zihinsel engelliler sertifika programı hakkında

Konuyu Cevapla + Yeni Konu Aç
/ 2
[ 26-06-2011 ] zihinsel engelliler sertifika programı hakkında

merhaba, haziranda sınıf öğretmenliği bölümünden mezun oldum, zihinsel engelliler sertifika programına katılmak istiyorum. ancak kurs açılma tarihleri ve başvuru tarihleri hakkında bilginiz var mı? ve beni kursa gönderen kurumda çalışmak zorunda mıyım?yoksa herhangi bi kurum aracılığıyla sertifikayı alıp sonra istediğim bir yerde çalışma şansım var mı?

ayrıca temmuzda kpssye giricem diyelimki temmuz ayında kursa başvurdum ancak ağustosta atamam olursa iptal etme şansım olabiliyor mu?yardımcı olursanız sevinirim

[ 26-06-2011 ]
arkadaşım madem atanma peşindesin niye kursla uğraşıyorsun??? madem kursa katılacaksın neden atanma peşindesin? kalıptan kalıba girmek yakışır mı bir öğretmene??
[ 28-06-2011 ]
pardon ama nerede çalışmak istediğim sanıyorum sizi ilgilendirmiyor. burası forum ise ben de bilgisi olanlardan bazı sorularımı cevaplandırmalarını istedim. saygısızlığa lüzum yok..
[ 29-06-2011 ]
en son sertifika programı geçen ay yalovada yapıldı sanırım..atanan öğretmenleri kapsamayan bir programdır bu..tabiki anlaşamazsanız seni kursa gönderen kurumda çalışmak zorunda değilsin..sertifiknla başka bir kurumda çalışabilirsin..ataman olursa başvurduğun kursa gitmeyebilirsin tabiki, hatta kayıt yaptırıp bir süre devam edip bırakabilirsinde..sertifika başvurusunun bir bağlayıcılığı yok yani. yeni açılacak sertifika programlarını özel öğretim kurumları genel müdürlüğünün sayfasından takip edebilirsin.
[ 29-06-2011 ]
çok teşekkürler sağolun..
[ 30-06-2011 ]
sistemi eleştirmeye kalkıştığımızda emin olun bundan önce o kadar çok şey varki yanlış temeller üzerine kurulan. öğretmenlik bir defa sınavdan önce-sonra mülakatla alınabilcek bir meslek olmalı.polise-subaya bukadar detaylı öğrenci alınıyorsa öğretmenlik en temel meslek.asıl mülakat bu meslekte olmalı. herkesin bunu yapamıcağını ve çok şükür ben isteyerek ve o özelliklere sahip olarak çok iyi yapabilceğimin bilincindeyim. kendi potansiyelimin farkındayım. 1 ayda sertifika alınması elbet çok ssağlıklı bir olay değil. ancak bazı şeyler insanın içinde olmalı.ancak dediğim gibi siz beni eleştirmeden önce sistemi eleştirin madem adaletsizliğe söyleyecek sözleriniz var bunu bana değil, daha yüksek mertebelere iletin. hoşnutsuzluklarınızı başkalarını eleştirerek kendinizi rahatlatmak yerine daha iyi şeyler yapın bu sizi daha fazla mutlu edebilir. İyi günler..
[ 30-06-2011 ]
beyfendi peki ya rehberlikçiler, okul öncesi okuyanlar atanmak için sadece biraz soru yapmaları yeterliyken bir fen öğretmeninin, bir sınıf öğretmeninin, bir matematik öğetmeninin neredeyse tüm soruları yapabilmesinin beklenmesi de adaletsizlik değil mi? onlar yeterli bir öğretmen olabiliyor da atanamayınca biz mi yetersiz öğretmen oluyoruz. ve ortalıkta bu kdar torpil konuşurken. elbette 4 yıl okumuşum, ayrıca bireysel bir emeğim olmuş kendimi geliştirmek adına, sistemin olumsuzluklarını düşünüp sizin gibi psikolojimi bunlarla yoracağıma kendi ruh sağlığım, öğretme isteğim, öğretmenlik yapma şevkim devletin olumsuzlukları yüzünden yok olmadan bi an önce emeklerimin karşılığını almak için bir bölüme yönelmek benm de hakkım. buyüzden de atanamayıp ona buna laf yetiştireceğime kendimi geliştirmek ve yararlı olmak adına bişeyler yapma çabasındayım. en azından bir öğretmenin saygılı ve ssabırlı olması gerektiğine inananlardanım ancak görüyorumki siz bu özelliklerinizi yitirmek üzeresinz. buyüzden sizinle daha fazla polemiğe girip sistemin olumsuzluklarını konuşarak çözemiceğimizden, yararlı şeyler yapmanın burda sizinle tartışmaktan çok daha iyi olacağı kanaatindeyim. iyi günler
[ 30-06-2011 ]
Benim karşı çıktığım tek nokta, atanamayacağını anladıktan sonra bu alana yönelmek.. Hiç yoktan iyidir mantığıyla bu işe girişmek.. neyse kendinizi iyice geliştirin bakalım. kolay gelsin.Bu arada hemşire yada hasta bakıcı tanıdıklarınız varsa bakanlık doktorluk semineri sonrası sertifika veriyormuş. Haber verin onlar da doktor oluversinler..
[ 01-07-2011 ]
Sevgili Saygıdeğer Sınıf Öğretmenleri;

