SMA'lı Meleklerin İlaç Çığlığı


06-03-2017 |

SMA'lı Meleklerin İlaç Çığlığı

Kas hastalığı SMA’yla savaşan hastaların aileleri, dün Beyoğlu’ndaki Galatasaray Lisesi önünde buluştu. Tek dozu 125 bin lira olan olan ve 18 ülkede geri ödeme listesine alınan SMA’ya çare olacak ilacın Türkiye’ye getirilmesi için eylem yaptı.

Nadir görülen kas hastalığı SMA’nın (Spinal Müsküler Atrofi) pençesindeki çocukların aileleri seslerini duyurabilmek için dün İstanbul Beyoğlu’nda bir araya geldi. Vücuttaki hareket kabiliyetini büyük ölçüde kaybettiren ve kesin tedavisi olmayan SMA hastalığı, ünlü bir ilaç firmasının 13 yıl üzerinde çalışıp ürettiği ilaç sayesinde artık ölümcül olmaktan çıktı. Ancak söz konusu ilaç, yıllık 2.7 milyon lirayı bulan maliyeti nedeniyle geri ödeme listesine alınmadığı için hastalık Türkiye’de hâlâ ölümcül. Son 2 ayda 13 bebek 3 yaşını göremeden SMA Tip 1 nedeniyle hayatını kaybetti.

ERKEN ERİŞİM İSYANI

Onlar ve hâlâ SMA’yla savaşan hastaların aileleri, dün Beyoğlu’ndaki Galatasaray Lisesi önünde buluştu. Kas Hastalıkları Derneği üyelerinin de destek verdiği eylemde aileler, tek dozu 125 bin lira olan olan ve 18 ülkede geri ödeme listesine alınan SMA’ya çare olacak ilacın Türkiye’ye getirilmesi için tek ses oldu. Aileler, hâlâ ilacın Erken Erişim Programı’na dahil edilmemesine isyan etti. Buluşmada SMA Tip 1 hastası 19 aylık Şinda Erbey de vardı. Şinda bebek, bebek arabasına asılan oksijen tüpüyle eyleme katıldı. Anne Erbey “İlaç Türkiye’ye gelmeden bize ret cevapları gelmeye başladı” dedi.

‘TANITIM AMAÇLI YOLLADIK’

Nadir kas hastalığı SMA’nın pençesindeki yüzlerce bebek için umut olan yeni ilaç, Türkiye’deki hastalar için hüsrana dönüştü. Hasta yakınlarının ilaçla ilgili her türlü gelişmeyi paylaştıkları ‘SMA Melekleri’ adlı sosyal medya hesabına göre, ilaç firması Erken Erişim Programı kapsamına aldığı ülkelerin isimlerini güncelledi.

Performans Takip Formu (PKT) eğitmenleriniz internet üzerinden girsin, siz sadece çıktıları alın.

Ocak ayında, ismi bulunmayan ülkelerden Avusturya, İsrail, İrlanda, Polonya, Norveç ve Slovenya gibi ülkelerin alındığı listede Türkiye yer almadı. Üretici firma, acil durumda olan hastalara 1 yıl boyunca ücretsiz olarak ilacın gönderilmesini sağlayan EAP programına Türkiye’nin dahil edilmediğini, Türkiye’de 10 SMA hastası çocuğa gönderilen ilaçların tanıtım amaçlı verildiği bilgisini paylaştı. Ancak bu süreçte bir bebek daha hayatını kaybetti. 2 ay içinde can veren bebek sayısı 10’a ulaştı.

Öznur KARSLI / GAZETE HABERTÜRK

Kaynak: http://www.haberturk.com

Yorumlar (0)

Henüz yorum yapılmadı
Üyelik Gerekli

Yorum yapanları görebilmek ve yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Ücretsiz İş İlanı
Özel eğitim ve sağlığın ortak paydası olan Rehabilitasyon.com adresinin sektöre özel iş veren ile iş arayan arasında ne kadar iyi bir köprü olduğunu görebilmeniz için çok kısa süreliğini ÜCRETSİZ bir İş İlanı verebilirsiniz.

Öğrencilere verilen eğitimleri(terapileri) MEBBİS"e otomatik aktarın.

İş Arayanlar

iş arayan 1367 kişi var. Hemen irtibata geçerek personel eksikliğinizi tamamlayın.

Dün

Beyza D.
Fizyoterapist

Dün

Rabia H. Ö.
Fizyoterapist

Dün

Sümerya Y. Ş.
Okul Müdürü

Dün

Ömer T.
Psikolojik Danışman Ve Rehber Öğretmen

Dün

Tuba A.
Çocuk Gelişimi Ve Eğitimi Öğretmeni

Rehabilitasyon.com'daki güncellemeleri ve yenilikleri artık Facebook'dan da takip edebilirsiniz