Hayallerinin kâşifi


28-08-2018 |

Hayallerinin kâşifi

Kristof kolomb'un yeni dünya yolculuğu,insanin hayalleri ve hayallerin önündeki engeller..

Kristof Kolomb "yeni dünya" keşfinden önce henüz keşfedilmemiş bir kıtanın var olabileceğiyle ilgili düşünceler besliyordu.Bu düşünce maceraperest olan kaşifin rüyalarına girecek , uykularini kaciracak adeta onu bu maceraya sürükleme açısından beynini kemirecekti . Düşüncesini daha fazla dizginliyemeyen Kristof düşüncesini paylaştığında asil yöneticiler ve ruhban sınıfı bu düşüncesine karşı çıktılar . Başka bir dünyanın olamiyacağini aynı zamanda kendisini çıldırmış olmakla suçlayıp bu düşüncesinin tanrının emirlerine karşı gelmek olduğunu ileri sürdüler.ikna için büyük uğraş veren kaşife nitekim onay çıktığında sonsuz maviliğe ve aynı zamanda uzun zamandır kendisi için ızdırap olan hayallerine yelken açtı.Bitmek bilmeyen uçsuz bucaksız mavilik , yakıcı gunes ve beyindeki olasılık yavaş yavaş umutlari da tuketiyordu.öyleki mürettebattan birilerinin geri dönmek için kendisini uyardığı ve yollarını kaybettiklerini bu durumunda bir kehanete işaret olduğunu, tanrının kendilerini lanetlediğini yüksek tondan dile getirmeye başlamıştı.Her olasiliği beyinde zikreden Kristof  pes etmeyip sonunda Hindistan a geldiğini zannederek bir adaya demir attı.(3 Ağustos 1492).Henüz Amerika kıtasının keşfiyle ilgili tartışmalar sürerken kaşıfin bu keşfi dünya tarihinde büyük değişiklikler yaratacak ve yeni dengeler getirecekti . Adanın yerlileri beyaz adamın cennetlerini ceheneme çevieceklerinden henüz habersizdirler.Dünyanin keşfi açisindan olumlu ancak sömürgecilik ve yerlilerin köleleştirilmeleri açısından son derece kotuydu.Tıpkı yazı yazma yeteneğim gibi.

"Evrendeki hiçbir şey korkmak için değil anlamak için vardir." Ve insan evrende anlayabildiği, kendisini anlatabildiği oranda varolabildiğini kabul ediyoruz.Sanirim bunun içindir ki Zeus kendimizi yontmamiz gerektiğini söyler.İnsan bir nevi kendisinin hem mimarı hem de celatıdır.insan ne olursa olsun kim olursa olsun öğreten , öğrenen , üreten , "fahişe , esnaf , zanaatkar...bir vizyonu olmalıdır. Bir tavrı bir tarzı. Haliyle bir de bu vizyonu destekliyen bir misyonu olmalı. Yakın zamanda toplu taşıma aracında mecburiyeten yüzüm cama yapışmışken  gözüme ilişen  bir reklam yazısında "Hayallerinize perde açın! yazıyordu.Bu öğretinin ticari bir kaygiyla yazıldığı doğrudur. Ancak felsefesi küçümsenmeyecek doğruluktadir. Özgürlüklerin , hayallerin korku ve engellerin arka duvarında onlara sahip olma cesareti ve çabasını gösterenleri beklediği oldukça gerçekçidir. Hayallerimize  , özgürlüğümüze giden yolda bizlere setler çeken bu korku ve engellerin mutlak bir kadercilikten öte yapabileceklerimiz den çok yapamiyacaklarimiza  vurgu yapan kimi zaman bir anne bir baba bir arkadaş bazense hayal hirsizliğimizi yapan bir öğretmendir.

Öğrenciye verilen eğitim modüllerinin sınır kontrolü otomatik yapın.

Her zaman başarılı olunacak gibi bir beklenti oldukça yanlıştır.Ancak bunu anlayabilecek tek çözüm ise denemektir. Bu işte başarısızlıkları da en az başarılar kadar sahiplenmek kuralin , oyunun bir parçasıdır. Tabiki başarısızlıkta sistemin ,  koşuların eleştirisi yapılabilir. Ancak sisteme maledilmemeli bütün başarısızlıklar. Kristof keşfine karşı çikanlara yenik düşerek vazgeçseydi keşfinden eminim dünya çok şey kaybedecekti. Sistemin bireyin duygu-düşünce yapısını kısırlaştırdığı doğrudur. Hayal kurma becerisine ket vurduğu  hatta gerçek dünyadan tek kaçış yeri olan hayal dünyasına kaçişta gerçekleri tokat sertliğinde insan yüzüne çarptığı da doğrudur. Ancak yinede maledilmemeli bütün başarısızlıklar sisteme.Neticede sistemin mimarı da insanın kendisidir. Bu nedenle sistemin eleştirisi verilirken insan öz eleştirisini de vermek durumundadır.

Sonuç olarak belki dünyada bizlere keşfedebileceğimiz bir kıta birakilmamiş olabilir. Ancak insan düşüncesi hayalleri keşfedilmeyi bekliyen birer yeni kitadir. Bu nedenledir ki bizleri bütün olumsuzluklara rağmen hayallerimizden vazgeçirmek isteyen birilerinin olması kaçınılmazdır. Ancak her ne olursa olsun insan hayalerinin mücadelesini vermelidir  ve  hayallere perde açmalıdır. Birileri Tanrı adına durdurmak istese bile.

Fotoğraflar

Yorumlar (1)

[ Üyelere Özel ] 28-02-2019 09:57:24

Süper

Üyelik Gerekli

Yorum yapanları görebilmek ve yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Sosyal Hizmet Uzmanı

Öğrenci ve Veli bilgilerinin kolayca takip edin.

İş Arayanlar

iş arayan 1300 kişi var. Hemen irtibata geçerek personel eksikliğinizi tamamlayın.

Dün

Özge K.
Psikolog

Dün

Ayşe N. K.
Psikolojik Danışman ve Rehber Öğretmen

Dün

Esra B.
Fizyoterapist

Bugün

Dilara Ö.
Psikolog

Bugün

Melek U.
Psikolog

Ücretsiz İş İlanı
Özel eğitim ve sağlığın ortak paydası olan Rehabilitasyon.com adresinin sektöre özel iş veren ile iş arayan arasında ne kadar iyi bir köprü olduğunu görebilmeniz için çok kısa süreliğini ÜCRETSİZ bir İş İlanı verebilirsiniz.
İş mi Arıyorsunuz?

İşinizden memnun değil, daha iyi bir iş mi arıyorsunuz?

Artık bunları dert etmeyin! Hemen özgeçmişini doldur ve "İş Arıyorum" ilanı ver, kurumlar seni arasın. Hepsi bu...

Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezinizde bir otomasyon programına ihtiyacınız mı var?
Engelli Çocuklar Otomasyon Programı (EÇOP) yenilendi, Demo indirip anında, MEBBİS'den bilgilerinizi yükleyerek hemen kullanmaya başlayabilirsiniz.
1 Aylık ÜCRETSİZ DEMO'yu hemen indirin ve yükleyin.
  • SINIRSIZ Kullanıcı ve Öğrenci
  • Veritabanı sunucu hizmeti
  • Uzak sunucuya otomatik yedekleme
  • Web tabanlı veya Masaüstü kullanımı
  • MEBBİS otomatik veri aktarımı
  • PKT, KDF ve diğer formların kolayca üretimi
  • Bir yıl ücretsiz teknik destek
Ayrıntılı bilgi için burayı tıklayın.