Hala sırf atanamadığınız için özel eğitimin peşindesiniz.
Sizleri tebrik ediyorum yani. Özel Eğitim çocuk oyuncağı değildir ya, atanamadınız mı koştura koştura sertifika peşine düşüyorsunuz. Bir yandan da kpssye bakıyorsunuz. Bu nasıl bir mantıktır ya?
[ 21-07-2011 ] SEVGİLİ SEDA KARAKAŞOĞLU...
Öncelikle sizin ünvanınız için yazdığınız zihinsel engelliler öğretmeni etiketine ulaşmanıza en erken 3 yıl var. Sadece bir yıl özel eğitim okuyup da öğretmenlik hakkında ya da özel eğitim hakkında ahkam kesmek; ne derece ahlakidir, ne derece dürüstlük icabıdır. Şu halinizle herhangi bir kuruma işbaşvurusunda bulunduğunuzda kaç lira verirler merak ediyorum.
Ayrıca eğitimi hakkında hiç bir bilgiye sahip olmadığınız halde; yazınıza saygıdeğer sınıf öğretmenleri diye başladığınız halde ; o sınıf öğretmenlerine -yaa- diyerek ne kadar saygılı olduğunuz da aşikar...
Önce 3 yıl daha okuyup o diplomayı alarak söz sahibi olmaya bakın , tecrübe kazanın , bireysel eğitim verin, sonra karşılıklı konuşalım.
Unutmayın ki sizi şuan okuduğunuz üniversiteye yönlendiren de bi sınıf öğretmenidir.
[ 22-07-2011 ] Çıldıran Özel Eğitimcilere
Çok kıymetli özel eğitimci arkadaşlarım bu ülkedeki sistemi hiç bilmiyormuş gibi, bu ülkede yaşamıyormuş gibi davranıp kendinizi komik duruma düşürmeyin bence...Şöyle özetlemeye çalışayım;
1-)Bir zihin engelliler öğretmeniyle bir sınıf öğetmeninin fakültede aldığı pedegojik dersler tamamen aynıdır.
2-)Geriye kalan (8 ve 11 arasındaydı galiba) zihin engelliler öğretmenliği meslek derslerinide 160 saatlik sertifika programında teorik olarak alıyor sınıf öğretmenliği mezunları. Bakın altını çizerek söylüyorum teorik olarak kısa zamanda almaya çalışıyorlar..Bu teorik eğitimin pratikte başarılı olması için tabiki zaman lazımdır. Kaldıki bir zihin engelliler öğretmenliği mezunu da mezun olduktan en az 2-3 yıl sonra tam anlamıyla bu işi yapmaya başlıyor.
3-)Bende Gazi üniversitesinde 540 saatlik sertifika alarak bu alana geçtim ve şu anda sizin gibi kıskançlık krizine girenlere aldırmadan mesleğimi yapmaya çalışıyorum.
4-)Şuna çok sevinmeliyiz bence; en azından ziraat mühendisleri, orman mühendisleri, veterinerler gibi öğretmenlikle uzaktan yakından alakası olmayan meslek sahiplerini öğretmen yapmıyorlar artık. Çünkü biz sınıf öğretmenleri bu katliamı yaşadık...
5-)Şimdiki duruma bir düşünüp tartıp bakın bence, en azından birbirine yakın branşlardan alan değişiklikleri oluyor. Ayrıca, Zihin engelliler öğretmeninin de sınıf öğretmeninin de sertifikalı zihin engelliler sınıf öğretmenlerinin de mezuniyetten sonra meslekle ilgili tam anlamıyla uzmanlaşmaları için zamana ihtiyacları vardır..

