İFADE EDİCİ DİL GELİŞİMİ


07-09-2005 |

İFADE EDİCİ DİL GELİŞİMİ

Çocuklarda ilk dilin kazanılması ve dil gelişimi ile ilgili konular, dilbili­min yoğun bir çalışma alanı haline gelmiştir. Dilin karmaşık yapısını öğren­mek için, dilbilimde en çok kullanılan yöntemlerden biri, çocukun dili kazanma sürecindeki aşamalar, izlemektir.

Çocuklarda dil gelişimi ile ilgili çalışmaların çoğu dizim bilgisi (sözdizimi syntax) ve anlambilim (semantics) yönünden yapılmaktadır. Dizim bilgi­si, cümlenin yapısını inceleyen bir dilbilim dalıdır. Sözcüklerin cümle içinde sıralanmaları, dillerin cümle yapılarının belirlenmesi, özne-tümleç ve yükle­min bir dildeki sıralanışı ve adların sıfatlarla bir araya geliş biçimleri konula­rıyla ilgilidir. Anlambilim, dili anlam yönünden ele alan, dilin düşünce ya­nıyla, sesle düşünce arasındaki ilişkilerle ilgili bir dilbilim dalıdır.

 

gibi sözcükler bu etkinlik şırasında pekiştirilebilir. Bununla birlikte, yapılacak etkinliğin ilgi çekici şekilde çocuğa sunulması da dil becerilerinin öğretilmesini kolaylaştırıcı olacaktır. Dil, kısa sürede kaza­nılan ve gelişen bir beceri olmadığından çocuğun gün boyunca kullanacağı bir araç gibi düşünülmeli ve çocuk her söylediği sözcük için desteklenmeli­dir. Ayrıca çocuk sürekli olarak konuşması için yönlendirilmelidir. Çocuk konuşmadan gereksinimleri tahmin edilip giderildiği sürece konuşma ge­reksinimini hissetmeyecektir. Örneğin; oyuncağını uzanamayacağı bir yerde gördüğünde onu istemek için konuşma ihtiyacı duyacaktır.

Akçemete Gönül, İşitme Güçlüğü Olan Çocuğuma Nasıl Yardımcı Olabilirim, Aydoğdu Oftset, Ankara, 1999

Child Development, Vol:55, 1926-1935, 1984.

 

Yorumlar (1)

[ Üyelere Özel ] 01-11-2007 20:28:51

tşk

Üyelik Gerekli

Yorum yapanları görebilmek ve yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Özel Eğitim Uzmanı

İş Arayanlar

iş arayan 1301 kişi var. Hemen irtibata geçerek personel eksikliğinizi tamamlayın.

Bugün

Leyla A.
Psikolog

Bugün

Elif F.
Sosyolog

Dün

Sevda Ç.
Okul Öncesi Öğretmeni

Bugün

Aybüke T.
Psikolog

Bugün

Gül K.
Çocuk Gelişimi Ve Eğitimcisi

Öğrencilere verilen eğitimleri(terapileri) MEBBİS"e otomatik aktarın.

İş mi Arıyorsunuz?

Mezun oldunuz, iş mi arıyorsunuz?

Artık bunları dert etmeyin! Hemen özgeçmişini doldur ve "İş Arıyorum" ilanı ver, kurumlar seni arasın. Hepsi bu...

Ücretsiz İş İlanı
Özel eğitim ve sağlığın ortak paydası olan Rehabilitasyon.com adresinin sektöre özel iş veren ile iş arayan arasında ne kadar iyi bir köprü olduğunu görebilmeniz için çok kısa süreliğini ÜCRETSİZ bir İş İlanı verebilirsiniz.
Rehabilitasyon.com'daki güncellemeleri ve yenilikleri artık Facebook'dan da takip edebilirsiniz