Sesli İlaçların Görme Engelli Vatandaşlara Ulaşması İçin Proje


25-11-2016 |

Sesli İlaçların Görme Engelli Vatandaşlara Ulaşması İçin Proje

Çevreci Eczacılar Kooperatifi (ÇEKOOP) yönetim kurulu üyesi Eczacı Eda Çağında, 2013 yılında başlayan engelsiz ilaç projesi kapsamında, sesli ilaç...

Çevreci Eczacılar Kooperatifi (ÇEKOOP) yönetim kurulu üyesi Eczacı Eda Çağında, 2013 yılında başlayan engelsiz ilaç projesi kapsamında, sesli ilaç kutusu uygulamasıyla görme engelli hastalara ulaştıklarını, daha fazla görme engelli hastaya ulaşmak için çabaladıklarını dile getirdi.

Türkiye'de ilk kez Çevreci Eczacılar Kooperatifi (ÇEKOOP) tarafından hayata geçirilen "Engelsiz İlaç" projesi ile artık görme engelli hastalar sesli kutularla kullandıkları ilaç hakkında bilgi alabilecek. İzmir Çağdaş Görmeyenler Derneği işbirliğiyle gerçekleştirdikleri bu projenin henüz başlangıç aşamasında olduğunu ifade eden Çağında, projeyi anlattı. Çağında, "ÇEKOOP olarak, İzmir Eczacı Odası, Ege Üniversitesi Eczacılık Fakültesi , İzmir Büyükşehir Belediyesi, EDAK, ve İzmir Çağdaş Görmeyenler Derneği'nin katkılarıyla Engelsiz İlaç projesini yeterli görme engelli hastaya ulaşamadığımızı düşündüğümüzden yeniden gündeme getirdik. Görme engellilerin ilaç hakkında bilgi alabilmesi, ilacı ne zaman kullanacağını, son kullanma tarihi ve ilacın yan etkilerini bilmesi için sesli kutular oluşturduk. Bu kutulara eczacılarımız seslerini kaydediyor ve görme engelli hastalarımızın istediği zaman dinlemesini sağlıyor" diye konuştu.

2013 yılında başlayan projenin pilot olarak İzmir ilinde uygulanmaya başladığını dile getiren Çağında, "Elimizde hala görme engelli hastalarımıza ulaştıramadığımız sesli kutu var. Bu kutuları daha fazla görme engelli hastaya ulaştırmak için görüşmeler yapıyoruz. Şu an için sadece İzmir içinde uygulanan bir proje. Dileğimiz bu hizmetin SGK tarafından benimsenmesi ve geri ödeme kapsamına alınarak tüm görme engelli vatandaşlarımızın bundan faydalanabilmesi" dedi.

Öğrenci, veli, verilen eğitimler, kesilen faturalara ait ayrıntılı istatistik çıkartın.

"306 ton atık ilaç imha ettik"

ÇEKOOP'un atık ilaçların toplanması ve imhası çalışmalarının tüm hızıyla devam ettiğini aktaran Çağında,

"Atık ilaçların çevreye verdiği zararı en aza indirmek, kimyasalların toprağa, suya ve havaya karışmasını önlemek amacıyla başlattığımız çalışmamız devam ediyor. Türkiye'nin her yerinden atık ilaçlar geliyor ve bizler çevreye zarar vermeden bu ilaçları imha ediyoruz. 2009 yılından bu yana eczaneler aracılığıyla atık ilaçları topluyor ve yok ediyoruz. Şu ana kadar tam 306 ton ilaç imha ettik. Atık ilaçların eczaneler tarafından toplanması zorunlu hale gelmelidir. ÇEKOOP olarak konuyla ilgili Çevre ve Şehircilik Bakanlığıyla görüşmelerimiz devam ediyor. Avrupa'daki ilaç firmaları yıllık bütçelerini oluştururken ilacın imhası için de ödenek ayırıyorlar. Ülkemizde de benzer uygulamalar olsun istiyor ve bunun için çalışıyoruz" şeklinde konuştu.

Atık ilaçların da mutlaka eczaneler aracılığıyla toplanması gerektiğini vurgulayan Çağında, şöyle devam etti:

"İlacın ikinci eli olmaz. Hastanın ilacını hangi şartlarda sakladığını bilemeyiz. Belki güneşin altında duran arabasında bekletti, belki de buzdolabına konulmaması gereken ilacı buzdolabına koydu. Bunları bilemediğimiz için ilaçlarda hangi kimyasallar değişimlerin olduğunu öngöremeyiz. İlaçların bilinçli olmayan kişiler tarafından değil sadece eczacılar tarafından toplanması gerekir."

Kaynak: http://www.hedefhalk.com

Yorumlar (0)

Henüz yorum yapılmadı
Üyelik Gerekli

Yorum yapanları görebilmek ve yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Öğrenciye verilen eğitim modüllerinin sınır kontrolü otomatik yapın.

Eleman mı Arıyorsunuz?

Çalışanınız sizi yüzüstü bıraktı, ortada mı kaldınız?

Artık bunları dert etmeyin! Hemen bir iş ilanı ver, gelen başvuruları incele, birkaç görüşme yap ve uzmanla çalışmaya başla. Hepsi bu...

Rehabilitasyon.com Facebook'da...

İş ilanlarını ve diğer güncellemeleri Facebook'dan takip etmek için sayfamızı beğenin:

Ücretsiz İş İlanı
Özel eğitim ve sağlığın ortak paydası olan Rehabilitasyon.com adresinin sektöre özel iş veren ile iş arayan arasında ne kadar iyi bir köprü olduğunu görebilmeniz için çok kısa süreliğini ÜCRETSİZ bir İş İlanı verebilirsiniz.
Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezinizde bir otomasyon programına ihtiyacınız mı var?
Engelli Çocuklar Otomasyon Programı (EÇOP) yenilendi, Demo indirip anında, MEBBİS'den bilgilerinizi yükleyerek hemen kullanmaya başlayabilirsiniz.
1 Aylık ÜCRETSİZ DEMO'yu hemen indirin ve yükleyin.
  • SINIRSIZ Kullanıcı ve Öğrenci
  • Veritabanı sunucu hizmeti
  • Uzak sunucuya otomatik yedekleme
  • Web tabanlı veya Masaüstü kullanımı
  • MEBBİS otomatik veri aktarımı
  • PKT, KDF ve diğer formların kolayca üretimi
  • Bir yıl ücretsiz teknik destek
Ayrıntılı bilgi için burayı tıklayın.