OTİZM NEDİR?

02-07-2004
 
Yazar
Rehabilitasyon.Com Yöneticisi
Bilgisayar Mühendisi
Fotoğraflar
Kayıt Yok
Videolar
Kayıt Yok
Dosyalar
Kayıt Yok
Otizm, sosyal ve iletişim becerilerinin oluşmasını etkileyen bir genel gelişim bozukluğudur. Otizm genellikle 2 yaşından itibaren ortaya çıkar. Otistik çocuklar genelde öğrenme ve algılama bozukluğu çekerler. Otistik çocukların büyük bir bölümünde farklı seviyelerde zeka geriliği görülsede zeka seviyeleri normal olan otostik çocuklarda vardır. Ancak genel zeka seviyeleri ne olursa olsun, otostik çocuklar çevrelerindeki dünyayı algılamakta bir zorluk çekerler. Bir annenin doğum sonrası çocugunun özürlü olma oranı % 2 dir. otostik olma ihtimali % 0.5 ' tir. Otizm erkek çocuklarda kız çocuklarından 4 kat daha fazla görünmektedir. Asperger sendromu ve Rett sendromu olarak bilinen otizm formlarıda bilinmektedir. OTİZM BELİRTİLERİ NELERDİR? Otistikleri, etkilenme dereceleri değişse de aşağıda ortak belirtiler görülür. Sosyal ilişkilerde güçlük Konuşma güçlüğü. Konuşma güçlüğü. Sözsüz İletişimde zorlanma. Oyun oynama ve hayal kurmada güçlük çekme. Değişiklere karşı tepki ve direnç gösterme. OTOSTİK BİR ÇOCUK ; Başkalarına ilgisizdir. Göz temasından kaçınır. Başkaları ile kendiliğinde temas kurumaz. İsteklerini bir yetişkinin ellerini kullanarak belirtir. Diğer çocuklarla oynamaz. Sürekli bir konu üzerinde konuşur. Tekrarlar fazladır. Sebepsiz şekilde ağlar, güler, ve sebepsiz davranışlarda bulunur. Anlamsız sözleri üst üste tekrarlar. Nesneleri tutup sürekli döndürmekten hoşlanır. Değişikliklerden hoşlanmaz. Yaratıcılık gerktiren oyunları oynamaz. Bazıları yaratıcılık gerektirmeyen bir takım işleri oldukça hızlı ve iyi yaparlar. OTİZİMİN SEBEBİ NEDİR? TEDAVİSİ VAR MIDIR? Otizme neyin sebep olduğu henüz net olarak bulunamamıştır. Ancak son dönemdeki araştırmalar, otizmin genetik bir rahatsızlık olduğu görünüşü kuvvetlendirmektedir. Otizmin kesin tedavisi için henüz herhangi ya da ilaç mevcut değildir. Otistik çocuklarının kullandığı ilaçlar genelde hiperaktivi azaltan, dikkatin yoğunlaşmasına yardımcı olan, dolayısıyla çocugun eğitiminden daha çok faydalanmasına destek veren yardımcı ilaçlardır.
Toplam 13 yorum yapıldı, ortalama beğeni << Bir önceki sayfa  |  Bir sonraki sayfa >>
Otizm 07-08-2012
İnternetten film araştırması yapıyordum. Psikolojiye ilgi duyarım. Bu konularda bir film arıyordum ve psikoloji ile ilgili meslekleri yapanlar için film önerileri buldum. Yağmur Adam filmini otizm kategorisine koymuşlar. İndiriyorum ve izleyeceğim.

Otizmi bu sayede yeni yeni tanımaya başladım. Bir otizm hastasında görülen bazı özelliklerin bende olduğunu da yeni keşfettim. 18 yaşındayım.

Kimse bana 'sen otizmsin' falan demedi şimdiye kadar. Kendimi ifade yeteneğimi internet kullanarak geliştirdim. Birşeyler düşünüyordum ve düşündüklerimi toparlayarak anlatamıyordum. Ben buna 'kelimelerle düşünme' adını koydum. Kelimelerle düşünmek gerçekten zor birşey ve böyle yapmak zorunda olduğum zamanlar çok oldu.

İnternette geliştirdiğimi söylemiştim iletişim yeteneğimi. Sonra bireysel yaşantıma da uygulamaya çalıştım bunu.

