EĞİTİMDE MÜNAKAŞA İLE MÜNAZARA


05-01-2020 |

EĞİTİMDE MÜNAKAŞA İLE MÜNAZARA

Farklı fikirlerin, aynı ortamda konuşulabilmesine münazara diyoruz. Münazara ederken fikirler çarpışır fikirleri söyleyenler değil.

Farklı fikirlerin, aynı ortamda konuşulabilmesine münazara diyoruz. Münazara ederken fikirler çarpışır fikirleri söyleyenler değil. Münakaşa ise fikirleri değil kişileri çarpışma eylemidir. Eğitim ise münakaşa ile değil münazara ile yapılması gereken durumdur. Münazarada fikirlerin birbirine zıtlığındaki büyük kadar, o fikirleri birbirlerine ileten insanların birbirlerine tahammülleri de o kadar büyüktür.

Münakaşa da ise kişilerin daha ilk cümleleri bitmeden kişilerin arasındaki iletişim kırılır ve kişilik savaşı başlar. Eğitim ise buntu kabul etmez. Eğitim kişiliği ön plana çıkarmayı değil kişiliği geliştirmeyi salık verir. Fikirleri ise hem büyütmeyi hem de geliştirmeyi amaçlar. İnsanlar münazarada sözünü yükseltmeyi tercih ederken, münakaşada ise sesini yükseltmeyi dener.

Münazarada fikirler ile kişiler konuşulmazken, münakaşada kişiler fikirlerinden dolayı konuşulmaya başlar. Bu ise kişilik çatışmasına döner. Münakaşada insanlar kendi duygu ve düşüncelerini dikte etmeye çalıştıkları için karşıdakinin söylemek istediğini anlamak yerine, beni anlamıyorsun diye bağırmaya başlarlar. Çünkü münakaşada insanların birbirleri arasına sanki bir duvar örer ve sesi duvarın öteki tarafına gitmediğini düşünerek bağırmaya başlarlar.

Oysa münazarada fikir ne kadar hararetle savunulursa savunulsun ses asla yükseltilmez, yükseltilen sadece sözdür. Sözünün ardında duran, karşısındaki kişinin de sözünün arkasında durabilmesine önem verir.

kişisel yorumdur.

Yorumlar (0)

Henüz yorum yapılmadı
Üyelik Gerekli

Yorum yapanları görebilmek ve yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Özel Eğitim Uzmanı

İş mi Arıyorsunuz?

Başka bir şehire taşınmayı düşünüyor, iş mi arıyorsunuz?

Artık bunları dert etmeyin! Hemen özgeçmişini doldur ve "İş Arıyorum" ilanı ver, kurumlar seni arasın. Hepsi bu...

Ücretsiz İş İlanı
Özel eğitim ve sağlığın ortak paydası olan Rehabilitasyon.com adresinin sektöre özel iş veren ile iş arayan arasında ne kadar iyi bir köprü olduğunu görebilmeniz için çok kısa süreliğini ÜCRETSİZ bir İş İlanı verebilirsiniz.

Masaüstü bilgisayar, Tablet, Telefon ve diğer cihazlarından kurumunuzla ilgili işlerinizi takip edin

İş Arayanlar

iş arayan 1236 kişi var. Hemen irtibata geçerek personel eksikliğinizi tamamlayın.

Bugün

Osman D.
Fizyoterapist

Bugün

Maral C. A.
Psikolog

Bugün

Yasemin Ç. E.
Psikolog

Bugün

Ayşegül S.
Psikolog

Bugün

Sinem Ç.
Psikolog

Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezinizde bir TAMAMEN ÜCRETSİZ otomasyon programına ihtiyacınız mı var?
Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezlerinin tüm ihtiyacı olan yazılımlar RemSis.net sayfası üzerinden TAMAMEN ÜCRETSİZ olarak kullanabilirsiniz.
TAMAMEN ÜCRETSİZ, hemen üye ol, kullanmaya başla.
  • SINIRSIZ Kullanıcı ve Öğrenci
  • 7/24 Heryerden Erişim
  • Masaüstü, Tablet ve Mobil Uyumlu
  • MEBBİS otomatik veri aktarımı
  • PKT, KDF, BEP ve diğer formların kolayca üretimi
  • Servis Programı
  • Ön Muhasebe ve Futura İşlemleri
Ayrıntılı bilgi için burayı tıklayın.