Özel Özel Eğitim Dernekleri Federasyonu Süreç Hakkında Bilgilendirme


22-05-2020 |

Özel Özel Eğitim Dernekleri Federasyonu Süreç Hakkında Bilgilendirme

Özel Özel Eğitim Dernekleri Federasyonu Süreç Hakkında Bilgilendirme

Saygıdeğer İl Başkanlarımız Kıymetli Kurucu Temsilcileri,

İki günlük Ankara programımızda çalışmalara değer katan ve ziyaretlerimize eşlik eden Yüksek İstişare Kurulu Üyemiz Sn.Sabahattin YILDIZ Başkanıma, Sn.Sami GÜLSUYU Başkanıma, Sn.Metin BOZKURT Başkanıma çok teşekkür ediyorum. Yapılan çalışmaları şu şekilde özetlemek isterim ;

Ziyaretlerimize Özel eğitim ve Rehberlik hizmetleri Genel Müdürümüz Sayın Mehmet Nezir GÜL ile başladık. Başta Ram raporlarının 1 Ocak 2020 tarihinden ihtibaren uzatılmasını kapsayan 3.5 aylık rapora gidemeyen öğrencilerinde hak kaybına uğramaması için bu konunun yeniden değerlendirilmesini talep ettik, kendisi de bu konuyu ele alacaklarını çalışma yapacaklarını ifade etti. Ayrıca alanımızda yaşanan personel sıkıntısını tekrar hatırlatarak çözüm noktasında kendilerinden destek talep ettik, kendisi de bu konuyu Bakan yardımcısıyla tekrar istişare edeceğini ifade ettiler. Ayrıca Mart ayında yapacağımız ram çalıştayını normalleşme süreci başladığında yeniden gündeme alınıp ivedilikle yapılması hususunda da görüş birliğine vardık.

Özel Öğretim kurumları Genel Müdürümüz Sayın Muammer YILDIZ'ı ziyaret ettik. Yarım kalan uzman öğretici kurslarının ivedilikle uzaktan eğitimle tamamlanacağını haziran başı bu kursların başlayacağını ifade etti ve bundan sonra da açılacak kursların uzaktan eğitim sistemiyle yapılacağı hususunda kendisinin yapmış olduğu çalışmayı anlattı. Zorunlu personel uygulamasının geçici süreyle durdurulması husundaki talebimizi ekibiyle değerlendireceğini, bu konuya sıcak baktığını ifade etti.

Kurumların egitime öğretime başlamaları İstişare edildi, 15 Haziran 2020 tarihi başlangıç olarak belirlenmiştir. Bu tarih aynı zamanda kısa çalışma ödeneğinin bitti son gündür.Özel eğitime giden öğrencilerimizin kazanımlarını daha fazla kaybetmeden eğitimlerine başlamaları da bu anlamda çok önemli olup ailelerden gelen talepler de kararın alınmasında etkili olduğunu ifade etmiş, Bakanlığın bilim kuruluyla beraber belirlediği covid 19 hijyen rehber kılavuzuda çok yakında kurumlarımızla paylaşılacağını dile getirmiştir.

Bireysellleştirilmş Eğitim Proğramını(BEP) kolayca hazırlayın.
Kurumlarımıza sağlanacak mali desteklerle alakalı Milli Egitim Bakanlığının üzerine düşeni fazlasıyla yaptığını fakat Hazine ve Maliye Bakanlığından kendilerine bir dönüş olmadığını sürecin imza aşamasında tıkandığını ifade etti. Bayramdan sonra bununla alakalı çalışmaların süreceğini fakat sorunun çözülmesinin çokta kolay olmayacağını ifade etti. Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Sn. İsrafil KIŞLA ’nın Süreci takip etmesinden duyduğu memnuniyeti ifade ederek çeşitli illerden Ticaret odası başkanları da başta olmak üzere TOBB Başkanımız Sn. Rıfat HİSARCIKLIOĞLU ‘unun da konuyu takip ettiğini yapılan bu çalışmaların çok kıymetli olduğunu, yine konu çözülecek ise Hazine ve Maliye Bakanlığında yapılacak müzakereyle olacağını bu çalışmaların devam etmesi gerektiğini söyledi Umarım sorun çözülür Özel eğitim merkezlerinin herhangi bir destek çıkmadığında çok büyük mağduriyet yaşayacağının farkında olduğunu kurumlara Maliyeden bir destek sağlanması için MEB ve Genel Müdürlük olarak ellerinden gelen her türlü destegi vereceklerini ifade etti

Süreç tarafımızca takip edilmekte olup,bütün gelişmelerden siz değerli üyelerimizi bilgilendirmeye devam edeceğiz hepinize saygılarımı sunuyorum kalın sağlıcakla.

