İşitme Engelliler Öğretmenliği

Konuyu Cevapla + Yeni Konu Aç
/ 2
[ 25-07-2012 ] İşitme Engelliler Öğretmenliği

İşitme Engelliler Öğretmenliği hakkında bir çok forumda araştırma yaptım ama bu araştırmalar beni tatmin etmedi . Aklımda bazı sorular var .
1.Kpss ile ataması 60-70 arasında değişiyor ama alımlar biraz az ve en son 2010 2.dönem atamalarında öğretmen alınmış . Ülkemizde işitme engelli öğretmen açığı gördüğüm kadarıyla fazla. Ama MEB neden az öğretmen alıyor ?
2.Mezun olduğumda başarısız bir işitme engelliler öğretmeni olmak istemiyorum bunun içinde sadece devlet müfredatlarına bağlı kalmak istemiyorum . Kendime ait veya özel bir rehabilitasyon merkezinde çalışabilme ihtimalim var ve devletten ödenek alınabiliyormu ?
3.Tercihimi On Dokuz Mayıs Üniversitesi işitme engelliler öğretmenliği yazıcağım . Samsun ve üniversite hakkında bilgi almak istiyorum . Samsunda okuyan veya mezun olmuş biri sosyal , ekonomik ve samsun halkının öğrenciye bakış açısını anlatırsa memnun olurum .
Bu işi maaş olarak yada sosyal statüde sıradan sınıf öğretmeni denilmesi için yapmak istemiyorum . Öğretmenlerimiz şu dönemde hiçde iyi bir statüsü yok . Benim için önemli olan toplumumuzun ihtiyaçlarını gidermek ve Allah rızasını kazanmak . Sorularımı yanıtlayan herkeze teşekkür ederim.

[ 28-07-2012 ]
Meb neden az öğretmen alıyor çünkü kendi bünyesindeki sınıf öğretmenlerine sertfika verip özel alt sınıflara sokuyor böylece yeni bir işitme eng öğretmenine vereceği maddi külfetten kurtulduğunu sanıyor, çoğu işitme engelli çocuğu rehabilitasyon merkezlerine yönlendirip eğitim aldırdığını düşünüyor, oysa bu kurumlarıda haftada 2 ders alınabiliyor eğer devlet özel alt sınıfları yaygınlaştırırsa aynı çocuk günde 7 saat ders alabilir ama devlet bunu düşünmüyor ve kurum sahiplerini zengin ediyor, en azından ben böyle düşünüyorum.


kendini alanına ek olarak geliştirmek istiyorsan çift engelli çocuklara da iyi eğitim verebilmek için fakültende rica ile zihin eng öğrt alanının da derslerine girmeni ve sesletim-artikülasyon çalışmlarından haberdar olman için DİLKOM.un kitaplarını takip etmeni öneriririm çünkü işitme alanında bu dersler verilmiyor,

özel eğitim kurumları her çocuk için devlettten 400 tl ödenek alır.

ben anadolu mezunuyum ve anadoluyu kesinlikle tavsiye etmem samsunu yazarak akıllı bir tercih yapacağını belirtmek isterim, samsunun kampüsü şehir dışında ama tramvayla ulaşım var ev kiraları 500 civarı, gelişmiş sayılabilecek güzel bir şehir rahat edersin ama en önemlisi anadolu üniv.de gibi hoca kaprisleriyle uğraşmazsın, kendini geliştirmen için dha çok zamanın olur.
[ 28-07-2012 ]
Teşekkür ederim seyfettin hocam . Siz meb'de öğretmenmisiniz ? yoksa rehabilitasyon merkezindemi çalışıyorsunuz ?
[ 28-07-2012 ] işitmenin önü kapandı....
arkadaşlar,mezun olacak yada olan arkadaşlar mezun oldukları fakülteden zihin denkliği almayı unutmasın ki özel sektörde daha kolay iş bulur.gelelim devlete,devlette işitme açığı kesinlikle yok neden mi?gelişen teknolojiyle implant ve cihazlar sayesinde çocuklar işitme engelliler okuluna değil,kaynaştırmaya gitmektedir,bu nedenle okullarda yeni kayıt çok az olmaktadır hele bu sene 4+4+4+ yasasından sonra çok vilayette işt.eng.öğrt. norm fazlasına düşmüştür hal böyle olunca şu an devletin elinde istediğinden fazla işt.eng.öğrt. var.istisnalar hariç doğuda bir kaç vilayette tek tük ihtiyaç var.
[ 28-07-2012 ] açıkta kalma..
yaz zihini bana çok dua edersin açıkta kalmazsın,işitme yazarsan devlet hayal gibi olur rehabilitasyonda ucuza çalışmak zorunda kalırsın bol sanş
[ 29-07-2012 ]
ben rehabilitasyonda çalışıyorum ali kardeşim, mustafa hocam benden daha tecrübelidir ama bildiğim kadarıyla alınan denklik belgesinin herhangi bir hükmü yok ...