Psikolojik rahatsızlıklarda tanısı konulmamış hastalığın(ilaç gerektirmeyen) daha kolay çözülebileceğine inanıyorum. Çocuk hasta olduğunu anlamadan iyileşmeli. Hattra karşısındakinin doktor olduğunu bile bilmemeli.

El becerim, algılama yeteneğim, algıladığımı hemen uygulamaya koyabilme kaailiyetim zayıf. Hatta güzel top bile oynayamam. :) Yeteneklerim fazla yok belki ama becerilerimle(ki bu geliştirilebilir) hayatımı sürdürebilirim.

Ayrıca tanımı yapılan 'otizm'lilerin aksine düşünme yeteneğim hayli gelişmiş vaziyette. Gerçekten algıladığım birşey üzerine ön sezi ve fikir üretme yeteneğim gelişik durumda. Gerçekten otizm olabilir miyim bilmiyorum.

Ebeveynlerin mesajlarını gördüm. Onlara diyecek bir iki cümlem var;

Otizmli veya değil, hasta veya sağlıklı bunlar bir yere kadar. Ahlaklı gençler yetiştirmeye özen gösterin. En önemlisi budur. O zaten kendi yolunu bulur. Sadece destek olun, hayanın acı gerçeklerinden onu soyutlamaya çalışmayın. Bilsin, öğrensin.

Artık otizmi de bir hastalık olarak görmekten vazgeçin derim.

Saygılar..
[ Yorumu yapanı görmek için üye girişi yapınız ]
Yorumu değerlendirin
Kötü Normal(1) İyi
%0%100%0
 
merhaba 12-06-2011
konuya çok vakıf değilim ama sadece araştırdıklarımla bir önerim olabilir. müzik eğitimi ve yaratıcı dramayı denedinizmi. yada bu konuyla ilgili bilgi aldınızmı? sadece bunu sorabilirim.
[ Yorumu yapanı görmek için üye girişi yapınız ]
Yorumu değerlendirin
Kötü Normal İyi
 
otizm 05-11-2009
bu okuduğum yazıyı beklki 100 kere daha okudum otizmle ilgili duyduklarımız hep aynı değişik bir çözüm varsa bunu sunalım artık ben de bir otiktik çocuk annesiyim
[ Yorumu yapanı görmek için üye girişi yapınız ]
Yorumu değerlendirin
Kötü Normal İyi(1)
%0%0%100
 
otizm!!! 21-03-2008
Öncelikle bu yazıyı ansiklobedilerde bile bulabiliriz.Sadece yazmak için yazılmış bir yazı diye düşünüyorum. İkinci olarak otizm genetik bir rahatsızlıktır görüşünden çok genetik yatkınlığı olan bir bozukluktur görüşü ağırlık kazanmaktadır, bununda nedeni tek yumurta ikizlerinin ikisindede her zaman otizm görülmemesi, bazen tek çocuk otistikken diğeri normal...
Üçüncüsü, böyle bir sitede özürlü kelimesini doğru bulmadım.Bunun doğrusu engelli değilmi, niye birilerinden özür dilemek zorunda kalıyorlar.
Dördüncüsü, özellikle Amerika birleşik devletlerinde ciddi kabul gören DAN protokolunden söz etme zamanı gelmedimi? Ayrıca artık oksidatif stres ve otizm, asperger sendromu, şizofreni gibi hastalıklar arasında ilişki ciddi üniversiteler tarafından incelenmiş ve raporlar halinde sunulmuştur.Bu konuda bilgi sahibi olmak yerine biz ebeveynler hala eski tekrarları duymak istemiyoruz. Birazda siz bize yardımcı olun lütfen.....
[ Yorumu yapanı görmek için üye girişi yapınız ] Yanıtlar (1)
Yorumu değerlendirin
Kötü Normal İyi
 
otizm 12-12-2007
bu konuyu biraz daha açıklayıcı anlatırsanız daha yararlı olacağına inanıyorum .yinede teşekkür ederim.
[ Yorumu yapanı görmek için üye girişi yapınız ]
Yorumu değerlendirin
Kötü Normal İyi(1)
%0%0%100
 
Toplam 13 yorum yapıldı, ortalama beğeni << Bir önceki sayfa  |  Bir sonraki sayfa >>

Yorum yaz

Sadece üyelerimiz yorum yazabilir ve yorumları değerlendirebilirler
Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir