Düşünce Gücüyle Kolunu Çalıştırdı


30-03-2017 |

Düşünce Gücüyle Kolunu Çalıştırdı

Boyundan aşağısı felçli hasta, kolunu düşünce gücüyle kullanmaya başladı.

ABD’nin Ohio eyaletindeki Case Western Reserve Üniversitesi’nde geliştirilen deneysel bir teknoloji sayesinde dünyada ilk kez, tamamen felçli bir kişinin düşünce gücüyle kolunu yeniden çalıştırması mümkün oldu. Bisikletiyle bir kamyonun altında kaldıktan sonra boyundan aşağısı tamamen felç olan 53 yaşındaki Bill Kochevar bu teknoloji sayesinde artık kahve içebiliyor, çatalıyla patates püresi yiyebiliyor.

Kazadan sekiz yıl sonra ilk kez yardım almaksızın kendi başına kendisini besleyebiliyor. Kochevar’ın beynindeki motor kortekse yerleştirilen elektronik implant, beyninden gelen sinyalleri alıyor, bu sinyaller, bir bilgisayar tarafından çözüldükten sonra ön koluna yerleştirilen sensörlere iletiliyor, bu sensörler, kolundaki ve elindeki kasları harekete geçiriyor.

Britanya’nın Guardian gazetesine konuşan Kochevar, “Ne istediğimi düşünüyorum ve sistem benim için bunu gerçekleştiriyor” dedi. Şimdilik süreç biraz yavaş ilerliyor ancak bu çığır açıcı teknoloji geliştiğinde felçli hastalar için standart tedavi haline gelecek. Araştırmayı yürütenlerden Dr. Bolu Ajiboye, “Araştırmamız henüz başlangıç aşamalarında ama bu nöroprotez işlemi geliştikçe, felçli hastalar, kollarını daha isabetli kontrol edebilecek, kol ve el işlevlerini yeniden kazanacaklar, günlük işlerini yardımsız görebilecekler” dedi. Felçli hastalarda, işlevini yitiren kas ve sinirlerin elektriksel uyarımı daha önce de denenmişti ancak hastaların bu mekanizmayı harekete geçirmek için omuz silkmesi ya da başını oynatması gerekebiliyordu, Kochevar tamamen düşünce gücüyle kolunu hareket ettirebiliyor.

Öğrenciye verilen eğitim modüllerinin sınır kontrolü otomatik yapın.

Kaynak: http://www.cumhuriyet.com.tr

Fotoğraflar

Yorumlar (0)

Henüz yorum yapılmadı
Üyelik Gerekli

Yorum yapanları görebilmek ve yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

İş Arayanlar

iş arayan 1270 kişi var. Hemen irtibata geçerek personel eksikliğinizi tamamlayın.

2 gün önce

Gonca K.
Fizyoterapist

2 gün önce

Ebru K.
Psikolog

Dün

Firdevs K.
Uzman Öğretici(Okul Öncesi Öğretmeni)

2 gün önce

Gözde A.
Fizyoterapist

Dün

Ezgi A.
Çocuk Gelişim Ve Eğitim Uzmanı

Kurumunuza ait program, modül sınırlamalarını siz değil, otomasyonunuz takip etsin.

Ücretsiz İş İlanı
Özel eğitim ve sağlığın ortak paydası olan Rehabilitasyon.com adresinin sektöre özel iş veren ile iş arayan arasında ne kadar iyi bir köprü olduğunu görebilmeniz için çok kısa süreliğini ÜCRETSİZ bir İş İlanı verebilirsiniz.