üye ol, kullanmaya başla.
 • SINIRSIZ Kullanıcı ve Öğrenci
 • 7/24 Heryerden Erişim
 • Masaüstü, Tablet ve Mobil Uyumlu
 • MEBBİS otomatik veri aktarımı
 • PKT, KDF, BEP ve diğer formların kolayca üretimi
 • Servis Programı
 • Ön Muhasebe ve Futura İşlemleri
Ayrıntılı bilgi için burayı tıklayın.