YUNUS KILIÇ

GENEL BAŞKAN

Yorumlar (2)

[ Üyelere Özel ] 25-05-2020 19:50:52

MEB'na bağlı ilk ve orta dereceli okulların Eylül 2020 'de açılması uygun görülmesine rağmen rehabilitasyonların 15 Haziran 2020 de açılmak istenmesi bence sakıncalı görülüyor. Rehabilitasyonların da Eylül 2020 ayı itibarıyla açılması doğru bir karar olur diye düşünüyorum. Bu konuda emeği olan tüm yöneticilerimize teşekkür ediyorum. Iyi BAYRAMLAR.

[ Üyelere Özel ] 25-05-2020 17:12:16

MEB Okulların eylül ayında açılacağını duyurdu.Özel Eğitim ve Rehabilitasyon merkezlerinin 15 haziranda açılacağı söyleniyor.Bu karar özel eğitime muhtaç bireyleri ve özel eğitim çalışanlarını gözden çıkarmak demektir.Bu şekilde açılırsa bir çok özel eğitim merkezi karantinaya alınır. Görülen köy kılavuz istemez.Gözden geçirilmelidir.Örneğin;hastanelerde fizyoterapistler eylül ayında tedaviye başlarken,kurumlardaki fizyoterapistlere bu hasta ile çalış demek ne kadar doğru olur.Bireysel derste öğretmenler fiziksel mesafeyinasıl koruyacak.Bunlar bir konuşulsun,yazılsın da bilelim.Ödenmeyen maaşlar ne olacak.Rehabilitasyonlar çalışanları ile acilen devletleştirilmelidir .Özel eğitim merkezi kuran taşeronların da mağdur edilmeyip masrafları ödenmelidir.

Üyelik Gerekli

Yorum yapanları görebilmek ve yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Rehabilitasyon.com Facebook'da...

İş ilanlarını ve diğer güncellemeleri Facebook'dan takip etmek için sayfamızı beğenin:

Öğrencilere verilen eğitimleri(terapileri) MEBBİS"e otomatik aktarın.

Eleman mı Arıyorsunuz?

Çalışanınız sizi yüzüstü bıraktı, ortada mı kaldınız?

Artık bunları dert etmeyin! Hemen bir iş ilanı ver, gelen başvuruları incele, birkaç görüşme yap ve uzmanla çalışmaya başla. Hepsi bu...

Ücretsiz İş İlanı
Özel eğitim ve sağlığın ortak paydası olan Rehabilitasyon.com adresinin sektöre özel iş veren ile iş arayan arasında ne kadar iyi bir köprü olduğunu görebilmeniz için çok kısa süreliğini ÜCRETSİZ bir İş İlanı verebilirsiniz.
Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezinizde bir TAMAMEN ÜCRETSİZ otomasyon programına ihtiyacınız mı var?
Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezlerinin tüm ihtiyacı olan yazılımlar RemSis.net sayfası üzerinden TAMAMEN ÜCRETSİZ olarak kullanabilirsiniz.
TAMAMEN ÜCRETSİZ, hemen üye ol, kullanmaya başla.
  • SINIRSIZ Kullanıcı ve Öğrenci
  • 7/24 Heryerden Erişim
  • Masaüstü, Tablet ve Mobil Uyumlu
  • MEBBİS otomatik veri aktarımı
  • PKT, KDF, BEP ve diğer formların kolayca üretimi
  • Servis Programı
  • Ön Muhasebe ve Futura İşlemleri
Ayrıntılı bilgi için burayı tıklayın.