Bizde Forrest Gump Çok ,Yeterki Bizler Engel Olmayalım


17-06-2017 |

Bizde Forrest Gump Çok ,Yeterki Bizler Engel Olmayalım

Hani Oscar kazandığı söylenen bir film vardı ya. Bilmiyorum izlemeyen var mı? Ümit ediyorum çoğumuz izlemişizdir. Filmin orijinal adı”Forrest Gump” idi. Filmin içeriği aşağı yukarı şu minval üzerine kurgulanmıştı.”Zihinsel yetersizlikten etkilenmiş olan bir çocuğun, annesi tarafından okula kaydettirilmek istenmesi ile başlıyordu hikaye.Anne çocuğunu okula götürdüğünde oğlunun zihinsel zekasının normalin altında olduğunu öğreniyordu ve geri çevriliyordu okuldan.Hatta rüşvet bile teklif ediyordu oğlunun okula kaydı için.Ancak çaresiz geri dönüyordu okuldan,evladının kaydını yaptıramadan.Tek çıkar yol kendi yeşitirecekti oğlunu.Tüm hayatını adadı ona, oğluna öyle bir eğiliyordu öyle bir seviyordu, onu o kadar içten dinliyor ve anlamaya çalışıyordu ki bunu yapsa yapsa ancak bir anne yapar dersiniz.Haklısınız da. Filmin devamında annenin oğlunu bir psikolog dinleyip bir pedagog gibi eğittiğine şahit oluyoruz.Sonrasında çocuk yine annesi vasıtası ile gizil güçlerini ve yapılabileceklerini de öğreniyor.Hatta ilerleyen zamanda sevgili bile buluyor kendine.Sonra savaşa katılma cesaretini bile gösteriyor Vietnam’da.Zihinsel zekası normal altı dedikleri geçmişin o çocuğu o zamanın askeri ,savaşta asla arkadaşlarını yalnız bırakmıyor.Çünkü duygusal zekası normaldi kendisinin.Kimse bunu fark etmese de duygusal zekası yeterliydi insan olmak için.Seviyordu insanları,bağlıydı takımına.Vefalıydı aynı zamanda hem de katıksız renksiz , saf ve duru bir duygu ile kurmuştu vefa merdivenini yüreğin.Tüm arkadaşlarını ateşten kurtarıyordu savaşta, hem de kendi canını hiçe sayarak.Sonunda evlendi iş kurdu zengin oldu….. diye devam ediyor film”.

Öğrencilere verilen eğitimleri(terapileri) MEBBİS"e otomatik aktarın.

Şimdi bana diyebilirsiniz “bu bir filmdir, ancak filmlerde olur böyle hadiseler”.Haklısınız sonuna kadar. Ancak unutmayın ki filmler gerçek hayatın bir yansımasıdır, hayatın hayal olan yüzüdür. Gerçeklik payı ve hayata tutunduğu kısımlar yok denemez filmlerin. Filmi yapmanız için mutlaka gerçek hayatı öğrenmeniz gereklidir ki bir bağ kurmalısınız filmle hayat arasında. Filmi yapıyorsanız evet gerçek hayattan etkilen missinizdir muhakkak. Bir sorun görmüşsünüz toplumun katmanlarında. Toplumsal sorunu göremezsiniz filmde yapamazsınız kanımca.

Gelmek istediğim nokta ;Ülkemiz insanlarının engelli bireylere olan bakış açısıdır.Benim derdim budur.Biz bina inşa ederken bile düşünmeyiz engellilerin bu binaya gelebileceğini, bu binada işlerinin olabileceğini.Aklımıza bile getirmeyiz kaldırım yaparken engellileri.Son birkaç yıla kadar bina girişirimizde ,yollarımızda, umumi tuvaletlerde, sinemalarda ,tiyatrolarda vb. bir çok toplumsal kullanıma açık her alanda engellilere yönelik bir ayrıcalık görebildiniz mi? Beni sevindiren şudur.Artık en azından toplumun bir kısmı bunu göz ardı etmiyor.Kabul ettik sonunda varlığını engelli kardeşlerimizin çocuklarımızın.Çünkü onlar bizim içimizden çıktılar, hiçte istemezdiler sınırlı olmayı.Hangimiz isterdi ki zaten…

Anne babalar evladınızın yetersizlikten etkilenmiş birey olması, sınırlılıklarının bulunması utanılası bir durum değildir.Kabul edin varsa evladınızın yetersizliğini ve sınırlılıklarını.Eğitsel tanılamasını yaptırın, uzman ellere teslim edin yavrunuzu.Teslim edin ki sınırlılıkları azaltılabilsin, engellerinin hayatını engellemesinin önüne bir nebze olsun geçilebilsin.Anlamaya çalışın onun sınırlılıklarını yapabileceklerini ve yapamayacaklarını.Yapamadıkları sizi asla üzmesin.Yapabildiklerinin tadını çıkarın birlikte.

Öğrenci, veli, verilen eğitimler, kesilen faturalara ait ayrıntılı istatistik çıkartın.

