Is ve ugrasi Terapisi (Ergotherapie)

Konuyu Cevapla + Yeni Konu Aç
/ 5
[ 18-07-2008 ] Is ve ugrasi Terapisi (Ergotherapie)
Almanyada Ergoterapist olmak icin egitim aldim. Türkiyede bu meslek ne kadar uygulaniyor ve taniliyor? Türkiyede calismak istiyorum. Bana bilgi verebilirseniz memnun olurum.
[ 21-08-2008 ] slm
almanya da Ergoterapist ler biliyorsunuz her kurum da var ve bende almanyada 22 gün engellilerle ilgili eğitime gittim. Ergoterapist lerin yaptıkları ve çalışma alanları ülkemizde olması gereken en önemli çalışmalardan biri bence ancak ülkemizde çalışmaları çok zor. imza yetkileri olmadığı için ücret konusunda tatmin olmayacaklardır. fizyoterapistler yüksek maaşlarla çalışırken bence onlardan daha faydalı olacak olan Ergoterapist ler bu kurumlarda hakettiklerini alamayacaklardır. umarım hakettiğiniz gibi bir kurum bulursunuz.
[ 17-09-2008 ]
Merhaba Mustafa Bey..!
Bende sunu iddia ediyorum bir Ergotherapist olarak!!! sizin bizim meslegimizin hakkinda hic bir bilginiz olmadigini!!!
Nasil oluyorda bizim dört yil (staj ile birlikte)okuduktan sonra Ergotherapist ola biliyoruz siz bir ders sonrasi ve bu sadece sizin dediginiz gibi "tekerlikli sandalyeyle" sehir icinde gezmekle oluyor" ve bunu zorunlu olarak yapiyorsunuz (bu tabiki sizin kisisel görüsünüz buna deginmiyecegim)...Benim söylemek istedigim bir meslegi bu kadar kolay anlamadan 3 yil okumadan bilmeden bir dersle nasil anlaya bilyiorsunuz anlamis degilim..
Neden böyle seyler yazmak istediniz neden Türkiyede daha halen iyi taninmayan ve cok büyük bir ihtiyac olan Ergotherapie hakkinda böyle seyler yazmak ZORUNDA kaldiniz anlamis degilim üzügünüm tüm Engelliler icin, bizim yaptimigiz terapi icin halen almanyaya gelmek ZORUNDA kalan Engelliler var bunlardan bilginiz varmi????..
Ergotherapist bir dersle olamicaginiz bilmelisiz sizi biraz olsun Saygili olmaya davet ediyorum, dünyada heryerde taninmis olan Ergotherapi hakkinda biraz Saygi bekliyorum buna hakkim olduguna düsünüyorum cünkü sizin yazdiklarinizi okudukca yazik diyorum bir insan Chigagoda 100 yildir ve suanda dünyanin her yerinde var olan Ergotherapie hakkinda nasil oluyorda böyle seyler yaziyor!!!
Siz profesyonel ERGOTHERAPIST okulunu bitirdikten sonra ve DIPLOMANIZDA Ergotherapist yazdikatn sonra oluyorsunuzzz!....
Saygilarimla
[ 20-09-2008 ] ergoterapist
Merhaba

Ergoterapistim, eğitimimi Almanya'da tamamladım. 3 yıllık eğitimimden sonra Almanya'da çalıştım ve sene başında Türkiye'ye temelli dönüş yaptım. Mesleğimin tanınması için nerelere müracaat etmem gerekiyor. Mezun olduğum okul Wfot anlaşmalı okul ve Almanya'dan aldığım bilgilere göre, anlaşmalar gereği Ergoterapist belgemin burada tanınması gerekiyor.
Yardımcı olunursa çok sevinirim

Saygılarımla
[ 22-09-2008 ] Cigdem Hanima
Merhaba Cigdem hanim,
türkiyede Wfot kabul ediliyor siz isterseniz yine www.wfot.org sayfasindan arastira bilirsiniz
iyi arastirmalar ve basarilar ;)

