5 yaşındaki yeğenim konuşamıyor

Konuyu Cevapla + Yeni Konu Aç
[ 06-08-2016 ] 5 yaşındaki yeğenim konuşamıyor

Merhaba beş yaşındaki yeğenim konuşamıyor sadece anne baba abi dede gibi kelimeler mevcut tüm kan testleri her türlü işitme zeka testleri yapıldı sıfır sorun çıktı ve buna rağmen hala konuşuyor zihinsel ve motor becerileri yaşıtlarıyla aynı düzeyde ben sınıf öğretmenliği mezunuyum ne gibi yardımlar önerirsiniz onun o durumuna çok canım sıkılıyor

[ 06-08-2016 ]

Konuşmamasının çeşitli sebepleri olabilir.Psikolojik sebeplerden tutun da yaygın gelişimsel bozukluğa kadar araştırılması gereken faktörler var.Uzmanlar dışında kimsenin söylediklerini dikkate almamalısınız.Onlar da çeşitli incelemelerle doğru tespitler yapabilir.Önemli olan bu çocuğun neden konuşmadığının belirlenmesi.Yeğeninizi güvenilir bir dil konuşma merkezine gecikmeden götürmenizi öneririm. Durum belirlendikten sonra yeğeninize nasıl yardımcı olacağınızı mutlaka açıklarlar.Bir uyarım da yeterliliği olmadığı halde kendini dil konuşma uzmanı olarak tanıtanlara itibar etmemeniz. Ülkemizdeki gerçek dil konuşma uzmanları Anadolu Üniversitesi'nin bu alandaki eğitimini tamamlayanlardır. Gittiğiniz yerdeki kişilerin bu alanda yeterli olduğundan emin olmak için iyi araştırın.Bunların dışında bazı tavsiyeler verebilirim. Çocuğu konuşması için zorlamak olumsuz etki yaratabilir. Çocuğun sevdiği oyunları iletişim kurmak için fırsata çevirebilirsiniz. Oyun oynarken basit sesler heceler çıkarabilirsiniz.( aaaa ne güzel bebek, bebeğe eee diyelim uyusun, bebek ağlıyor üühü vb.) Doğal iletişim içinde çocuk sizin çıkardığınız sesleri taklit etmeye çalışabilir. Çocuk şarkıları da oldukça faydalıdır. Ritm tutabileceği aletlerle birlikte şarkılar söyleyebilirsiniz. Çeşitli hayvan seslerini taklit çalışmaları yapabilirsiniz. Bütün bu çalışmalar yaparken çocuğun sıkılmamasına zorlandığını hissetmemesine dikkat etmelisiniz. Günlük yaşamda istediği bir şey olduğunda işaret kullanırsa hemen vermeyin. Mesela top istiyorsa topu gösterip "Top mu istiyorsun?, Topu vereyim mi?" gibi sorular sorabilirsiniz. Top kelimesine yakın bir ses çıkardığında topu verebilirsiniz. Tabi bu durumlarda çocuğun öfkeli davranıp davranmdığına dikkat edin. Zorlamadan denemelere devam edin. Ayrıca basit dil ve dudak egzersizleri yaptırabilirsiniz bu egzersizleri çeşitli kitaplardan ve internetten araştırabilirsiniz.

[ 24-08-2016 ] konuşma gecikmesi
ben işitme ve konuşma bozukluğu uzmanı mehmet uyar. 5 beş yaşında hiçbir odyolojik(işitsel), psikolojik ve nörolojik sorunu olmadığı halde konuşmaması beklendik bir durum değildir. bu nedenle tüm değerlendirmelerin tekrar yapılmasını öneririm. iştisel testlerin pediatrik odyoloji çalışan bir merkezde ayrıntılı değerlendirilmelidir. ABR testi yapılmalıdır. nöropati gibi işitsel bozukluklar ve santral işitsel işlemleme bozuklukları ekarte edilmelidir. sonrasında mesleğinde yetkin bir çocuk psikiyatristi tarafında dikkat eksikliği, özel öğrenme güçlüğü ve otizmin tüm skalaları dikkate alınarak incelenmelidir. iyi nörolog tarafından değerlendirilmelidir. sıradan poliklinik hizmetleri ile patolojik bir çok sorun normal denilerek atlanmaktadır. tüm bu testler socunda herşey normal ise tecrübeli bir dil terapisti ile etkin bir çalışmaya girmenizi öneriririm. böyle karmaşık bir tabloda sizin tek başınıza bir şey yapmanız çok zordur.