KRAL ÇIPLAK


10-08-2006 |

KRAL ÇIPLAK

Özel eğitim;Yani paralı olarak özel sektörün okullarından satın alınan, devletin sunmadığı eğitim anlamının dışında ,bireysel olarak verilen eğitimin de ötesinde öğrenme olanakları bedensel çeşitli engellerle kısıtlanmış çocukların  eğitimi artık para kazandıran yeni bir sektör oldu.

Özel alt sınıflarını yaymayan, ana okullarına bile yeterli önemi vermeyen Türk Milli Eğitim sistemi engelli çocuklar için kişi başına 12 saatlik eğitim için ayda 389 milyonluk iştah kabartan bir rakkam verince dağda taşta özürlü merakı ve sevgisi yeşeriverdi.

Okul öncesi eğitim kurumlarını yaygılaşamadan özel okullara kurban eden sistem, engelli çocuklar için gereken ücreti  rehabilitasyon merkezlerine sundu.Üstelik  aile hekimlerinde kullandığı yöntemi dışlayarak,  eğitimcileri rehabilitasyon merkezlerine zimmetleyip , sermayedar vatandaşlara vererek engelli ticaretine yol açtığı gibi aslında çok yararlı olabilecek rehabilitasyon merkezlerini de meyve sebze hallerindeki  komisyoculara verilen ad gibi bir çeşit kabzımallığa dönüştürmüş oldu.

Kendi çocuğuna aşırı koruma kaygısı ile rehabilitsyon merkezi açandan tutun da kumar oynatmak için bezik sever  ya da satrançsever klübü kuran  kumarhane sahibi gibi birçok engelli sever derneği de hızla türer oldu

Engelli raporları veren RAM lar birçok "rehabilitasyon merkezinin" gözdesi oldu

Engelli eğitimi açısından hazır olmayan MEB tam bir engelli komisyocusu haline dönüştü

Seçimlerde kazanmak için altyapı olmadan açılan üniversitelerin tabelalarından mezun olanlara bile Wisc R ve Binet testlerinin uygulanmasını vermeyerek SSK ilaç skandallarını bile sollayan bir istismar sistemi kuruldu.

Ama angelliler hala eğitim alamıyor

kral hala çıplak...

****

 Okullarda kavga ve yetki karmaşası

Eğitim bilimleri mezunları..yeni adıyla psikolojik danışmanlık ve rehberlik bölümü mezunları okul öncesi eğitimcileri normal çocuklarla çalışma olanağı bulamadan kendilerini gelişimin alt basamaklarında mücadele ederken buldular.

Öğrenci ve Veli bilgilerinin kolayca takip edin.

Dahası sınıf öğretmenlerinden özel alt sınflara ayrlmış deneyimli öğretmenler ve yalnızca engelli çocuklar için yetiştirilmiş okul öncesi eğitimi ve normal eğitim ölçütlerini bilmeyen bir eğitimci grubu yani özel eğitimciler daha pazara eklenince engelli çocuk ticareti dört ana rengine yeni kavramlar katmış oldu.

Rehberlik servisleri ölçme değerlendirme ölçütlerini uyguladıklarında karşılarında daha katı öğretmenler patolojik bir aile ve daha iştahı kabarık bir patron bulabiliyor

Ama engelliler hala eğitim alamıyor

 kral hala çıplak

****

Rehabilitasyon merkezlerinde  spor eğitimi .rehabilitasyon çalışmaları ,sosyal etkinlikler tamamen devletten gelecek parayı onaylayan Ramlara kalmış durumda .Ram lar ise masallarda aklına geleni yapan devler gibi.Engelli eğitimi verenler her kesimde birbirleri ile tartışıyor .Eğitimciler emek verip yoksul,veliler para verip eğitimsiz kalmaya devam ediyor

Yine de bunca kumaşa ve terzi ücretine karşın  kral hala çıplak

Kaynak: www.blogcu.com/otistik

Yorumlar (12)

[ Üyelere Özel ] 21-09-2007 15:10:17

EVET KRAL ÇIPLAKKKK!!!

[ Üyelere Özel ] 18-06-2007 18:33:32

güzel ama bunlar herkesin bildigi hakikatler. önemli olan bu degil çözüm üretmekten geçer. bu çözümü bulmak birazda bize düşmüyormu???????????*???