Yani sözün özü, hiç telaş yapıp meraklanmayın, Türkiyede yaşadığınızın farkında olun ve komik duruma düşmeyin.
[ 22-07-2011 ]
Baksana arkadaşım milletin yazdığı yorumlara...
Sınıf öğrt.lerine atanamıyo diyerek; yok efendim koyunun olmadığı yerde keçiye abdurrahman çelebi muhabbetleri falan...
Kendilerinin devlete sıfır puanla atandıklarını unutuyolar.
Kendini özel eğitimci zannedenleri de görüyoruz. Bu alanda anaokulu öğretmenlerinin hiç çalışamamaları lazım bunların hesabına göre...
[ 31-07-2011 ] Hasan Hüseyin Çetinkaya Saygılarımla;
Bu nasıl bir cevaptır ki tek yaptığınız şey sözcüklerimi yermek olmuş.


Saygısızlığın ayak sesleri cümlelerinizde!
Evet, -yaa- dedim çünkü ben bu forumda aylardır aynı konu üzerinde dil döküyorum. Ama ne yazıktır ki bu durumu siz ve sizin gibiler çıkarlarından dolayı çok farklı yokuşlara sürmekteler. Sizin de çıkış kapınız benim -yaa- sözcüğüm ve daha üniversitede okuyor olmam olmuş. Merak etmeyin Hüseyin Bey lisede de bu eğitimi aldım.Marmara Üniversitesinde Zihin Engelliler Öğretmenliği bölümüyle devam ediyorum.Tabi özel eğitim açısından daha kapsamlı bir şekilde.Ve her defasında sertifikanın ne kadar yanlış bir sistem olduğunu bilerek devam ediyorum. İnşallah başarılı bir şekilde tamamlayacağım ve bu davadan asla vazgeçmeyeceğim O MELEKLERİMİZ İÇİN. Zaten herşey o meleklerimiz içindir! Ve ne güzel ki sizden daha bilinçliyim. Siz de gerçeği biliyorsunuz lakin itiraf edemiyorsunuz. Farklı çıkış yolları arıyorsunuz diğer sevgili sınıf öğretmenleri gibi! Bilemiyorum bu devirde herkes kendini özel eğitimci sanar olmuş bunu size sormak lazım. Her sınıf öğretmeni gibi çıkarlarınız için kırıcılıkta üstünüze yok. Sizin gibi kırıcı saygıdeğer sınıf öğretmenleri o özel çocuklarımıza el uzatmaya çalışıyor bir de.

Özel eğitim konusuna gelince devlet bir yanlış yapıyor kurumlar,öğretmenler,müdürler o yanlışın peşinden sürükleniyor. Kusura bakmayın özel eğitimci adayı olarak bu duruma asla sessiz kalmayacağım. Tabi haklı olduğumu bildiğiniz için 3 yıl sonra konuşalım diyorsunuz!
Özel eğitim; üniversitelerin özel eğitim bölümünden mezun olanların işidir!
Atanamayanların sığınma yeri değil! Onlar bizim özel çocuklarımız ben bunu bu siteye üye olduğumdan beri tekrarlıyorum! Maalesef ülkemiz bunun farkında değil! Ama bu davamız sürecektir. Siz istediğiniz kadar çeşitli enteresan bahaneler bulsanız da! Özel eğitimin baş hocalarından,yapıtaşlarından Sayın Mehmet Özyürek hocamız sırf bu yüzden Gazi Üniversitesinden Uludağ Üniversitesine geçmiştir! Anlayamıyorum ki siz hala gerçeği başka yerlere saptırmaktasınız. Lütfen herkes işini yapsın.

Ayrıca öğretmen olarak bilmeliydiniz ki Hüseyin Bey -bu- sözcüğü nesnelerde kullanılır.
"Bunların hesabına göre.." nasıl bir kullanımdır böyle anlam veremedim doğrusu! Hele bir eğitimci için ne kadar kirli bir kullanım!
Çok kaba bir tabirdir. Saygısızcadır!


