Engelliler İçin Rekreatif Etkinlik


11-06-2007 |

Engelliler İçin Rekreatif Etkinlik

Serbest zaman dilimi içerisinde engellilerin katıldıkları etkinlikler onların sosyalleşmesi ve tedavi süreçlerine katkıda bulunmaktadır. Günümüzde pek çok serbest zaman aktivitesi mevcuttur. Engellilerin bu aktivitelerden hangilerine katılacakları ise;engellilerin yaşları,cinsiyetleri,sahip oldukları yetenekler,engellilik seviyeleri ve sahip oldukları olanaklar belirler.Engellilere bu aktivitede katılmada yardımcı olacak ve yönlendirecek kişiler de,rekreasyon liderleridir.Bu yönlendirmelerde rekreasyon liderlerinin amacı;engellilerin sosyalleşmesine ve iyileşme süreçlerine katkıda bulunmaktadır.

Engellilerin serbest zamanlarını verimli bir biçimde değerlendirmeleri ve bunları,ruh sağlıklarına yansıtmaları amacı ile engelli okullarında rekreatif  etkinlik imkanlarını arttırmak ve bu etkinliklere engellilerin katılmalarını sağlamak son derece önemlidir.

Rekreatif etkinliklerin engellilere psikolojik,sosyal ve fiziksel yönden sağladığı katkıların; onların gelişim ve iyileşme süreci üzerinde etkili olduğu daha önce yapılmış çalışmalarda kanıtlanmıştır.

SONUÇ

Bu tür aktivitelere katılan engellilerde; başarıya yönelme, sorumluluk eldetme ve fiziksel güç kazandırmaktadır.Bu tür faaliyetler,engellilerin hayatında sosyal hareketliliği artırıp,saygınlık ve takdir kazandırır.Engellileri bu tür aktivitelere yönlendirmek için uzmanların,gerekli olan bilgiyi engellilerle uğraşan çevrelere aktarmaları gerekir .Kurumlar, bilinçlendirilmeli engellilerin  ailelerine bu tür aktivitelerin yararları hakkında bilgilendirme amaçlı seminerler düzenlenmelidir.

Rekreatif faaliyetlerin yararlarının anlatılması amacı ile yazılı ve görsel medya kaynakları kullanılarak gerekli tanıtım çalışmaları yapılmalıdır.

Öğrenci, veli, verilen eğitimler, kesilen faturalara ait ayrıntılı istatistik çıkartın.

Engelliler rekreasyon liderleri tarafından ilgi ve beceri alanlarına doğru yönlendirilmelidir.

Rekreasyon kavramının yeterince bilinmemesi nedeniyle,rekreasyon ile ilgili çalışmalar engelli okullarından başlayarak tüm eğitim kurumlarının programlarında yer almalıdır.

Rekreatif etkinliklerin yapılabilmesi için,gerekli kaynaklar sağlanmalıdır.

Yorumlar (6)

[ Üyelere Özel ] 12-04-2008 02:16:36

yazınızı okudum dogru-gercekci olduğunu ve olması gerektigini bilimsel olarakta kanıtlandıgını gözler önünede sunmasız karsında tesekkurlerımı sunmak ıstedım

[ Üyelere Özel ] 03-11-2007 10:54:36

sevgili baki yada sevgili meslektaşım başarılarının devamını dilerim.

[ Üyelere Özel ] 18-07-2007 16:21:42

farklı ve gerekli bi mevzu daha önve bu konularda bir çalışma yoktu sanırım sadece tedavi amaçlıydı böyle sanıyorum ki bu durum hem yararlı hemde tedavi sürecine katkı sağlayacaktır yazılarınızı takip ediyorum ve rekraasyon kavramınıda büyük bir titizlikle takip ediyorum

[ Üyelere Özel ] 22-06-2007 02:55:46

MERHABA,YAZINIZA AKTİVİTE ÇEŞİTLERİNİ EKLERSENİZ DAHADA GÜZEL OLUR.SAYGILARIMLA ÇALIŞMALARINIZDA BAŞARILAR.

[ Üyelere Özel ] 11-06-2007 13:21:52

Gerçekten çok mantıklı,bilimsel ve doğru bir yol.Bir de halkımız bilinçlense....Tebrik ederim öncelikle sizi baki pala

[ Üyelere Özel ] 11-06-2007 13:06:16

öncelikle rehabilitasyon sitesi yöneticilerine sonsuz tşk sunarım ve siz değerli arkadaşların yoprumlarını bekliyorum...

Üyelik Gerekli

Yorum yapanları görebilmek ve yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Bilinmiyor

Ücretsiz İş İlanı
Özel eğitim ve sağlığın ortak paydası olan Rehabilitasyon.com adresinin sektöre özel iş veren ile iş arayan arasında ne kadar iyi bir köprü olduğunu görebilmeniz için çok kısa süreliğini ÜCRETSİZ bir İş İlanı verebilirsiniz.

Öğrenci ve Veli bilgilerinin kolayca takip edin.

İş mi Arıyorsunuz?

İşinizden memnun değil, daha iyi bir iş mi arıyorsunuz?

Artık bunları dert etmeyin! Hemen özgeçmişini doldur ve "İş Arıyorum" ilanı ver, kurumlar seni arasın. Hepsi bu...

Eleman mı Arıyorsunuz?

Çalışanınız sizi yüzüstü bıraktı, ortada mı kaldınız?

Artık bunları dert etmeyin! Hemen bir iş ilanı ver, gelen başvuruları incele, birkaç görüşme yap ve uzmanla çalışmaya başla. Hepsi bu...