[ Üyelere Özel ] 21-04-2007 22:44:34

yazı çok güzell hepimize iş düşüyor gelin iğne iplik alıp krala elbise dikelim yoksa derisini de atacak ve daha kirli bi hale dönüşecek...

[ Üyelere Özel ] 13-04-2007 16:08:14

TAMAMMEN KATILIYORUM SİZE GERİSİ BİZ ÖĞRETMENLERİN VİCDANINA BIRAKILMIŞ BİR İŞ...

[ Üyelere Özel ] 14-02-2007 09:31:23

Tüm içtenliğim ile katılıyorum devlet sosyal olmaktan çıkıyor rehabitasyon merkezlerinden haftalık 12 saat eğitim almakla bu yavrularımız engeline daha büyük engel katmakta öğrenme güçlüğü çeken bu yavrularımızım tüm gün eğitim almaları gerekir buda spor salonları sosyal aktiviteleri olan kapsamlı okullar ile gercekleşir bunu göz ardı eden yetkililere sesleniyorum bu yavrularımızın vaballerinden kutulamayacaklar.

[ Üyelere Özel ] 12-02-2007 00:12:57

ELEŞTRİ GÜZELDİR AMA

[ Üyelere Özel ] 29-08-2006 14:50:14

kralın çıplak olduğu aşikar ve bu çıplaklıkta ramların etkiside tartışılır. fakat bu tartışmanın en büyük nedeni efe vari tüccarların ahkam keserek,özel eğitim de söz sahibi edilmesinin etkiside unutulmamalıdır.

[ Üyelere Özel ] 13-08-2006 19:35:42

Engelliler,ruh sağlığı bozuk insanlara emanet ediliyor.

[ Üyelere Özel ] 11-08-2006 19:15:12

SARP BENGÜ SANA TÜM İÇTENLİĞİMLE KATILIYORUM.

[ Üyelere Özel ] 11-08-2006 09:34:24

KRAL ÇIPLAK.....Evet kral yine giyindirilemedi. Kumaşımız var,terzimiz ve çıraklarımız var, araç-gerecimiz var AMA giysi dikemiyoruz kralımıza.
Gerçekten üzücü bir durum. Ülke nüfusumuzun yaklaşık olarak % 12 si engelli.Hayatımızın çeşitli dönemlerinde mutlaka karşılaşılan bir durum engellilik. Sadece doğuştan engelli olunmuyor.Hastalık ,kazalar , doğal afetler ile çevre sorunları nedeniyle hepimizin başına gelebilir.Engellilerimiz için rehabilitasyon amaçlı açılan özel ve kamuya ait rehabilitasyon merkezlerinde eğitim alan engelli bireylerimiz için sosyal güvenlik kurumu ayrımı gösterilmeden her engelli için bu hizmeti almak hayati bir gereklilikti yıllarca. Gerekli alt yapı ve yasal çalışmalar tamamlanmadan bu konuda bir hizmet protokolu oluşturulmadan sadece rant getiren bir alan diyerek özel eğitim ve rehabilitasyon hizmetlerinin eğitim-öğretim adı altında Milli Eğitim Bakanlığı'na devredilmesiyle birlikte yaşanan çeşitli sorunlara yenilerinin ekleneceğini zaman içerisinde göreceğiz. Rehabilitasyon hizmetleri sadece özel eğitmen ve öğretmenlerce verilebilecek bir hizmet alanı değildir. Rehabilitasyon hizmetlerinde kaliteli bir hizmet; eğitimli, bilimsel teknik ve yöntemlerle bilgi ve beceri sahibi mesleki yeterliliği olan uzmanlarca yürütülmelidir. Özel Eğitimci,Çocuk Gelişim Uzmanı,Psikolog,Sosyal Hizmet Uzmanı,Fizyoterapist,uzman doktor, Odyolog, Odyometrist, Konuşma Terapisti, Zihinsel engelli-işitme ..vb.Engelliler Eğitmenleri ekip çalışması içerisinde engellilerimize bir bütünlük içerisinde hizmet vermektedirler.Uzmanlar ve ailelerle kurulan iletişim ve işbirliği sonucunda engellinin ihtiyacı olan hizmet ve programlar belirlenerek gerekli rehabilitasyon hizmeti verilmelidir. Engellilerimizin sadece eğitime ihtiyacı yoktur. Sosyal, ekonomik,kültürel ve ailevi sorunları bir tarafa bırakıp sadece eğitim vermeye başladığınız zaman engellinin diğer sorunlarını çözmediğiniz sürece etkili ve yeterli bir hizmet verildiği söylenemez. Sadece öğretmenlere kısa sürede seminer ve kurs vererek özel eğitmen yetiştirilemez. Yetiştirilmeye çalışılırsa yaşanacak sorunların telafisi mümkün olmayacak bir şekilde engelli çocuk ve bireylerle, ailelerine, hepsinden önemlisi de toplumumuza fatura edileceği unutlmamalıdır. Bir sosyal hizmet alanı olan engellilere yönelik hizmetlerin önemli bir parçası olan rehabilitasyon hizmetlerinin tekrar ilgili kurumlarla ve uzmanlarca işbirliği içerisinde hiçbir bakanlığın tekelinde kalmadan ilgili bakanlıkların eşgüdümlü çalışmalarıyla düzenlenerek engelli yararı gözetilerek, engellinin ihtiyaçları ön planda tutularak verilmesi sağlanmalı ve dünyadaki uygulamalardan örnek alınmalıdır.Daha da geç olmadan....Unutmayalım BİR GÜN HER İNSAN ENGELLİ OLABİLİR.ve bu hizmetlere ihtiyaç duyabilir.