Saygilarimla
[ 01-10-2008 ]
Bir ergoterapistle bir fizyoterapistin işlerinin birbirinden ayırt edilmesi gerektiği su götürmez bir durumdur. Ama hiçkimsenin işini de başkasınınınki kadar iyi yapamayacağı kanıtlanamaz bir gerçektir. Saygılarımla.
[ 11-10-2008 ] Murat gündoğdu ya
Arkadaşım sen kendi işine bak. hem sertifikayla başkasının işini yapıyorsun, hem de başka meslekler hakkında yorum yapıyorsun. Sen fizyoterapist misin ergoterapits misin ?
[ 22-10-2008 ] MERHABA
MERHABA
ÜNİVERSİTE HASTANESİNDE ÇALIŞIYORUM,PSİKİYATRİ SERVİSİNDE PSİKİYATRİST ARKADAŞLA BİRLİKTE SERVİSİMİZ İÇİN VE REHABİLİTASYON PROGRAMLARIMIZ İÇİN ERGOTERAPİNİN ÖNEMLİ OLDUĞUNU DÜŞÜNÜYORUZ.BU KONUDA BİZE ULAŞIRSANIZ SEVİNİRİZ.ALMANYA DA EĞİTİM ALMAYI VE BUNU TÜRKİYEDE YAYGINLAŞTIRMAYI DÜŞÜNÜYORUZ.ANCAK BAZI SIKINTILAR YAŞIYORUZ ÖRNEĞİN İŞİMİZ GEREĞİ UZUN SÜRE ORADA KALAMAMAK GİBİ.
SİZİN GİBİ YETİŞMİŞ ELEMANLARIN TÜRKİYE DE OLMASI BİZİM İÇİN MUTLULUK VERİCİ OLMAKLA BERABER BUNUN YAYGINLAŞMASI İÇİN YARDIMLARINIZI BEKLEMEKTEYİZ.
Görüşmek üzere.Psikolog Nuriye Ülkgün
[ 25-10-2008 ] Mustafa Dogruya
Merhaba, Fizyoterapi okuluna gidiyorsunuz ve Fizyoterapistin ve Ergotherapistin arasinda olan farki bilmiyorsunuz. Cok üzgünüm. "Fizyoergoterapist" diye bir meslek maalesef halä yok. Belki ilk siz olursunuz. Melek hanima hak veriyorum. Bu farki bir yerden ögrenmenizi temenni ederim. ElenNur, Almanyadan mezun Ergotherapist
[ 25-10-2008 ] Mustafa Dogruya
Size Fizyoterapist ve Ergoterapistin arasindaki farki kisaca anlatmaktan kendimi alamiyorum. Fizyoterapist: Hastanin vücudunun yeniden fiziksel calismasini saglar. Yani, bir kol felcli yada bir kazadan ileri normal fonksiyonu kalmamis. Fizyoterapist bu kolu kaslari güclendirerek vs. calismasini saglar. Ergoterapist, bu kolu hastanin kullanmasini, degisik ugrasilarla (mesela Affolter, Perfetti Metodlari) beyne adapte eder. Hastanin kolu calisiyor, kalkiyor iniyor vs., ama hasta bu kolu günlük hayatinda kahvesini yapamiyor, yemek yiyemiyor vs. diyelim. Hayat kalitesinde bir eksiklik, baskalarina muhtac kaliyor, bu onun psykolojisini bozuyor. Ergotherapistler hastanin vücudunla ve RUHUNla (Psykosamatik/Somatopsyhik) ilgilenirler. Psykiyatri ve Psykoloji dallarinla yan yana calisir. Insallah anlatabilmisimdir.
[ 29-10-2008 ] Nuriye Ülkgün için
Sayın Nuriye Hanım;
Bana size ulaşabileceğim mail ya da telefon numarası verirseniz sevinirim.

Saygılarımla

Ergoterapist Çiğdem Eliboler
[ 02-11-2008 ] arkadaşlar sözlerinize dikkat edin
1- fizyoterapi içeriğinde rehabilitasyon adına herşeyi kapsar.
2- ergoterapist murat gündoğdu nun dediği gibi fizyoterapistten iyi değildir. bir fizyoterapistin de ergoterapisten iyi olduğunu kimse iddia edemez.
3- farklı mesleklerin kıyaslamasını küçük beyinler yapar, biz fikirleri tartışalım.
[ 02-11-2008 ] yazık
Arkadaşlar sizleri gerçekten anlayamıyorum. Fizyoterapistlerle Ergoterapistler neden böyle polemiklere giriyor??!!! belki inanmayacaksınız ama AVRUPA ülkelerinde böyle sorunlar yaşanmıyor.Ergoterapistlerle Fizyoterapistler ortak çalışmalarda yer alıyor.
Bizim ülkemizde ise bir tartışma konusuna yol açıyor.HAYRET EDİYORUM.
Birlikte çalışmayı deneyin,gerçekten çok keyifli oluyor.

Hepinize iyi çalışmalar

Ergoterapist Çiğdem Eliboler
[ 03-11-2008 ] Çiğdem Hanıma;
Merhaba;
Türkiye'de meslek tanımları henüz oluşmadığı için bu tartışmaları daha çok yaşayacağız sanırım.Neyse çok fazla takılmamak lazım.Sevgiler...
Görüşmek üzere.İyi çalışmalar
[ 04-11-2008 ] Cigdem Hanima
Haklisiniz benim calistigim hic bir kurumda böyle sorunlar yasanmadi yasanmiyor,ben forumdaki yazilara bakinca yazik diyorum, birlikte caliscak olan meslek gruplari karsilikli kim daha iyi yarisina girmisler.. Ben aciklama getirmek istedim cünkü anlatikca meslegimizi tanitdikca birlikte calismalar kolaylasir..

Saygilarimla...
/ 5