Özel Eğitimde Neurofeedback


02-07-2008 |

Özel Eğitimde Neurofeedback

Neurofeedback bilgisayarlı beyin eğitimi ülkemizde yeterince tanınmıyor. Nispeten pahalı ve zaman alan bir yöntem. Oysaki özel eğitime ihtiyaç duyan çocuklarımız için çok ama çok faydalı olan bir yöntem.

Neurofeedback’in esas kaynağı ve en fazla uygulanan yer Amerika. Bütün cihazlar, eğitim materyalleri, sarf malzemeleri oradan geliyor. Türkiye’de eğitimi verilmiyor. Ayrı bir uzmanlık alanı olduğu için hiç bilmeyen birinin bağımsız uygulama yapacak kadar öğrenmesi fedakarlıktan fazlasını gerektiriyor. Dolayısı ile mevcut uygulama halen İstanbul’da birkaç merkezde sınırlı.

Yukarıda belirtilen sebeplerden dolayı seans ücreti ortalama bir aile için biraz yüksek. Bu bir öğrenme süreci olduğu için en az 40 çoğu zaman daha çok seans gerekiyor. Özel eğitime ihtiyaç duyan çocuklarımız içinse bir üst sınır yok bile diyebiliriz. Fayda görmelerine rağmen daha fazla ödeme gücü olmadığı için mecburen seansları bırakan aileler oluyor.

İnsan çocuğu olduktan sonra çocuğu için yaşıyor. Hele özel eğitime ihtiyaç duyan bir çocuksa ailenin tek düşüncesi çocuğum için daha ne yapabilirim? En büyük endişe ise benden sonra ne olacak? Hal böyle olunca aileler bireysel, grup ve fizik tedavi dışında arayışlara giriyorlar. Bu arayışa en uygun cevap Neurofeedback.

Neurofeedback uygun çocukta doğru bir şekilde uygulandığında gerçekten çok faydalı olabiliyor. Kendi uygulamalarıma dayanarak şunları söyleyebilirim. Kelime kelime konuşan çocuk cümle kurmaya başlıyor, tırnak yeme alt ıslatma gibi davranış problemleri ortadan kalkıyor, okul başarısı artıyor, daha sakin uyumlu komut alır hale geliyor. Aynı sonuçları bireysel eğitimle de almak mümkün ama daha uzun vadede. Zaten bireyselde tıkanan çocukları bilgisayarlı eğitime alıyoruz. Yani bir işbirliği ve ekip çalışması söz konusu.

Öğrenci, veli, verilen eğitimler, kesilen faturalara ait ayrıntılı istatistik çıkartın.

Neurofeedback’in en fazla ve yaygın olarak uygulanması gereken yerler Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezleri. Çünkü para sorun değil aileden ücret alınmıyor. Zaman sorun değil çocuğun zaten bir yıl raporu var. Üstelik ailenin beklenti seviyesi de çok yüksek değil. Yani birkaç ay uygulamadan sonra belirgin bir değişiklik yoksa yapılabilecek en fazla şey yeniden bireysele yönlendirmek. Mevcut diğer başarılı örnekler aileler için en büyük güven kaynağı. Birkaç başarılı örnekten sonra sizin anlatmanıza gerek kalmıyor. Aileler kendileri talep etmeye başlıyor.   

 Neurofeedback Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezlerinde standart bir uygulama haline gelecek. Bu bir kehanet değil. Yavaş yavaş yayılmaya başladı. Daha doğru daha etkin bir şekilde kullanan kurumlar kazançlı çıkacak. Neurofeedback’i özel eğitimin bir alt unsuru olarak kendi kurumuz dahilinde dikkat ve konsantrasyon arttırmak için kullanın. Peki nereden başlamalı diyorsanız cevap. 

Yorumlar (0)

Henüz yorum yapılmadı
Üyelik Gerekli

Yorum yapanları görebilmek ve yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

İş mi Arıyorsunuz?

Başka bir şehire taşınmayı düşünüyor, iş mi arıyorsunuz?

Artık bunları dert etmeyin! Hemen özgeçmişini doldur ve "İş Arıyorum" ilanı ver, kurumlar seni arasın. Hepsi bu...

Ücretsiz İş İlanı
Özel eğitim ve sağlığın ortak paydası olan Rehabilitasyon.com adresinin sektöre özel iş veren ile iş arayan arasında ne kadar iyi bir köprü olduğunu görebilmeniz için çok kısa süreliğini ÜCRETSİZ bir İş İlanı verebilirsiniz.
İş Arayanlar

iş arayan 1263 kişi var. Hemen irtibata geçerek personel eksikliğinizi tamamlayın.

Bugün

Elif F.
Sosyolog

Dün

Gül H. K.
Fizyoterapist

Bugün

Feyza Ö.
Fizyoterapist

Dün

Berre N. Y.
Fizyoterapist

Bugün

Büşra D.
Psikolojik Danışman Ve Rehber Öğretmen

Öğrenci, veli, verilen eğitimler, kesilen faturalara ait ayrıntılı istatistik çıkartın.