FİLM ÖNERİSİ - YERDEKİ YILDIZLAR


11-12-2020 |

FİLM ÖNERİSİ - YERDEKİ YILDIZLAR

Bu gönderide, "Yerdeki Yıldızlar" adlı film, disleksi açısından ele alınmaktadır.

Konusu

Ishaan Awasthi, disleksi problemi yaşayan, harfleri ve kelimeleri kavramakta zorluk çeken, 3. sınıfta dahi okuma ve yazmayı bilmeyen zeki bir çocuktur.

Öğretmenleri Ishaan'a kendi yöntemleriyle verdikleri eğitimden kısa sürede bir sonuç elde edemeyince onu dışlar; çocuğun beceriksiz, tembel ve haylaz olduğu kanısına vararak ondan bir an önce kurtulmak isterler.

Özel eğitime ihtiyaç duyan Ishaan’ın ailesi ve öğretmenleri yaşadığı bu durumu fark edemez. Ishaan, derslerinde zorluk yaşasa dahi hayal dünyasını resme aktarmakta oldukça başarılıdır. Ne var ki içinde yaşadığımız toplumdan da biliriz ki güzel resim yapmak, müzikle ilgilenmek; mühendis, doktor ve yönetici olmanın yanında daha az değerlidir. Filmde, Ishaan’ın ailesi de oğullarının olağanüstü resim yeteneğini önemsemezler.

Okul yönetimi ve öğretmenlerinden gelen şikayetler üzerine babası, Ishaan’ı yatılı okula gönderir. Ancak hayatın akışıyla uyum içinde olan Ishaan, zamanla bu uyumu da kaybeder ve tamamen içine kapanır.

Ishaan, yatılı okula resim dersi için gelen bir vekil öğretmen (Ram Shankar) ile tanışır. Ram Shankar’ın özel eğitimli çocuklarla çalışmasından ve kendisinin de disleksi olmasından dolayı Ishaan’ı fark etmesi uzun sürmez. Disleksi rahatsızlığını da yine ilk o anlar ve Ishaan hakkında veri toplayarak onunla özel olarak ilgilenir. Bu tanışma, Ishaan için bir dönüm noktası olacaktır.

Disleksi Problemi Yaşayan Ünlüler

Albert Einstein (fizikçi, matematikçi, düşünür)

Leonardo da Vinci (ressam, yazar, düşünür, mimar, astronom, mühendis, anatomist, matematikçi, müzisyen, heykeltıraş)

Thomas Alva Edison (ampulü icat eden mucit)

Öğrenciye verilen eğitim modüllerinin sınır kontrolü otomatik yapın.

Pablo Picasso (ressam, heykeltıraş, şair)

Walt Disney (yapımcı, yönetmen, senarist)

Agatha Christie (polisiye edebiyatının en önemli isimlerinden olan yazar)

Filmden Çıkarımlar

Bir çocuğun özgüveninin ve başka insanlara olan davranışlarının temeli anne ve babaların kendisiyle kurduğu ilişkiye bağlıdır. Anne ve baba, çocuğunu eğitmek isterken onu kendisine ve hayata küstürmemelidir. Çocuğunuza hiçbir konuda baskı yapmayın ve onu suçlamayın. Seçimlerini kendisinin yapması için ona izin verin ve ona değerli olduğunu hissettirin.

Çocuklar dayakla terbiye edilemezler. Şiddet terbiyeli insan yetiştirmez, tam aksine vicdansız insan yetiştirir. Çocuğunuzu eğitirken cezadan, şiddetten ve istismardan kaçınmalısınız.

Çocuğun davranışlarını yönetebilmek için en önemli adım önce onu anlamaya çalışmaktır. Çocuğun davranışında bir kusur gördüğünüzde telaşa kapılmamalısınız. Çocuğun davranışlarına hemen müdahale etmeden önce onu anlamaya çalışın. Gerekirse uzmana danışın.

Öğrenme güçlüğü bulunan bir çocuğun eğitimi için aile, çocuk ve eğitimcilerin işbirliğini içeren, doğru bir planlama yapılmalıdır.

Çocuğu hiçbir zaman bir başkası ile kıyaslamayın.

Kısa Bir Hikaye

Bir adam, sahilde yürüyüş yaparken denize telaşla bir şeyler atan birine rastlar. Biraz daha yaklaşınca bu kişinin sahile vurmuş deniz yıldızlarını denize attığını fark eder ve

–  “Niçin bu deniz yıldızlarını denize atıyorsun?” diye sorar.

Topladıklarını hızla denize atmaya devam eden kişi, “Yaşamaları için” yanıtını verince, adam şaşkınlıkla:

–  “İyi ama burada binlerce deniz yıldızı var. Hepsini atmana imkan yok. Senin bunları denize atman neyi değiştirecek ki?” der.

Kurumunuza ait program, modül sınırlamalarını siz değil, otomasyonunuz takip etsin.

Yerden bir deniz yıldızı daha alıp denize atan kişi, “Bak, onun için çok şey değişti.” karşılığını verir.

Yorumlar (1)

[ Üyelere Özel ] 23-12-2020 22:49:19

Filim Önerisi için Teşekkür Ederim.

Üyelik Gerekli

Yorum yapanları görebilmek ve yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Psikolojik Danışman ve Rehber Öğretmen

Remsis yayında! Tamamen Ücretsiz!
Remsis tamamen ücretsiz olarak kullanabileceğiniz, tüm ihtiyaçlarınızı karşılayan web tabanlı bir otomasyondur. MEBBİS'den bilgilerinizi yükleyerek hemen kullanmaya başlayabilirsiniz.
ÜCRETSİZ olarak kullanmaya başlayın
 • 7/24 Heryerden Erişim
 • Tüm Cihazlarızla Uyumlu
 • MEBBİS otomatik veri aktarımı
 • PKT, KDF, BEP ve diğer formlar
 • Servis Programı
 • Ön Muhasebe ve Faturalar
Eleman mı Arıyorsunuz?

Kurumunuzda çalışacak personele mi ihtiyacınız var?

Artık bunları dert etmeyin! Hemen bir iş ilanı ver, gelen başvuruları incele, birkaç görüşme yap ve uzmanla çalışmaya başla. Hepsi bu...

Ücretsiz İş İlanı
Özel eğitim ve sağlığın ortak paydası olan Rehabilitasyon.com adresinin sektöre özel iş veren ile iş arayan arasında ne kadar iyi bir köprü olduğunu görebilmeniz için çok kısa süreliğini ÜCRETSİZ bir İş İlanı verebilirsiniz.
Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezinizde bir TAMAMEN ÜCRETSİZ otomasyon programına ihtiyacınız mı var?
Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezlerinin tüm ihtiyacı olan yazılımlar RemSis.net sayfası üzerinden TAMAMEN ÜCRETSİZ olarak kullanabilirsiniz.
TAMAMEN ÜCRETSİZ, hemen üye ol, kullanmaya başla.
 • SINIRSIZ Kullanıcı ve Öğrenci
 • 7/24 Heryerden Erişim
 • Masaüstü, Tablet ve Mobil Uyumlu
 • MEBBİS otomatik veri aktarımı
 • PKT, KDF, BEP ve diğer formların kolayca üretimi
 • Servis Programı
 • Ön Muhasebe ve Futura İşlemleri
Ayrıntılı bilgi için burayı tıklayın.