Eğitimciler, meslektaşlarım; öğrenin bu evlatlarımızın engellerini ve bulunduğu engel grubunun özelliklerini, neler yapabileceğini, üstün yönlerinin neler olduğunu öğrenin. Ki üstün yönlerini çıkarın ön plana.Bu evlatlarımızın sınıf ve okul içerisinde kabul görmesine yardım edin hissettirmeden.Ama bu hususta dikkatli olun.Diğer bireylerin, yetersizlikten etkilenmiş  bireylere acımasına ve en kötüsü alay etmesine sebep olmayın.Birlikte yaşamayı öğretin onlara.Arka sıralara oturtmayın ki önemsiz ve dışarı atılmış hissetmesinler kendilerini. Ona yapabileceği görevleri verin sınıf içerisinde, verin ki işe yaradığını o toplumun o sınıfın bir parçası olduğunu anlasın. Sonra seyredin onun yüzüne yayılan tebessümü. Arkanıza yaslanın ve tadını çıkartın bu tebessümün.Önemli bir iş başardınız çünkü.Farkınız var eğitimcisiniz siz.Bu bireyleri yapabildikleri ile değerlendirin.Ama yaptığınız değerlendirme de kantarın topuzunu kaçırmayın.Kaçırmayın ki o evladımız kendisine engeli nedeniyle fazladan puan verildiğini ya da öncelik tanındığı hissine de kapılmasın.Ne zor konuşuyorum zor şeyler istiyorum değil mi sizlerden? Haklısınız ama yetersizlikten etkilenmiş  birey yetiştirmek bir bıçak sırtında yürümek gibidir kanaatimce.Bu yüzden uzatıyorum lafı.

Yetersizlikten etkilenmiş birey eğitimi veren merkezlerimizde görevli meslektaşlarım,hepimiz iyi biliyoruz yetersizlikten etkilenmiş birey eğitimini. Benim yaptığım  küçücük bir katkıdır haddim olmayarak. Bu alanda ciddi fedakarlıklar yapıyoruz.Ama yapmalıyız da çünkü misyonumuz bu zaten.Bizler yetersizlikten etkilenmiş  bireylerin engelleri nedeniyle oluşan sınırlılıklarını ortadan kaldırmayı veya azaltmayı hedefliyoruz.Ancak görevimizi ica ederken bireyle bağlı kalmayarak, annenin babanın ailenin hatta çevrenin, engellilerin özellikleri, sınırlılıkları ,engelli bireylerin iletişimleri,yaşam alanlarının standardizasyonu konularında eğitilmesini sağlamalıyız. Yaptığımız eğitsel çalışmalar nedeniyle bireyde oluşan olumlu gelişmeleri birey ve ailesi ile paylaşmalıyız ki yüzlerinde gülücükler yayılsın.Bizler de sadece bu gülücükleri izleyip,tadını çıkartalım.

Performans Takip Formu (PKT) eğitmenleriniz internet üzerinden girsin, siz sadece çıktıları alın.

Bizde dünya kadar Forrest Gump var eminim.Ben gördüm hakikaten de var.Hem de çok var. Çocuklarımıza imkan verirsek, engelleri ile yaşamayı öğretirsek ve engellerini bir nebze olsun azaltırsak neler yapabileceğini biliriz.Şanlı tarihte bunun sayfalar dolusu örneği vardır.Bizde “Forrest Gump” çok.Eminim ben kendimden emin olduğum kadar.Bizim çocukların adı farklı sadece Ayşe, Ahmet,İsmail,Berna, Yeşim………Ama çocuklar bizim ,gökten zembille indirilmedi bu çocuklar içimizden çıktı unutmayalım….

Forrest Gump çok bizde.Yeter ki engel olmayalım.

Çaresizseniz,

Çare sizsiniz

Ümitsizseniz

Ümit sizsiniz.

EDÆRİNCİK

Yorumlar (0)

Henüz yorum yapılmadı
Üyelik Gerekli

Yorum yapanları görebilmek ve yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Psikolojik Danışman Ve Rehber Öğretmen

İş mi Arıyorsunuz?

İşinizden memnun değil, daha iyi bir iş mi arıyorsunuz?

Artık bunları dert etmeyin! Hemen özgeçmişini doldur ve "İş Arıyorum" ilanı ver, kurumlar seni arasın. Hepsi bu...

İş Arayanlar

iş arayan 1367 kişi var. Hemen irtibata geçerek personel eksikliğinizi tamamlayın.

Dün

Gulsen I.
Çocuk Gelişimcisi

Dün

Tuğba B.
Çocuk Gelişimcisi

Dün

Tuba A.
Çocuk Gelişimi Ve Eğitimi Öğretmeni

Dün

Humeyra A.
Okul Öncesi Öğretmeni

Dün

Aysan M.
Usta Öğretici

Öğrenci ve Veli bilgilerinin kolayca takip edin.

Ücretsiz İş İlanı
Özel eğitim ve sağlığın ortak paydası olan Rehabilitasyon.com adresinin sektöre özel iş veren ile iş arayan arasında ne kadar iyi bir köprü olduğunu görebilmeniz için çok kısa süreliğini ÜCRETSİZ bir İş İlanı verebilirsiniz.
Rehabilitasyon.com'daki güncellemeleri ve yenilikleri artık Facebook'dan da takip edebilirsiniz