BİR ÖĞRETMENİN ANISI


11-01-2008 |

BİR ÖĞRETMENİN ANISI

Okulun ilk gününde 5. sınıfın önünde dururken, öğretmen çocuklara bir yalan söyledi. Çoğu öğretmen gibi, öğrencilerine baktı ve hepsini aynı derecede  sevdiğini söyledi. Ancak bu imkânsızdı, çünkü ön sırada oturduğu yerde bir yana kaykılmış ismi Mustafa Yılmaz isimli bir erkek çocuk vardı. Bayan Mediha bir yıl önce Mustafa’yı izlemişti ve diğer çocuklarla iyi oynamadığını,  elbiselerinin kirli olduğunu ve sürekli olarak kirli dolaştığını gözlemişti. Ek olarak Mustafa tatsız olabiliyordu. Bu öyle bir noktaya geldi ki, Bayan Mediha onun kâğıtlarını büyük kırmızı kalemle işaretlemekten, kalın çarpılar (x) yapmaktan ve kâğıdın üstüne büyük F harfi (en düşük derece) koymaktan zevk alır oldu. Bayan Mediha’nın okulunda, her çocuğun geçmiş kayıtlarını incelemesi gerekiyordu ve Mustafa’nın kayıtlarını en sona bıraktı. Ancak, onun hayatını gözden geçirdiğinde, bir sürpriz ile karşılaştı. Mustafa’ nın birinci sınıf öğretmeni şöyle yazmıştı: Mustafa gülmeye hazır parlak bir çocuk. Ödevlerini derli toplu ve temiz yapıyor ve çok terbiyeli. Onun etrafta olması çok eğlenceli. İkinci sınıf öğretmeni şöyle yazmıştı: Mustafa mükemmel bir öğrenci, sınıf arkadaşları tarafından çok seviliyor ama annesinin ölümcül bir hastalığı olduğu için sıkıntı içinde ve evdeki yaşamı mücadele içinde geçiyor. Üçüncü sınıf öğretmeni şöyle yazmıştı: Mustafa’nın annesinin ölümü onun için çok zor oldu. Mustafa elinden gelenin en iyisini yapmaya çalışıyor, ama babası ona ilgi göstermiyor ve eğer bazı adımlar atılmazsa evdeki yaşamı yakında onu etkileyecek.

Öğrenci, veli, verilen eğitimler, kesilen faturalara ait ayrıntılı istatistik çıkartın.

Mustafa’nın dördüncü sınıf öğretmeni şöyle yazmıştı: "Mustafa içine kapanık ve okulda derslere çok fazla ilgi göstermiyor. Çok fazla arkadaşı yok ve bazen sınıfta uyuyor. Bunları okuyunca, Bayan Mediha problemi kavradı ve kendinden utandı. Öğrencileri ona güzel kurdelelerle ve parlak kâğıtlara sarılmış hediyeleri getirdiğinde bile çok kötü hissediyordu. Mustafa’nın hediyesini alıncaya kadar bu böyle devam etti. Mustafa’nın hediyesi bir marketten aldığı kalın, kahverengi ambalaj kâğıdı ile beceriksizce sarılmıştı. Bayan Mediha onu diğer hediyelerin ortasında açmaktan acı duydu. Bayan Mediha paketten, taşlarından bazıları düşmüş yapma elmas taşlı bir bilezik ve çeyreği dolu olan bir parfüm şişesini çıkarınca çocuklardan bazıları gülmeye başladı. Ama o bileziğin ne kadar güzel olduğunu haykırdığında çocukların gülmesi kesildi. Bileziği taktı ve parfümü bileklerine sürdü. Mustafa, o gün okuldan sonra öğretmenine şunu söylemek için kaldı.  “Öğretmenim bugün aynı annem gibi kokuyordunuz”. Çocuklar gittikten sonra, Bayan Mediha en az bir saat ağladı. O günden sonra, okuma, yazma ve aritmetik öğretmeyi bıraktı. Bunun yerine, çocukları eğitmeye başladı. Bayan Mediha, Mustafa’ya özel ilgi gösterdi. Onunla çalışırken, zihni canlanmaya başlıyor görünüyordu. Onu daha fazla teşvik ettikçe, daha hızlı karşılık veriyordu. Yılın sonuna kadar Mustafa sınıftaki en zeki çocuklardan biri oldu ve tüm çocukları aynı derecede sevdiğini söylemesine rağmen, Mustafa onun gözdelerinden biri oldu.

