İstanbul Görme Engelliler Bilgi Merkezi Projesi


16-11-2016 |

İstanbul Görme Engelliler Bilgi Merkezi Projesi

İBB Kütüphane ve Müzeler Müdürü Minder: ’Bu proje kapsamında, buradaki sesli kitap sayısını çoğaltmayı ve mobil uygulamasını kullanıma açmayı hedeflemiştik. Şu anda mobil uygulaması, akıllı telefonlar aracılığıyla kullanılabiliyor. Görme engelli vatandaşlarımız dünyanın her yerinden 7 gün 24 saat bu kütüphaneye girip bu sesli kitapları dinleyebilecek’ Türkiye Beyazay Derneği Genel Başkanı Ayva: ’Bu hizmet sayesinde görme engelliler, akademik çalışma yapma ve kendilerini geliştirme imkanı bulacak

İSTANBUL (AA) - İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Kütüphane ve Müzeler Müdürlüğü tarafından hayata geçirilen “İstanbul Görme Engelliler Bilgi Merkezi Projesi“nin tanıtımı yapıldı.

Atatürk Kitaplığı’nda yapılan tanıtımda AA muhabirine açıklamada bulunan İBB Kütüphane ve Müzeler Müdürü Ramazan Minder, projenin İstanbul Kalkınma Ajansı tarafından, “Yenilikçi İstanbul Mali Destek Programı“ kapsamında desteklendiğini söyledi.

Daha önce sesli kütüphane uygulamasını başlattıklarını belirten Minder, “Bu proje kapsamında, buradaki sesli kitap sayısını çoğaltmayı ve mobil uygulamasını kullanıma açmayı hedeflemiştik. Şu anda mobil uygulaması, akıllı telefonlar aracılığıyla kullanılabiliyor. Görme engelli vatandaşlarımız dünyanın her yerinden 7 gün 24 saat bu kütüphaneye girip bu sesli kitapları dinleyebilecek.“ dedi.

Minder, sesli kitap sayısını çoğaltmak için çalışmalara devam ettiklerini vurgulayarak, şöyle konuştu:

“Kitapla görme engelli vatandaşlarımızı daha hızlı bir şekilde buluşturmak istiyoruz. Kullanıcılardan olumlu geri dönüşler alıyoruz. Sistemde karşılaşılması muhtemel sorunları da hızlı bir şekilde tespit edip düzeltiyoruz. Projenin hedeflerinden biri de sürdürülebilir olması. Bu sistemi sadece görme engelli vatandaşlarımız kullanabiliyor. Bize raporlarını beyan eden görme engelli vatandaşlarımıza bir şifre oluşturuyoruz ve bu şifre ile sisteme giriş yapıyorlar. Akıllı telefonlardan ’İBB Sesli Kitap’ uygulamasını indirmeleri yeterli.“

Öğrenci, veli, verilen eğitimler, kesilen faturalara ait ayrıntılı istatistik çıkartın.

Türkiye Beyazay Derneği Genel Başkanı Lokman Ayva da sistem kullanıcılarından olduğunu ve sistemin, hayatını büyük oranda kolaylaştırdığını kaydetti.

Proje kapsamında yapılan hizmetlerin görme engellilerle ilgili bir dönüm noktası olduğunu vurgulayan Lokman Ayva, “Körlerin soyut düşünebilme ve fikir üretebilme imkanları var. Bu insanlara bilgi donesi sağlayabilecek önemli bir merkez açılmış oldu. İstanbul gibi bir şehirde bu uygulamanın başlaması, dünyada araştırma yapmak isteyen körlere hizmet sunabilmek demek.“ ifadelerini kullandı.

- “Türkiye genelinde yaklaşık 218 bin görme engelli var“

Ayva, her türden eserin sistemde yer aldığını aktararak, şunları söyledi:

“Bu hizmet sayesinde görme engelliler, akademik çalışma yapma ve kendilerini geliştirme imkanı bulacaklar. Adeta bilgi işleme ve üretim makinesi haline gelebilecekler. Dünyanın diğer büyük şehirlerinde böyle bir uygulama yok. Bu bakış açısı, biz görme engelliler için anlamlı ve mutluluk verici bir yaklaşım.“

İBB Sesli Kütüphane Proje Koordinatörü Esra Korkmaz ise proje kapsamında, görme engelliler için bu güne kadar bilgisayar sınıfı, web sitesi ve mobil uygulama yapıldığını dile getirdi.

