Ferkedilmeyen Güzellikler


17-10-2007 |

Ferkedilmeyen Güzellikler

Hindistan’daki bir sucu boynuna astığı uzun sopanın uçlarına astığı iki büyük kovayla su taşırmış. Kovalardan biri çatlakmış. Sağlam olan kova her seferinde ırmaktan patronun evine ulaşan uzun yolu dolu olarak tamamlarken çatlak kova, içine konan suyun sadece yarısını eve ulaştırabilirmiş. Bu durum iki yıl boyunca her gün devam etmiş. Sucu her seferinde patronunun evine sadece 1,5 kova su götürebilirmiş.

Sağlam kova başarısından gurur duyarken, zavallı çatlak kova görevinin sadece yarısını yerine getiriyor olmaktan dolayı utanç duyuyormuş. İki yılın sonunda bir gün çatlak kova ırmağın kıyısında sucuya seslenmiş.

“Kendimden utanıyorum ve senden özür dilemek istiyorum.”

“Neden?” Diye sormuş sucu.

“Niye utanç duyuyorsun?”

Kova cevap vermiş: “Çünkü iki yıldır çatlağımdan su sızdığı için taşıma görevimin sadece yarısını yerine getirebiliyorum. Benim kusurumdan dolayı sen bu kadar çalışmana rağmen emeklerinin tam karşılığını alamıyorsun.”

Sucu şöyle demiş: “ Patronun evine dönerken yolun kenarındaki çiçekleri fark etmeni istiyorum.” Gerçekten de tepeyi tırmanırken çatlak kova patikanın bir yanındaki yabani çiçekleri ısıtan güneşi görmüş. Fakat yolun sonunda yine suyunun yarısını kaybettiği için kendini kötü hissetmiş ve yine sucudan özür dilemiş.

Sucu kovaya sormuş: “Yolun sadece senin tarafında çiçekler olduğunu ve diğer kovanın tarafında hiç çiçek olmadığını fark ettin mi?...Bunun sebebi benim senin kusurunu bilmem ve ondan yararlanmamdır. Yolun senin tarafına çiçek tohumları ektim ve her gün biz ırmaktan dönerken sen onları suladın. İki yıldır ben bu güzel çiçekleri toplayıp onlarla patronumun sofrasını süsleyebildim. Sen böyle olmasaydın, o evinde bu güzellikleri yaşayamayacaktı.”      

Öğrencilere verilen eğitimleri(terapileri) MEBBİS"e otomatik aktarın.

Hepimizin kendimize özgü kusurları vardır. Kusurlarımızda gerçek gücünüzü bulduğunuzu bilirseniz eğer, sizde güzelliklere sahip olabilirsiniz.

Yorumlar (8)

[ Üyelere Özel ] 04-11-2010 15:50:58

[İçerik Yok]

[ Üyelere Özel ] 04-07-2008 08:26:08

güzel bir hikaye

[ Üyelere Özel ] 18-12-2007 14:27:01

çok güzel bir hikaye , öğrencilerimize onlarında hayatta artılarının olduğunu hissettirmeli ve bununla gurur duymlarını sağlamalıyız.

[ Üyelere Özel ] 14-12-2007 21:16:45

yaşam farkedilmeyen güzelliklerle doludur.farkedilmeyen güzellikleri farkettirdigin için sagol dostum.

[ Üyelere Özel ] 13-12-2007 16:45:01

çok güzel.yüreğine sağlık arkadaşım.

[ Üyelere Özel ] 12-12-2007 12:56:15

çok güzel elinize sağlık

[ Üyelere Özel ] 09-12-2007 15:57:40

elinize sağlık çok güzel bir hikaye

[ Üyelere Özel ] 05-12-2007 22:40:31

GÜZEL BİR MAKALE ELİNİZE SAĞLIK.

Üyelik Gerekli

Yorum yapanları görebilmek ve yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Okul Öncesi Öğretmeni

Ücretsiz İş İlanı
Özel eğitim ve sağlığın ortak paydası olan Rehabilitasyon.com adresinin sektöre özel iş veren ile iş arayan arasında ne kadar iyi bir köprü olduğunu görebilmeniz için çok kısa süreliğini ÜCRETSİZ bir İş İlanı verebilirsiniz.
Eleman mı Arıyorsunuz?

Çalışanınız sizi yüzüstü bıraktı, ortada mı kaldınız?

Artık bunları dert etmeyin! Hemen bir iş ilanı ver, gelen başvuruları incele, birkaç görüşme yap ve uzmanla çalışmaya başla. Hepsi bu...

Öğrencilere verilen eğitimleri(terapileri) MEBBİS"e otomatik aktarın.