Bir sene sonra, Bayan Mediha kapısının altında Mustafa’dan bir not buldu,  ona tüm yaşamında sahip olduğu en iyi öğretmen olduğunu söylüyordu. Altı yıl sonra Mustafa’dan bir not daha aldı. Liseyi bitirdiğini, sınıfında üçüncü olduğunu ve onun hala hayatındaki en iyi öğretmen olduğunu yazmıştı. Bundan dört yıl sonra, bazı zamanlar zor geçmesine rağmen okulda kaldığını, sebatla çalışmaya devam ettiğini ve yakında kolejden en yüksek derece ile mezun olacağını yazan başka bir mektup aldı. Yine Bayan Mediha’nın tüm yaşamındaki en iyi ve en favori öğretmen olduğunu yazmıştı. Sonra dört yıl daha geçti ve başka bir mektup geldi. Bu kez fakülte diplomasını aldıktan sonra, biraz daha ilerlemeye karar verdiğini açıklıyordu. Mektup, onun hala  karşılaştığı en iyi ve en favori öğretmen olduğunu açıklıyordu. Ama simdi ismi biraz daha uzundu. Mektup söyle imzalanmıştı,

Öğrenci ve Veli bilgilerinin kolayca takip edin.

Prof. Dr. MustafaYılmaz (Tıp Doktoru) Öykü burada bitmiyor.  Ortaya çıkan başka bir mektup var. Mustafa bir kızla tanıştığını ve onunla evleneceğini söylüyordu. Babasının birkaç hafta önce vefat ettiğini açıklıyordu ve evlenme töreninde Bayan Mediha’nın damadın annesine ayrılan yere oturup oturamayacağını soruyordu. Şüphesiz Bayan Mediha bunu kabul etti. Ve tahmin edin ne oldu?

Taşları düşmüş olan o bileziği takti. Dahası, Mustafa’nın annesinin süründüğü parfümden sürdü. Birbirlerini kucakladılar ve Dr. Mustafa, Bayan Mediha’nın kulağına şöyle fısıldadı, "Bana inandığınız için teşekkür ederim, öğretmenim. Bana önemli olduğumu hissettirdiğiniz ve bir fark meydana getirebileceğimi gösterdiğiniz için çok teşekkür ederim" Bayan Mediha, gözlerinde yaşlarla fısıldadı, söyle dedi, “Mustafa, yanlış şeylere sahiptim. Bir fark meydana getirebileceğimi bana  öğreten sensin. Seninle tanışıncaya dek, nasıl öğreteceğimi bilmiyordum" .

Birinin Hayatında Bir Fark Oluşturmaya Çalışın 

Yorumlar (16)

[ Üyelere Özel ] 05-03-2014 20:02:07

maalesef ülkemiz eğitim sistemi böyle öğretmenleri ortadan kaldırdı. başında milli olan millilikten eser bırakılmadı.her milli eğitim bakanı millilik yerine, görüşleri ağır basan bir eğitim şekli getirmeye çalıştı.ve günümüze gelindi. böyle öğretmeni bulursanız sırtımda taşımaya hazırım. teşekkürler...

[ Üyelere Özel ] 04-11-2010 14:55:54

eşsiz bi yazı hakikaten inceleme gereği hissettim...

[ Üyelere Özel ] 30-12-2008 22:27:01

işte bizim böyle öğretmenlere ihtiyacımız var

[ Üyelere Özel ] 23-11-2008 14:51:43

tek kelime ile harika

[ Üyelere Özel ] 19-11-2008 16:59:47

Ben de bir öğretmen adayı olarak bu ve bunun gibi olaylarda çok dikkatli davranılması gerektiğini düşünüyorum.Okurken gerçekten çok duygulandım kendimi o öğretmenin yerine koydum.lütfen artık mustafa gibi öğrencilere dikkat edelim..