Ve işte;
Aynalar gerçeği gösteriyor ama siz aynalardan kaçıyorsunuz!
[ 31-07-2011 ] Sayın Seda Hanıma
Özel eğitimde çalışan tüm sınıf ve okul öncesi öğretmenlerinin yerine bir haftada özel eğitimciler geçsin biz sınıfçılar ve okul öncesi bu mesleği bırakalım.Ben kendi adıma söyleyeyim yerime geçecek bir özel eğitimci varsa ben her zaman bırakmaya hazırım ama mezun yok sizde bunu biliyorsunuz.Durum böyleyken o özel,yardıma muhtaç melekler yine kapıların arkasına gizlenen, dört duvar arasında saklanan, toplumun içine çıkarılmayan ve eğitime tabi tutulmayan bireyler mi olsunlar. Kaldı ki bizim hiç mi faydamız yok bu özel bireylere sonuçta sınıf öğretmenliği ve okul öncesi öğretmenliği tercih etmiş kişiler herhalde çocukları seviyorlarda bu bölümleri okumuşlar. Çocukları sevipte bu mesleği geçici süreylede olsa yapan sınıfçıların bu işi yaptıkları süre zarfında ellerinden geleni yaptıklarını ve faydalarının çok olduğunu görüyor ve buna inanıyorum. En büyük olumsuzluk çok sık bir şekilde öğretmen değişikliklerinin olmasıdır.Çocuk bir öğretmene daha tam alışmadan tekrar öğretmen değişiklikleri oluyor. Bu sirkülasyonun durdurulması çok iyi olacaktır.
Özel eğitimcileri en iyi yine sınıfçılar anlar çünkü bu ülkede ziraat, veteriner vb bir sürü bölüm mezunu sınıf öğretmeni oldu. Öğretmenlerin artık birbirini suçlayıp karalayacaklarına sistemi eleştirmeleri gerekir. Şuanda herkes sistemin mağduru ve en çokta çocuklar bu mağduriyeti yaşıyor.Toplum olarak çok öngörüsüsüz ve özelliklede yetkililer öyledir. 4 yıl önce bu durumun yaşanacağı belliydi hiç önlem alınmadı ve 4 yıl sonrada bu durum aynen devam edecek hala yeteri kadar zihinsel engelliler sınıf öğretmenliği kontenjanı açılmış değil yine böle devam ediliyor. İşte bunları eleştirmek gerekir biraz bunların üzerine gitmek gerekir. Yoksa yok sınıfçılar derse girmesin o özel çocuklar öğretmensiz kalsın demekte en az bu eğitim sisteminin çarpıklığı kadar yanlış bir anlayıştır.
[ 31-07-2011 ] özel eğitimcilere
"Bu davadan asla vazgeçmeyeceğiz" cümlesini yanlış yerde kullanıyorsunuz özel eğitimci arkadaşlarım...gerçekten çok komik...sizde tamamen çocuk psikolojisiyle ilgili bir bölümü tercih edip okudunuz bizde..ve o melek çocuklara hiç bir şey veremediğimizi iddia ederseniz ve bu çocukların öğretmensiz kalmasını isterseniz sizin samimiyetinizi sorgulamaya başlayacağım ve farklı şeylerle suçlamak zorunda kalacağım sizi...İdealistseniz bunu gösterin...üzgünüm ama sadece sınıfçılar bu işe girmesin diye yaygara kopararak idealist olamazsınız...bu davadan dönmeyeceğiz gibi cümlelerle olayı olduğundan daha büyük göstermeye çalışmayın..Bir özel eğitimci 4/10 oranında bişeyler veriyorsa bu meleklere, bir sınıfçı da 3/10 oranında bişeyler veriyordur...sonuçta bişeyler veriyor arkadaşım...Olaya böyle bakmamız lazım bence...Gidin siz; "Bu davadan asla dönmeyeceğiz, vazgeçmeyeceğiz" cümlelerini, emin olun bu abartıya harcadığınız enerjiyi, sistemi eleştirmek, düzeltmek için kullansanız daha faydalı olursunuz...Neden bu alanda akademik uzman yetiştirilmesine hız verilmiyor ve buna bağlı olarak neden üniversitelerde özel eğitim bölümleri açılmıyor ve açık olan bölümlerde neden kontenjanlar artılmıyor...üstünde durmamız gereken ve "dava" diye nitelendirmemiz gereken konu bu özel eğitimci arkadaşlarım...biraz daha yapıcı, biraz daha idealist ve biraz daha geniş düşünmeye davet ediyorum hepinizi...
/ 2