ben sana şu bölümü bu bölümü yaz diyemem ama muhakkak bulunduğun şehirde rehabilitasyon kurumu vardır oraya gidip, mesleği yerinde görebilirsin ama benim şu anki aklım olsaydı kesinlikle özel eğitim yazmazdım.
[ 29-07-2012 ]
Bu konuda benden daha bilgili ve tecrübelisiniz . Yazdığınız yorumlar çok çelişkili . Benim inandığım bir şey var oda hangi işi yapıyorsan yap en iyisi olursan yada iyisi olmak için çabalarsan aç kalmazsın . Rehabilitasyon merkezleri ucuz miktarlarda öğretmen çalıştıracaklarını sanmıyorum . çünkü rehabilitasyon merkezi açmak için özel bir koşul yok . ve hadidiyelim az miktarda çalıştırsınlar öğretmenlerin hiçmi akılı yok rehabilitasyon merkezi acıcak kadar ? Unutmayın sayın hocalarım bu ülkede implant mış çeşitli cihazlarmış ne kadar çoğalırsa çoğalsın nüfusa oranla engelli insanlarımızda çoğalıyor . Lütfen gerçekçi yorumlarda bulunun .
[ 30-07-2012 ]
konu aç kalma mevzusu değil zaten, böyle bir yargıya varabilmeni anlayabilmek çok güç.
[ 30-07-2012 ]
rehabilitasyonlar ucuza öyle bi çalıştırırki... Kendin bile şaşırırsın.Niye çalıştırmasın.5 kazanmak varken niye 3 kazansın. bu memlekette reh. merkezi açma işi de bitti artık Ali kardeşim. Seyfettin hocam doğru söylüyor. Onun bi çok konuda yorumları olmuştur hepsini de okudum şimdiye kadar. Bence onun söylediklerini mutlaka dikkate al.Ben zih. eng. mezunuyum konuya pek hakim değilim yorum yapamayacağım ama hemfikirim. Samsunda iştme eng. öğrt okuyan bi arkadaşım ders geçmenin çok zor olduğundan bahsederdi. Bi araştır derim.
[ 31-07-2012 ]
seyfettin hocam benim ve birçok üniye hazırlanan gençlerin üstündeki stres herşeyi bitiriyor ... 1 yıl içinde formasyon kalkıyor , sınav sistemi değişiyor , iktidar değişiyor , sınavda şaibeler oluyor , polislikde sorular veriliyor , kpssde keza öyle , ülkemizde 1 yıl içinde değişen milyon tane olay sayarım ... Allah kısmet ederse gideceğim ve yine Allah kısmet ederse mesleğimi elime alıcam kazanc sağlıcam ... Eğer kısmetimde yoksa mezun olup başka işlerde çalışacaksamda buna gücenmem ... Herşeyde bir hayır vardır ama buna aklım itiraz etsede gönlüm razı olur ... Bugün sınıf öğretmenleri özel eğitime girebiliyor bencede girsin cünkü işitme engelli öğretmenin gördüğü derslerden daha cok ders görüyor sadece ses ve ses cihazları dersleri hariç... Buna kalkıp kimse itiraz edemez biz 4 sene okuduk bizim acıgımızı kapatamazlar diyemez ... Sorularımın cevabını fazlasıyla aldım ve yoğun bi şekilde olmasada gerekli araştırmaları yaptım ... Ülkemizde 1 yılı tahmin edemiyorken 4 yıl sonrasını tahmin etmek deveyi iğne deliğinden geçirmek kadar zor ... O yüzden aç kalırmıyım değilde meslekde rahat edebilirmiyim diye sormayı isterim ... Mesleğin öğretmenin yaşantısına etkileri neler ?
[ 31-07-2012 ]
işitme engelliler lisans programında bile bu iş tam öğrenilemezken, sınıf öğretmenliği lisans programında bu işin öğrenilmesi çok zor, mesleğe başlayınca sudan çıkmış balığa dönüyorsun ve bir çok şeyi bilmediğini anlıyorsun, zamanla eksiklerini gidermeye çalışıyorsun malesef türkiyede hiç bir şey tam olmuyor.
[ 31-07-2012 ] Ne çok biliyorsun sen ya!
Bi soru soruyosun kırk tane adam işini gücünü bırakıp sana yardım etmeye çalışıyor. Sen hala bişeylere kulp takıyorsun. Üstüne bi de konu hakkında hiç bir şey bilmediğin halde yorum yapıyosun sen kimin hangi dersi ne kadar süre aldığını nereden biliyorsun. Gören, seni hem sınıf öğretmenliğini hep işitme engelliler öğretmenliğini hem de zihinsel engelliler öğretmenliğini bitirmiş zanneder.Madem bi soru soruyosun yazılanları oku. Bilmediğin konularda fetva verme.
[ 31-07-2012 ]
Hoca ben 5 okul değiştirdim ... Toplamda nerden baksan 40 tane hoca ile muhatap oldum 40'ıda beni sever ve değer verir bi samimiyetimiz vardır ... Öğretmen lisesindede okudum ve sana öğretmenlerin laflarını söyleyimmi ... Kısaca hepsi hayattan bıkmış , meslek için değil ailesini geçindirmek için uğraşıyorlar ... konuya yorum yapma yada yapmama lüksü sana ait ben aklımdakileri tartışarak netliğe kavuşturmaya çalışıyorum ... Forumda iki yoruma sabredemeyen hasan hocam özel eğitimde çocuklara nasıl sabrediyorsun ??? Eğitimdeki açığı görmek için illa hoca olmaya gerek yok bunuda bil hasan hoca ... Neyse uzatmaya gerek yok ben cevabımı aldım ... Söküklerini dik sözlerinin, dilini kalbine yanaştır; dilinle söylediğini kalbinlede söyle... Kalbinden geçmeyeni diline değdirme... Bak bu sözü mevlana demiş ne güzel demiş ... Bide atalarımız El elin eşeğini türkü çağırarak arar...
[ 31-07-2012 ]
Kardesim farkli farkli seylerden bahsediyorsun. Saglikli bi ileti$im kuramayacagiz anla$ilan. 40 ogretmen tanimi$ olman bilmedigin bir konuda yorum yapma hakki vermez. Bizim hem senin tanidigin 40 hocanin ustune universitede meslegi ogreten hocalarimiz , 400 tane ogrencimiz oldu ama biz yine de bi konuda yorum yapmaktan cekiniriz. Neyse allah yardimcin ola.
[ 01-08-2012 ]
site yönetimi konuyu silebilir mi ?
/ 2