[ Üyelere Özel ] 25-10-2008 20:46:21

\t \t\tbeni çok duygulandırdı umarım herkezin öğreneceği bir yazı olmuştur \t \t

[ Üyelere Özel ] 03-10-2008 20:32:43

çok güzel bir yazı. türkiye de okadar çok mustafalar varki umarım onlarda fark edilir.....

[ Üyelere Özel ] 16-09-2008 20:29:09

mükemmel bır yazıydı içimi titretti

[ Üyelere Özel ] 01-03-2008 19:52:26

süper bir yazı okuduğumda ağlamaklı oldum zihinsel engelliler öğretmeni taylan köymen saygılar

[ Üyelere Özel ] 21-02-2008 12:01:46

gerçekten çok güzel, duygu yüklü bir makale.insan bunu okuyunca kendisindeki eksikliğin bir kez daha farkına varıyor.mediha hanım gibi öğretmenlere ihtiyacımız var.yazan arkadaşımızında bir mediha öğretmen olduğuna inanıyorum.yüreğinize sağlık keziban hanım....

[ Üyelere Özel ] 21-02-2008 10:56:41

Gerçekten herkesin hayal edip de bir türlü gerçekleştiremediği öğretmen tipi Mediha öğretmen...Keşke tüm öğretmenlerimiz Mediha öğretmen gibi olsa...olsa diyorum çünkü; toplumun Mustafa gibi öğrencilere ihtiyacı var..Öğrencilerin de Mediha öğretmenlere....saygılarımla...

[ Üyelere Özel ] 13-02-2008 22:05:08

Gerçek eğitimci olmak isteyen öğretmenlere ne güzel örnek vermişsiniz. Ne mustafalar var bizlerden sevgi ve hoşgörülü eğitim bekleyen. Tüm öğretmenlerimiz örnek almalı ve bu makaleden duygulanmayanlar bu mesleği bırakmalı. Teşekkürler.

[ Üyelere Özel ] 11-02-2008 21:38:49

bu yazıyı daha oncede okumustum ve her okudugumda ınanın aynı duyguyu hıssedıyorum gerckten cocuklarımızın boyle ogretmenlere ıhtıyacları var umarım hepımız bastakı bayan medıha gıbı degılde sonrakı ÖĞRETMEN bayan medıha gıbı olabılırız..

[ Üyelere Özel ] 03-02-2008 19:28:45

çok anlamlı ve güzel bi yazı yüregine ve eline saglık

[ Üyelere Özel ] 01-02-2008 11:00:28

Gerçekten çok duygusal bir makale, her şeyin inanmakla başladığını ve ümidin sonuna dek muhafaza edilmesi gerektiğini hatırlattığınız için teşekkür ederim.

[ Üyelere Özel ] 12-01-2008 14:49:27

çok güzel bir yazı. öğretmenlik işte bu diyorum.teşekkür ederim.

Üyelik Gerekli

Yorum yapanları görebilmek ve yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Okul Öncesi Öğretmeni

Eleman mı Arıyorsunuz?

Kurumunuz büyüyor, ekstra yeni personele mi ihtiyacınız oldu?

Artık bunları dert etmeyin! Hemen bir iş ilanı ver, gelen başvuruları incele, birkaç görüşme yap ve uzmanla çalışmaya başla. Hepsi bu...

Ücretsiz İş İlanı
Özel eğitim ve sağlığın ortak paydası olan Rehabilitasyon.com adresinin sektöre özel iş veren ile iş arayan arasında ne kadar iyi bir köprü olduğunu görebilmeniz için çok kısa süreliğini ÜCRETSİZ bir İş İlanı verebilirsiniz.

Öğrencilere verilen eğitimleri(terapileri) MEBBİS"e otomatik aktarın.