Dysarthrophonie - Dysarthrie - Dizartri

Dysarthrophonie - Dysarthrie - Dizartri

Nedir?

Serebellar (beyinciğe ait) disfonksiyon (fonksiyon bozukluğu) ya da primer motor disfonksiyona bağlı konuşma bozukluğudur; hasta peltek konuşur. Serebellar bozukluklar konuşmada ritm bozukluğu yaratır; motor disfonksiyonda ise, telaffuz anormallikleri meydana gelir. Uyanık , farkında , dizartik hastalar kendilerine söyletilmek istenen sözcükleri farklı bir şekilde söylerler. Peltek konuşma

Belirtileri Nelerdir?

Parkinsonizm: Ileri yaslarda sinirlerin etkilenmesiyle ortaya çikan titreme hizli yürüme seklinde ortaya çikan hastaliktir,
Tümörler,
Dil ve Damak Paralizileri,
Antikonvülsif ve alkol zehirlenmeleri,
Dil ve dudak çevresini tutan miyapatilerde,
Serebellum hastaliklarinda,
Genellikle sinirlerin etkilendigi rahatsizliklarda görülür.

 

Nasıl Tanı Konur?

Pramidal Dizartri: I. Nöron hastaliklarinda görülür. Dil ve dudak hareketleri sinirlidir. Özellikle p,t,d,b harfleri söylenemez.
Eksramidal Dizartri: Konusma monoton ve vurgusuzdur. Çogu kez konusma ani baslar ve ani biter. Bazen son sözcükler veya harfler tekrarlanabilir, buna palilali denir.

Serebeller Dizartri: Konusma ve solunum kaslarindaki sinerji yetersizligine baglidir. Düzensiz, vurgunun yanlis yerlerde yapildigi ve patlayici nitelikte tanimlanan sarhos konusmasi seklindedir
II. Moto-Nöron Tipi Dizartri: Konusma bütünüyle tutulmamis olsa bile, tek tek sözcükler veya seslerin söylenmesi güçlük yaratir.
Kas Hastaliklarinda Dizartri: konusma kaslari tutulmussa, konusma ilerledikçe sesin tonunu düstügü ve girtlaktan konusmaya dönüstügü görülür.

Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Görünme Sıklığı Nedir?

Diğer

Dizartri- Afazi Ayrimi
Dizartri hangi biçimiyle karsimiza çikarsa çiksin bir konusma bozuklugudur. Konusmanin ortaya konmasindaki mekanizmalarin bozuklugunu gösterir ve o mekanizmanin özel adiyla anilir. Bunlar:
1. Pramidal Dizartri
2. Eksramidal Dizartri
3. Seraballar Dizartri
4. 2. Moto-Nöron Tipi Dizartri
5. Kas Hastaliklarinda Dizartri
Bu tip dizartrilerde sorun degisik kökenli de olsa konusmanin ortaya konusunun kontrolüyle ilgilidir. Diger lisan fonksiyonlari etkilenme göstermemistir. Fakat, dizartrinin afaziyle birlikte görülebilecegi de unutulmamalidir. Burada afazi, tutuk ya da akici olabilir. Diazartri yüzün bir tarafinin alt bölümünün kaslarini çalistiran sinir yollarinin etkilenmesiyle ortaya çikar.

Kaynak: http://www.adiyamanram.com/makaleveyazilar/dilkonboz.asp

Yorumlar (0)

Henüz yorum yapılmadı
Üyelik Gerekli

Yorum yapanları görebilmek ve yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Performans Takip Formu (PKT) eğitmenleriniz internet üzerinden girsin, siz sadece çıktıları alın.

İş mi Arıyorsunuz?

İşinizden memnun değil, daha iyi bir iş mi arıyorsunuz?

Artık bunları dert etmeyin! Hemen özgeçmişini doldur ve "İş Arıyorum" ilanı ver, kurumlar seni arasın. Hepsi bu...

Eleman mı Arıyorsunuz?

Kurumunuz büyüyor, ekstra yeni personele mi ihtiyacınız oldu?

Artık bunları dert etmeyin! Hemen bir iş ilanı ver, gelen başvuruları incele, birkaç görüşme yap ve uzmanla çalışmaya başla. Hepsi bu...

Ücretsiz İş İlanı
Özel eğitim ve sağlığın ortak paydası olan Rehabilitasyon.com adresinin sektöre özel iş veren ile iş arayan arasında ne kadar iyi bir köprü olduğunu görebilmeniz için çok kısa süreliğini ÜCRETSİZ bir İş İlanı verebilirsiniz.