Engelli Öğrencilerin Eğitsel Değerlendirilmesi


03-01-2018 |

Engelli Öğrencilerin Eğitsel Değerlendirilmesi

Engelli Öğrencilerin Eğitsel Değerlendirilmesi, Rehberlik ve Araştırma Merkezinin yapacağı değerlendirme.

 Özel Eğitime ihtiyaç duyan bireylere hastahanede sağlık raporu verilir engelli olduğu ve engel türüne yönelik bu sağlık raporu olan kısmıdır. Bizse daha çok eğitsel boyutuyla ilgilenmekteyiz.

  Eğitsel Değerlendirme il ve ilçede bulunan Milli Eğitim Bakanlığına bağlı Rehberlik ve Araştırma merkezleri tarafından yapılır. Engelli öğrencisinin eğitim görmesini isteyen veli çocuğunu Rehberlik ve Araştırma Merkezine götürerek Eğitsel Değerlendirme için talepte bulunur. Rehberlik Araştırma Merkezleri de Eğitsel Değerlendirmesini yapar.

  Öncelikle şunu belirtmek gerekir ki Rehberlik ve Araştırma Merkezleri (RAM) randevu sistemi ile çalışır. RAM'ı arayıp Özel Eğitim Birimi ile görüşme talep edersiniz ve o birimden biriyle görüşerek durumunuzu anlatıp randevu talebinde bulunursunuz. RAM'ın verdiği randevu günü veli yahut öğrenciden resmi olarak sorumlu olan kişi çocuğunu o gün RAM'a götürür.

  Eğitsel Değerlendirme Özel Eğitim bölümü mezunu personeller tarafından yapılır. Eğer hastahane öğrencinin engel tanısını net olarak koyduysa yani hafif düzeyde zihinsel yetersizlik veya ağır düzeyde zihinsel yetersizlik gibi net tanılar koyduysa kurum da çalışan, değerlendirmesini yapan kişi sadece eğitsel değerlendirme için olan performans değerlendirme formunu uygular. Eğer hastahane tam net bir tanı koymadıysa sadece engellidir tanısı koyduysa Zaka Testleri uygulandıktan sonra durumuna göre performans değerlendirme formunu uygular. Zeka Testlerini uygulayacak kişinin testlerin uygulanışı konusunda eğitim almış olması ve uzman sayılması gerekir.

  Engel türü her ne olursa olsun engelli öğrencilerin özelliklerine yönelik eğitim alması için RAM'ın eğitsel değerlendirme yapması gereklidir.

Performans Takip Formu (PKT) eğitmenleriniz internet üzerinden girsin, siz sadece çıktıları alın.

 Eğitsel Değerlendirme sonucunun geçerliliği 1(bir) yıldır bir yıl sonra eğitsel değerlendirme tekrar yapılır.

 Peki eğitsel değerlendirme niçin yapılır. Eğitsel değerlendirme öğrencinin seviyesine yönelik eğitim alabilmesi açısından şarttır. Örneğin: Öğrencinizin engeli hafiftir yapılan eğitsel değerlendirme de çocuğun performansı akranlarına çok yakınsa öğrenciye kaynaştırma eğitimi kararı çıkartılır. Veya öğrencinin okulda gördüğü eğitim çocuk için yeterli değilse öğrencinin Destek Eğitim almasına karar verilir yani Rehabilitasyon merkezine gitmesine. Engel düzeyi hafifse fakat akranlarına oranla seviyesi düşükse Hafif Düzeyde Engelli öğrencilerin eğitim gördüğü okullarda eğitim görmesine karar verilir. Engel düzeyi orta veya ağırsa, orta ve ağır düzeyde öğrencilerin eğitim gördüğü uygulama okullarında eğitim görmesine karar verilir. Veya öğrenci grup eğitimine uygun değilse Bireysel Eğitim görmesine karar verilir. Eğer öğrenci okula gelemeyecek bir düzeydeyse Evde eğitim verilmesine yönelik karar verilir.

  Bu yukarıda saydığım kararlar sadece değerlendirme yapan kişi tarafından verilmez. Değerlendirmeyi yapan kişi sadece çocuğun performans düzeyini belirler. Düzey belirlendikten sonra genelde ay sonlarında Özel Eğitim birimi tarafından RAM'da kurul toplanır. Kurula genellikle RAM Müdür yardımcısı başkanlık eder. Üyeler RAM'da görevli rehberlik öğretmeni, RAM'da görevli özel eğitim öğretmeni, Veli bulunur. Tabi bu kurula duruma göre farklı üyelerde davet edilebilir. Örneğin tahmini karara göre öğrencinin gideceği kurumun rehber öğretmeni ve kurum idarecilerinden biri de katılabilir. Daha sonra kurulda öğrenci düzeyi görüşüldükten sonra yerleştirileceği kurum belirlenir ve karar verilerek, kararın bir örneği gideceği kuruma gönderilir. Gelen karar da öğrenci bilgileri engel türü ve yerleştirme kararı ile öğrenciden alınan performans örneği gönderilir. Daha açık bir şekilde olacak olursa öğrencinin yapabildiklerinin ve yapamadıklarının yazılı olduğu bir performans örneği yer alır. Ve bu performansa göre geldiği kurumda ki öğretmen öğrenciye Bireysel Eğitim Programı(BEP) hazırlar.

Öğrenciye verilen eğitim modüllerinin sınır kontrolü otomatik yapın.

 Bazı özel eğitim öğretmenleri sadece RAM'dan gelen performansa göre BEP hazırlar bazıları da kurumda yeniden öğrencinin performansını alır ve ona göre BEP hazırlar. Bende performansı kendi alan öğretmenlerden biriyim. Neden ? diye sorarsanız üç sebebi var birincisi, RAM eğitsel değerlendirmeyi okul açılmadan önce yapmıyor eğer çıkan karar Aralık ayında bittiyse aralık ayında değerlendirme yapıyor. Bizimde BEP'i okul açılınca hazırlamamız gerekiyor onun için o anki performansı almamız gerekiyor. İkincisi ise, RAM'da bazen bazı değerlendirmeler yetersiz kalabiliyor. Eksiklikler veya yanlışlıklar olabiliyor. Üçüncüsü ise benim Din Kültürü ve Ahlak bilgisi, Fen Bilimi, Sosyal Bilgiler dersim var fakat RAM'ın aldığı performans değerlendirme de genellikle Türkçe ve Matematik derslerine yönelik oluyor bu sorunu ortadan kaldırmak için ben performansı yeniden alıyorum. Yeniden alınmasını da tavsiye ederim.

Herkese Teşekkürler.

SORULARI YORUMA YAZABİLİRSİNİZ..

Her Çocuk Özeldir....

https://ozelegitimci26.blogspot.com.tr/

Fotoğraflar

Yorumlar (0)

Henüz yorum yapılmadı
Üyelik Gerekli

Yorum yapanları görebilmek ve yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Zihinsel Engelliler Öğretmeni

İş Arayanlar

iş arayan 1967 kişi var. Hemen irtibata geçerek personel eksikliğinizi tamamlayın.

Bugün

Seda T.
Fizyoterapist

Bugün

Yeşim D.
İş Ve Uğraşı Terapisti

Bugün

Gülendam D. B.
Fizik Tedavi Teknikerliği

Bugün

Simge Ç.
Psikolojik Danışman

Bugün

Bedii Y.
Psikolog

Ücretsiz İş İlanı
Özel eğitim ve sağlığın ortak paydası olan Rehabilitasyon.com adresinin sektöre özel iş veren ile iş arayan arasında ne kadar iyi bir köprü olduğunu görebilmeniz için çok kısa süreliğini ÜCRETSİZ bir İş İlanı verebilirsiniz.

Bireysellleştirilmş Eğitim Proğramını(BEP) kolayca hazırlayın.

Rehabilitasyon.com'daki güncellemeleri ve yenilikleri artık Facebook'dan da takip edebilirsiniz
Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezinizde bir otomasyon programına ihtiyacınız mı var?
Engelli Çocuklar Otomasyon Programı (EÇOP) yenilendi, Demo indirip anında, MEBBİS'den bilgilerinizi yükleyerek hemen kullanmaya başlayabilirsiniz.
1 Aylık ÜCRETSİZ DEMO'yu hemen indirin ve yükleyin.
  • SINIRSIZ Kullanıcı ve Öğrenci
  • Veritabanı sunucu hizmeti
  • Uzak sunucuya otomatik yedekleme
  • Web tabanlı veya Masaüstü kullanımı
  • MEBBİS otomatik veri aktarımı
  • PKT, KDF ve diğer formların kolayca üretimi
  • Bir yıl ücretsiz teknik destek
Ayrıntılı bilgi için burayı tıklayın.