işitme cihazı

Konuyu Cevapla + Yeni Konu Aç
[ 29-06-2012 ] işitme cihazı

işitme cihazı kullanan 5,5 aylık bir oğlum var ileri derecede işitme kayıplı ama kendiini iyi ifade ediyor özel eğitimime gidiyoruz bana sürekli cihazı büyünce kullanıp kullanmayacağını ve büyünce çıkacağını zannediyor bunu o na nasıl anlatabilirim arkadaşlarım işitme cihazı kullanmıyorlardiyor ben neden kullanıyorum diyor abimde benim yaşımda kullandımı diyor ileride bunu sorun etmemesi için nasıl davranabilirim bana bu konuda yardımcı olurmusunuz.teşekkürler

[ 14-08-2012 ]
Özlem Hanım mesajınızı bırakalı epey olmuş ama öğretmenler kendi dertlerinden sizi yanıtlamamışlar sanırım. Uzun zamandır siteye girmiyordum,şimdi gördüm. Öncelikle sanırım oğlunuzun yaş bilgisini yanlış girmişsiniz. Herhalde 5,5 aylık değildir konuştuğuna göre. Çocuğunuzun sorduğu soruların cevabı onunla bir kere konuşarak verilecek türden değil bu bir alıştırma süreci olmalıdır herşeyden önce.Madem Rehabilitasyona gidiyor oradaki öğretmeninden yardım alacaksınız. Siz de oğlunuza cihazının gözlük gibi sürekli takması gereken birseş olduğunu söylemeli ve bu arada canı istedikçe cihazını çıkarmasına asla ama asla müsaade etmemelisiniz. Ona bir takım sorular yönelterek de doğru cevabı kendisinin bulmasına yardımcı olabilirsiniz. Birlikte ses dinleme faaliyetleri yapar ve ona "cihazın açıkken mi yoksa kapalıyken mi daha güzel?" gibi ya da dil düzeyi nedir bilmiyorum ama düzeyine daha uygun sorular sorarak dinlemekten zevk alacağı etkinliklerle cihazına bağlanmasına yardımcı olabilirsiniz. Öğretmeni cihaz takmış karakterlerden oluşan resimler kullanarak hikaye, sıralı kart gibi resimlerle aktivite yapabilir. Birlikte internetten cihazlı ve mutlu çocukresimlerine bakabilirsiniz. Bu tip betimlemeli resimlere cihaz firmalarının sitelerinden ulaşabilirsiniz. Örneğin med-el ya da nucleus gibi firmaların sitelerinde güzel örnek resim ve videolar da var.Yardımcı olabildiysem ne mutlu. Kolaylıklar dilerim.
[ 14-08-2012 ] cevap

Merhaba ;
Çocukların yaşı büyüdükçe işitme cihazı kullanmaları ne kadar bilinçli de olsa zorlaşıyor.Bunun nedeni estetik kaygılar olabiliyor.Adolesan dönemde(ergenlikte)kız çocukları saçlarını uzatıp açarak cihazlarını kapatma gayreti içindeler erkek çocukları ise tamamen çıkartmak istiyorlar.
Ben tıpkı sizin anlattığınız şekilde problemi olan bir çocuk ve aileye CİHAZ TAKMADIĞI İÇİN ARABA KORNASINI DUYMAYAN ÇOCUĞUN TRAFİK KAZASI konulu bir resimli kart göstermiştim , hazırlamıştım . Sizde eğer cihaz takmazsa araba çarpabileceğini ve kötü şeyler olabileceğini gösterip cihaz takması konusunda bu şekilde ikna edebilirsiniz .
Ayrıca çocuğunuzun işitme kaybı derecesi nedir bilmiyorum ama ORTA DÜZEYDE BİR İŞİTME KAYBINA SAHİPSE YAŞI 18'İ GEÇTİĞİNDE kanal içi yada kulak içi cihaz kullanabilir,fakat dediğim gibi öncelikle işitmesi orta düzeyin üstünde olmamalı ayrıca yaşı 18 den büyük olmalı çünkü kulak 18 yaşında kadar hızlı bir şekilde büyümeye devam eder çocuk büyüdükçe cihaz kulağından düşeceği için zaten olmaz,ayrıca bu cihazlar çocuklar ve yaşlılar için uygun değildir küçük cihazlar olduğu için pillerini takıp çıkarmada problem yaşayabilirler.Umarım cevap sizin için yeterli olmuştur . Çocuğuna konuşmayı öğretebilen bir anne olarak size başarılarınızın devamını dilerim.[ 14-06-2013 ]
bence yardımlamalısınız kanal içi degil kulak arkası kullanmalısınız