Hafiza Gelistirme Teknikleri


15-09-2007 |

Hafiza Gelistirme Teknikleri

Hafiza Gelistirme Teknikleri   Bilimadamlari, gunluk hayatta sac tararken, dis fircalarken, kahve karistirirken ya da diger basit isleri yaparken bile hafizanin guclendirilebileceg i aciklamasinda bulundu. Iste hafizanizi gelistirmek icin basit teknikler ;  

1. Ters El Alistirmasi : Sag eliniz yerine biraz da sol elinizi kullanmaya baslayin. Saclarinizi Sol elinizle tarayin, kalemi ters elinizle tutun gibi... Sonuc olarak, rutin aliskanliklarinizi kirar ve beyninizin kullanmadiginiz diger yarisini da harekete gecirmis olursunuz.

2. Polisiye Alistirmasi : "Dun aksam su saatte ne yaptim, neredeydim, iki saat once ne yaptim?" gibi, genellikle polisiye romanlarinda sorulan sorulari kendinize yoneltin. Ve tabii cevaplayin. Bu alistirma sonucunda yaptiklariniza karsi dikkatinizi gelistirebilirsiniz .

3. Ressam Alistirmasi : Burnunuzun ucunda bir firca oldugunu hayal edin. Bununla havaya en sevdiginiz renkte yatay bir sekiz cizin. Bu cizim hareketleri, yorgun zihninizi hemen canlandirir. Ayni zamanda beyni bloke Eden stresi etkili bicimde yok eder.

4. Cocuk Oyunu Alistirmasi : Ise veya alisverise giderken, tipki bir cocuk gibi merak icinde butun duyularinizi harekete gecirin. Bakin, dokunun, dinleyin, koklayin. Bu sekilde cok ender yaptiginiz baglantilari canlandirir, beyninizin kapasitesini artirirsiniz. Duyu organlarinizin ne kadar fazlasini kullanirsaniz, hafizaniz her zaman canli kalir.

5. Harf Alistirmasi : Elinize bir gazete ve bir fosforlu kalem alin. Sirasiyla paragraflari okuyun ve cift yazilmis harflerin uzerini cizin. Mesela, cift 't' ve 'm'lerin uzerini isaretleyin. Boylelikle konsantrasyonunuzun ne kadar uyarildigini hemen hissedeceksiniz. Bu, zihnin canlanmasini artirir.

6. Yuruyus Alistirmasi : Asker yuruyusu gibi oldugunuz yerde hareket edin. Sol bacaginizi her kaldirdiginizda, once sag elinizle, sonra sol elinizle dizinize dokunun. Boyle caprazlama hareketlerle beyninizin her iki tarafini kullanmis olursunuz.

7. Ajan Alistirmasi : Bu alistirmayi daha cok sokakta yapacaksiniz. Cevrenizde bulunan arabalarin plakalarina bakin ve plakadaki harflerden kelimeler, hatta cumleler turetmeye calisin. Boylece hem kelime hazinenizi gelistirir hem de beyninizi canlandirirsiniz.

Bireysellleştirilmş Eğitim Proğramını(BEP) kolayca hazırlayın.
8. Resim Alistirmasi : Bu alistirmayla alisveris listelerini cok kolay ezberleyebilir, hafizanizi guclendirebilirsini z. Bunun icin kalem kagit alin ve kagidin uzerine mum, kaktus, yonca gibi semboller cizin. Her resim bir sayiyi sembolize ediyor. Ardindan sembolleri sayilara gore ezberleyin. Bu alistirmayla, zihninizde listeler olusturmayi kolay basarirsiniz.

9. Otobiyografi Alistirmasi : Dusunun ki, hayat hikayenizi tekrar yazmaniz gerekiyor. Burada, ise, gittiginiz ilkokuldan baslayabilirsiniz. Bunun icin en yakin arkadasinizi, tipini, sinifinizin duzenini hatirlamaniz gerekiyor. Bu alistirmayla, kisilerle ilgili hafizanizi harekete gecirirsiniz.

10. Hipnoz alistirmasi : Ozellikle stresli anlarinizda olumlu kelimelerden destek almaya bakin. Bunlarla olumsuz dusuncelerinizi yok edersiniz. Mesela, "Benim icin gerekli olan her seyi biliyorum ve cok sakinim" cumlesini tekrarlayabilirsiniz.

www.irkilata.com

Yorumlar (3)

[ Üyelere Özel ] 07-11-2007 20:16:05

Belki tuhaf gelecek ama bu makaleyi okumadan çok önce bunları kendi kendime keşfetmiştim ve yapıyordum.Şimdi yaptığım şeylerin doğru olduğunu bilmek hoşuma gitti.teşekkürler...

[ Üyelere Özel ] 16-09-2007 16:27:11

Güzel makale fakat yeterince örnek verilmemiş ve herkesin biliminsanı olmadığını düşünürsek hangi haraket, hangi davranış neyi geliştirdiğini bilmememiz normaldir. Bu yüzden daha fazla örnek verilerek insanların uygulamasına yardımcı olmuş oluruz. Benim aklıma gelen iki örnek var: Ters el alıştırmasında sol elle kalem tutma da zorlananlar bilgisayarın faresini kullanabilir. Hem daha kolay ve etkili bir yöntem. Ayrıca sağ elinizi yere doğru açıp yuvarlak çizerken, sol elinizi gaga şeklinde yapıp yere vurmayı deneyin.

[ Üyelere Özel ] 16-09-2007 00:20:29

Teşekkürler,hepsini yapmaya çalışacağım.

Üyelik Gerekli

Yorum yapanları görebilmek ve yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Dr. Öğretim Üyesi (Yardımcı Doçent)

Kurumunuza ait program, modül sınırlamalarını siz değil, otomasyonunuz takip etsin.

İş Arayanlar

iş arayan 2441 kişi var. Hemen irtibata geçerek personel eksikliğinizi tamamlayın.

Bugün

Elif A.
Psikolog (Klinik)

Bugün

Meryem Y. P.
Psikolog

Bugün

Buket O.
Çocuk Gelişimi Meslek Elemanı

Bugün

Yeşim Ö.
Büro Memuru

Bugün

Mehmet K.
Zihinsel Engelliler Öğretmeni

Ücretsiz İş İlanı
Özel eğitim ve sağlığın ortak paydası olan Rehabilitasyon.com adresinin sektöre özel iş veren ile iş arayan arasında ne kadar iyi bir köprü olduğunu görebilmeniz için çok kısa süreliğini ÜCRETSİZ bir İş İlanı verebilirsiniz.
Rehabilitasyon.com Facebook'da...

İş ilanlarını ve diğer güncellemeleri Facebook'dan takip etmek için sayfamızı beğenin:

Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezinizde bir TAMAMEN ÜCRETSİZ otomasyon programına ihtiyacınız mı var?
Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezlerinin tüm ihtiyacı olan yazılımlar RemSis.net sayfası üzerinden TAMAMEN ÜCRETSİZ olarak kullanabilirsiniz.
TAMAMEN ÜCRETSİZ, hemen üye ol, kullanmaya başla.
  • SINIRSIZ Kullanıcı ve Öğrenci
  • 7/24 Heryerden Erişim
  • Masaüstü, Tablet ve Mobil Uyumlu
  • MEBBİS otomatik veri aktarımı
  • PKT, KDF, BEP ve diğer formların kolayca üretimi
  • Servis Programı
  • Ön Muhasebe ve Futura İşlemleri
Ayrıntılı bilgi için burayı tıklayın.