Projenin sadece İstanbul’dakilerin değil, tüm görme engellilerin kullanımına açık olduğunun altını çizen Korkmaz, “Dünyada ilk defa, Türkiye’deki görme engelliler ’Daisy’ sistemiyle, mobil uygulamalardan sesli kitap indirip dinleyebilmekte. ’Daisy’ sistem erişilebilirlik açısından çok önemli. Kullanıcılar, kaldıkları yere işaret koyabiliyor, istedikleri bölüme gidebiliyor ve sayfalar arasında gezinebiliyor. Web sitesinde de indirme ve dinleme yapabiliyor.“ diye konuştu.

Öğrencilere verilen eğitimleri(terapileri) MEBBİS"e otomatik aktarın.

Korkmaz, Türkiye genelinde yaklaşık 218 bin görme engelli olduğuna dikkati çekerek, sözlerini şöyle tamamladı:

“Sistemi kullanan 6 binden fazla görme engelli üyemiz var. Gönüllü sayımız da 5 binin üzerinde. Bu gönüllüler görme engelliler için kitap okuyor. Haftada bir gün en az 2 saat kitap okumalarını istiyoruz gönüllülerimizden. Gönüllü üniversiteli gençler de okul çağındaki görme engelli çocuklara birebir ders anlatıyor. Bu sayede çocuklarımızın okul derslerine yardımcı oluyoruz. Bu yıl üretilen 580 kitapla birlikte 5 binin üzerinde kitabımız var ama bu sayı yeterli değil. Daha çok gönüllüyle daha çok kitap üretmek ve çocuklarımıza yardımcı olmak istiyoruz.“

Kaynak: http://www.belge.com.tr

Yorumlar (0)

Henüz yorum yapılmadı
Üyelik Gerekli

Yorum yapanları görebilmek ve yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Öğrenci, veli, verilen eğitimler, kesilen faturalara ait ayrıntılı istatistik çıkartın.

Ücretsiz İş İlanı
Özel eğitim ve sağlığın ortak paydası olan Rehabilitasyon.com adresinin sektöre özel iş veren ile iş arayan arasında ne kadar iyi bir köprü olduğunu görebilmeniz için çok kısa süreliğini ÜCRETSİZ bir İş İlanı verebilirsiniz.
Rehabilitasyon.com Facebook'da...

İş ilanlarını ve diğer güncellemeleri Facebook'dan takip etmek için sayfamızı beğenin:

İş Arayanlar

iş arayan 1545 kişi var. Hemen irtibata geçerek personel eksikliğinizi tamamlayın.

Dün

Mustafa S. K.
Sınıf Öğretmeni

Dün

Begüm S. A.
Odyolog

Dün

Semih İ.
Sınıf Öğretmeni

Dün

Melek Y.
Çocuk Gelişimcisi

Dün

Merve T.
Çocuk Gelişimcisi

Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezinizde bir otomasyon programına ihtiyacınız mı var?
Engelli Çocuklar Otomasyon Programı (EÇOP) yenilendi, Demo indirip anında, MEBBİS'den bilgilerinizi yükleyerek hemen kullanmaya başlayabilirsiniz.
1 Aylık ÜCRETSİZ DEMO'yu hemen indirin ve yükleyin.
  • SINIRSIZ Kullanıcı ve Öğrenci
  • Veritabanı sunucu hizmeti
  • Uzak sunucuya otomatik yedekleme
  • Web tabanlı veya Masaüstü kullanımı
  • MEBBİS otomatik veri aktarımı
  • PKT, KDF ve diğer formların kolayca üretimi
  • Bir yıl ücretsiz teknik destek
Ayrıntılı bilgi için burayı tıklayın.