15-04-2022 |

Duygusal ve Davranışsal Sorunları Olan Çocuklar (DDB):

Duygusal ve Davranışsal Sorunları Olan Çocuklar (DDB):

Duygusal ve Davranışsal Sorunları Olan Çocuklar (DDB): Alanyazında farklı tanımların bulunmasına karşın Kauffman (2005) toplumsal değerlere ve kültürel kurallara bağlı olarak değerlendirilen DDB'nın güvenilir bir tanımının yapılmasının zor olduğunu açıklamaktadır. DSM-V'te DDB, Nörogelişimsel Bozukluklar kategorisi altında yer alan Dikkat Eksikliği/ Aşırı Hareketlilik Bozukluğu ve İstençdışı Devinim (Tik) Bozuklukları ve Depresyon Bozuklukları, Kaygı (Anksiyete) Bozuklukları, Beslenme ve Yeme Bozuklukları, Dışa Atım Bozuklukları, Yıkıcı Bozukluklar, Dürtü Denetimi ve Davranım Bozuklukları, Madde İle İlişkili Bozukluklar ve Bağımlılık Bozuklukları kategorileri olarak açıklanmıştır (APA, 2013). Özel Eğitim Hizmetleri Yönetmeliği'nde (2020) DDB; "yaşına uygun olmayan sosyal ve kültürel normlardan farklı duygusal tepki ve davranışlar göstermesi nedeniyle özel eğitim ve destek eğitim hizmetine ihtiyacı olan birey" olarak tanımlanmıştır. DDB, dışa yönelim ve içe yönelim bozuklukları olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. DDB olan çocukların temel özellikleri şunlardır: Sık sık oturdukları sıradan kalkma, sınıfta dolaşma, sınıf arkadaşlarını ders dışı konularla rahatsız etme, vurma, kavga etme, öğretmeni görmezden gelme, devamlı aşırı ölçüde şikâyet edici bir ruh hali içerisinde olma, çalma, eşyalara zarar verme.

İstanbul üniversitesi Ders Pdf materyaline aittir.

Yorumlar (2)

[ Üyelere Özel ] 04-05-2022 22:45:12

Elinize sağlık hocam.

[ Üyelere Özel ] 23-04-2022 08:54:18

Paylaşımlarınız için teşekkür ederim, Emine hanım.

Üyelik Gerekli

Yorum yapanları görebilmek ve yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Çocuk Gelişimi ve Eğitimcisi

Kullanıcı Görüşleri...
Eleman mı Arıyorsunuz?

Kurumunuz büyüyor, ekstra yeni personele mi ihtiyacınız oldu?

Artık bunları dert etmeyin! Hemen bir iş ilanı ver, gelen başvuruları incele, birkaç görüşme yap ve uzmanla çalışmaya başla. Hepsi bu...

Ücretsiz İş İlanı
Özel eğitim ve sağlığın ortak paydası olan Rehabilitasyon.com adresinin sektöre özel iş veren ile iş arayan arasında ne kadar iyi bir köprü olduğunu görebilmeniz için çok kısa süreliğini ÜCRETSİZ bir İş İlanı verebilirsiniz.

Bireysellleştirilmş Eğitim Proğramını(BEP) kolayca hazırlayın.

Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezinizde bir otomasyon programına ihtiyacınız mı var?
Engelli Çocuklar Otomasyon Programı (EÇOP) yenilendi, Demo indirip anında, MEBBİS'den bilgilerinizi yükleyerek hemen kullanmaya başlayabilirsiniz.
1 Aylık ÜCRETSİZ DEMO'yu hemen indirin ve yükleyin.
  • SINIRSIZ Kullanıcı ve Öğrenci
  • Veritabanı sunucu hizmeti
  • Uzak sunucuya otomatik yedekleme
  • Web tabanlı veya Masaüstü kullanımı
  • MEBBİS otomatik veri aktarımı
  • PKT, KDF ve diğer formların kolayca üretimi
  • Bir yıl ücretsiz teknik destek
Ayrıntılı bilgi için burayı tıklayın.