388 Bin Engelli Çocuk Ne Olacak?


26-03-2020 |

388 Bin Engelli Çocuk Ne Olacak?

Okullardaki 18 milyon öğrenci ile rehabilitasyon merkezlerinde eğitim alan engelli 388 bin çocuk zorunlu olarak eve döndü.

Okul tatilinin 5 hafta uzatılması yeni bir kriz çıkardı

Türkiye'de corona virüsü nedeniyle okulların fiili eğitime kapalı olma süresi 30 Nisan'a çekilince, çocukların evde kalma süresi 50 güne çıktı.

Okullardaki 18 milyon öğrenci ile rehabilitasyon merkezlerinde eğitim alan engelli 388 bin çocuk zorunlu olarak eve döndü. Çalışan anne- babalar ilk 2 haftalık okul kapatılma sürecini yıllık izinlerinden ya da ücretsiz izin alarak, telafi etmişti.

Şimdi okullar 5 hafta daha kapatılınca yeni bir sorun daha ortaya çıktı. Ailelerinde çocuklara bakacak kimsesi olmayan ya da ebeveynleri yaşlı olduğu için zaten risk grubunda bulunan çocuklara evde kimin bakacağı sorun olacak gibi görünüyor.

18 MİLYON ÖĞRENCİ 50 GÜN EVDE

Anne-babalar çocuklarını evde yalnız bırakıp işe gitseler de bu kez MEB'in "Tatil gibi algılamayın, bu uzaktan eğitim" söylemine rağmen okul öncesindeki 1.1 milyon ve ilkokulda okuyan 10.6 milyon öğrenciyle birlikte sayıları 12,3 milyona çıkan 4-10 yaş grubu çocukların EBA'ya nasıl gireceği bilinmiyor.

Aileler şimdi en azından anne-babası çalışan çocukların ebeveynlerinden en azından birinin ücretli izinli sayılması için karar alınması bekleniyor.

388 BİN ENGELLİ ÇOCUK NE OLACAK?

Halen 2 bin 700 özel rehabilitasyon merkezinde ücretleri devlet tarafından ödenerek eğitim alan 388 bin engelli çocuğun da eğitimi ve bakımı sorun olacak.

Anne-babaları çalışmasa bile özel bir eğitime ihtiyaçları olan bu çocukların mağdur olmaması için Milli Eğitim Bakanlığından çözüm bulması bekleniyor.

Haberin devamı için Kaynak: Sultan UÇAR https://www.sozcu.com.tr/2020/gundem/okul-tatilinin-5-hafta-uzatilmasi-yeni-bir-kriz-cikardi-5703082/

Yorumlar (1)

[ Üyelere Özel ] 26-03-2020 15:58:48

Çözüm olarak bu sektörün ayakta kalması için peşin ödeme şeklinde çözümler olabilir twitterdada bahsedilmiş. Şimdiye kadar 1-1,5 ay geriden ödeme yapılmaktaydı şimdi peşin hizmet alımı yapılmış gibi olacak.Biz tatil nedeniyle veremediğimiz hizmetleri kamuya zaman içinde telafi etmek üzere borçlanmış olacağız.Telafinin usul ve esasları sektör temsilcileri ile istişare edilerek planlanabilir.Devletimizin 2650 kurum ve 50000 çalışanını ve her şeyden önemlisi 390000 özel gereksinimli yavrumuzu mağdur etmeyeceğini düşünüyor saygılarımızla arz ediyorum. #RehabilitasyonaSahipCık @ozerkder @ziyaselcuk @BeratAlbayrak

Üyelik Gerekli

Yorum yapanları görebilmek ve yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Rehabilitasyon.com Facebook'da...

İş ilanlarını ve diğer güncellemeleri Facebook'dan takip etmek için sayfamızı beğenin:

Remsis yayında! Tamamen Ücretsiz!
Remsis tamamen ücretsiz olarak kullanabileceğiniz, tüm ihtiyaçlarınızı karşılayan web tabanlı bir otomasyondur. MEBBİS'den bilgilerinizi yükleyerek hemen kullanmaya başlayabilirsiniz.
ÜCRETSİZ olarak kullanmaya başlayın
 • 7/24 Heryerden Erişim
 • Tüm Cihazlarızla Uyumlu
 • MEBBİS otomatik veri aktarımı
 • PKT, KDF, BEP ve diğer formlar
 • Servis Programı
 • Ön Muhasebe ve Faturalar
Ücretsiz İş İlanı
Özel eğitim ve sağlığın ortak paydası olan Rehabilitasyon.com adresinin sektöre özel iş veren ile iş arayan arasında ne kadar iyi bir köprü olduğunu görebilmeniz için çok kısa süreliğini ÜCRETSİZ bir İş İlanı verebilirsiniz.
İş Arayanlar

iş arayan 1346 kişi var. Hemen irtibata geçerek personel eksikliğinizi tamamlayın.

Bugün

Rabia N.
Sosyal Hizmetler

Dün

Osman D.
Fizyoterapist

Bugün

Nihal Ç.
El Sanatları Öğretmeni

Dün

Fatma A.
Psikolog

Dün

Müge P.
Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Öğretmeni

Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezinizde bir TAMAMEN ÜCRETSİZ otomasyon programına ihtiyacınız mı var?
Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezlerinin tüm ihtiyacı olan yazılımlar RemSis.net sayfası üzerinden TAMAMEN ÜCRETSİZ olarak kullanabilirsiniz.
TAMAMEN ÜCRETSİZ, hemen üye ol, kullanmaya başla.
 • SINIRSIZ Kullanıcı ve Öğrenci
 • 7/24 Heryerden Erişim
 • Masaüstü, Tablet ve Mobil Uyumlu
 • MEBBİS otomatik veri aktarımı
 • PKT, KDF, BEP ve diğer formların kolayca üretimi
 • Servis Programı
 • Ön Muhasebe ve Futura İşlemleri
Ayrıntılı bilgi için burayı tıklayın.