[ Üyelere Özel ] 11-08-2006 03:00:33

dogru söze ne denir. bunlar bir taraftanda AB süreci ile ilgili diye düsünüyorum. 2005 y1l1nda okulöncesi okullasma %13 idi. bu y1ldan itibaren anaokullar tam günlüden yar1m günlüye dönüstürüldü. oran 2 kat1na ç1kt1. buna ragmen hala AB ortalamas1n1n 3/1 i kadar. engellilerin egitimide ayn1 bak1s aç1s1nda diye düsünüyorum. amaç egitim alan çocuk say1s1n1 fazla göstermek. Meb ödeme genelgeleri yay1nlarken uluslararas1 engellilik ölçütleri ile de oynuyor. sayiyiyi kagit üstünde azaltma çabalar1 bu olsa gerek. özel egitimi de sadece çal1sma gücü kayb1 %40 ve üzerinde olan engellilerin egitimi olarak görüyor. yani DEHB, özel ögrenme güçlügü vb. gruplar egitimden yoksun. birde mantar gibi aç1lan merkezler. mezun uzmanlar1n say1s1na bak1ld1g1nda say1 çok fazlalas1yor. iyi taraf1 bir hocam1nda dedigi gibi " bu çocuklar öyle yada böyle bu merkezler sayesinde sokaga ç1kmaya baslad1 eskiden odalara bodrumlara kapat1l1yordu". yaz1n1z için tesekkürler elinize sagl1k.

[ Üyelere Özel ] 11-08-2006 00:26:30

bayıldım.elinize sağlık.dediğiniz gibi RAM lar artık resmen 15 dakika içinde çocuğunuza öyle bir etiket yapıştırıyor ki sökebilene aşkolsun

Üyelik Gerekli

Yorum yapanları görebilmek ve yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Psikolojik Danışman Ve Rehber Öğretmen

İş mi Arıyorsunuz?

Mezun oldunuz, iş mi arıyorsunuz?

Artık bunları dert etmeyin! Hemen özgeçmişini doldur ve "İş Arıyorum" ilanı ver, kurumlar seni arasın. Hepsi bu...

Öğrencilere verilen eğitimleri(terapileri) MEBBİS"e otomatik aktarın.

Eleman mı Arıyorsunuz?

Kurumunuzda çalışacak personele mi ihtiyacınız var?

Artık bunları dert etmeyin! Hemen bir iş ilanı ver, gelen başvuruları incele, birkaç görüşme yap ve uzmanla çalışmaya başla. Hepsi bu...

Ücretsiz İş İlanı
Özel eğitim ve sağlığın ortak paydası olan Rehabilitasyon.com adresinin sektöre özel iş veren ile iş arayan arasında ne kadar iyi bir köprü olduğunu görebilmeniz için çok kısa süreliğini ÜCRETSİZ bir İş İlanı verebilirsiniz.