işitme engelliler öğretmenliği hakkında bilgi almak istiyorum

Konuyu Cevapla + Yeni Konu Aç
[ 28-07-2011 ] işitme engelliler öğretmenliği hakkında bilgi almak istiyorum

işitme engelliler öğretmnliğini terch etmelimym maaşları nasıl çlışma şartları nasıl açıkta kalırmıyım yardmcı olursanz sewnrm

[ 31-07-2011 ] tercih sizin
Sevgili Atakan,
Bu siteye girerek böyle bir soru yöneltmiş olman bile senin özel eğitime olan ilgini gösterir.
Özel eğitim ile ilgilenen kişilerin bilmesi gereken en önemli şey: Engellilere acıyarak değil, severek yaklaşmak anlayışı olmalıdır.
Bu hususu ifade ettikten sonra sana söyleyeceğim şey şudur: Şayet İşitme Engelliler öğretmenliğini istiyorsan, öncelikle kendini sessiz bir dünyanın fırtınalarına hazırlaman gerekir. Neden fırtına dersen; çünkü burada kulaktan ve dilden değil sadece el ve beden hareketlerinden oluşan bir hareket rüzgârı hakim olacaktır da ondan. Üniversitelerimizde, hele hele Anadolu Üniversitesinde Doğal,İşitsel-Sözel yöntem esas alınarak tüm eğitim programları oluşturulur. Fakat işin içine girdiğin zaman işaret yöntemi ile iletişim kurma zorunluluğunu çok kısa zamanda idrak edersin.
O sebepledir ki sana tavsiyem: Şayet bu alanı seçer ve eğitimine bu alan üzerinde devam edersen, okuldan arta kalan zamanlarını bir devlet okuluna giderek işitme engellilerin gerçek yaşantısını ve eğitimde kullanılan yöntemleri, teknikleri dikkatle incelemeni tavsiye ederim.

Sorunun içindeki ikinci ve üçüncü konular maaş ve iş bulma imkânı idi. Eğer devlet okulunda çalışırsan normal derece ve kademene göre maaşını alırsın. Ek ders ücretin de normal okullardakinden farklı olarak %25 fazla ödenir. Tek fark ek ders ücretindedir. Bir de çalışacağın okullar en azından bir ilçe merkezinde olduğu için ücra köylere gitme diye bir düşüncen olmaz.
İş bulma: Eğer devlet okulunda olmaz da özel özel eğitim ve rahabilitasyon merkezlerinden birinde iş aramak durumunda kalırsan sana tavsiye öğrenciliğin esnasında şayet imkân bulursan işitme engellilerin yanında ek branş olarak zihinsel engellilerin eğitimi alanını da almanı öneririm. Öyle olursa iki branşlı olarak her kurumda işş bulabilirsin. Özel kurumlardaki ücret ise şehirden şehire ve kurumdan kuruma değişmektedir. Bir de senin mesleğindeki becerine bağlıdır. İşini iyi yapar ve becerilerinle göze girersen, istenilen, aranılan bir eğitimci olursan ücretin yükselir.
Sanırım yeterli bilgiyi vermişimdir.
Sormak istediğin başka hususlar olursa çekinmeden özel mesaj da gönderebilirsin. e-posta adresim m.kutukcu@hotmail.com
Tercihinde isabet, eğitim hayatında başarılar diliyorum.
Selâmetle kalasın..
[ 03-08-2011 ]
işitme engelliler öğretmeniyim.özel kurumlarda rahatlıkla iş bulursun.maaşlarıda türkiye şartlarına göre iyi denebilir.bu birazda sana bağlı tabi.ama ben öncelikle zihinsel engelliler öğrt.liği öneririm.her açıdan.