Atipik Otizm için verilen özel eğitim raporu çocuğun eğitim hayatını nasıl etkiler?

Konuyu Cevapla + Yeni Konu Aç
[ 04-04-2012 ] Atipik Otizm için verilen özel eğitim raporu çocuğun eğitim hayatını nasıl etkiler?

Merhabalar,

Geçen hafta 4,5 yaşındaki oğluma devlet hastanesinde 15 dk muayne sonucunda(oğlumla nerdeyse birebir hiç görüşülmeden) atipik otizm teşhisi koyuldu. Özel eğitim almamız gerektiği söylendi ve bu eğitim için heyet raporu almamız gerekiyormuş. Bu raporu aldığımızda, oğlumu eğitim hayatı boyunca etkileyecek bir etiket yapıştırmış olur muyum diye düşünüyorum çünkü henüz tanıdan emin olmamakla beraber eğer tanı doğru ise bile çok hafif bir durum söz konusu, iyi bir eğitim ile altından kalkabiliriz gibi görünüyor şu anda. Özel eğitim için verilen bu raporun sosyal anlamdaki etkisini (okul hayatı özellikle) tam olarak bilen birileri fikir verebilirse çok sevinirim. Saygılar.

[ 05-04-2012 ]
Ferda hanım genellikle bir çok çocuk kısa bir gözlem ile tanı alıyor, yanlış olsa bile. Öncelikle iyi bir özel eğitimci bulup değerlendirilmesi eğitsel anlamda isteyin, eğer ekonomik olarak durumunuz iyi ise yani eğitimini siz kendiniz sağlayabilirseniz rapor almayı bekletebilirsiniz. Bu tür çocuklar zaten yoğun eğitime ihtiyaç duyarlar devlet haftada iki seans ücretini karşılamaktadır.Tabi çocuğunuzu emin ellerde değerlendirdikten sonra etiketlemenin avantaj ve dezavantajlarını konuşup bir an önce karar verip eğitime sıkı sıkı sarılmanızı tavsiye ederim. Bilinen en iyi tek yöntem şu an eğitim...
[ 05-04-2012 ]
Çok teşekkürler Yunus Bey, sevgiler.
[ 29-04-2012 ]
Ferda Hanım hangi ilde ikamet ediyorsunuz?
[ 29-05-2012 ]
Yunus Bey Merhaba,

Benim oğlum şu anda 3 yaşında, henüz 2 yaşında iken tek tük kelimeleri söyleyince ben de eşimin bir arkadaşının tanıdığı doktor olan devlet hastanesindeki doktora götürdüm orada atipik otizm in belirtileri olabileceği eğer istersem rapor verip özel eğitim alabileceğim bunun çocuğun eğitimi haricinde dezavantajı olmadığı söylendi daha sonra çevremde en yakın özel rehabilitasyon merkezine kaydetmeye gittiğimde ram raporunun hiçbir şekilde ileride sorun yaratmayacağı zaten benim oğlumun çok hafif belirtileri olduğu ve hatta bir dönem sonunda tekrar rapor vermeyebilecekleri söylenmişti.Ben de ram raporu çıkartıp eğitim kurumuna göndermeye başladım haftada 45 dk dan 2 gün ders alıyor

bu arada cümle şeklinde konuşamama hariç (2 kelimelik cümleler kurabiliyor ve bir çok kelimeyi biliyor ve söylüyor) diğer otizm belirtileri hemen hemen yok gibi (sadece arada oyuncaklarını çevirmekten hoşlanıyor)

Bu durumda vermiş olduğunuz cevap ben de soru işaretleri oluşturdu ram raporu almış olmamın ne gibi dezavantajları olabilir ? çocuğun ilk tanısı hatalı ise tekrar rapor vermeyebilirler mi? şimdiden teşekkürler
[ 29-05-2012 ] etiketleme
Öncelikle şunu vurgulamak isterim ki bekle gör yaklaşımı kabul edilemez. çocuğunuzda bu tür belirtiler varsa biran önce tabi ki eğitim almalıdır. eğitimi sağlık raporu çıkartıp devlet desteğiyle alabileceğiniz gibi maddi durumunuz müsaitse rapor almadan da alabilirsiniz. etiketlemenin özellikle okul yıllarında çıkabilecek dezavantajlarından bahsedersek:
1. etiketleme sınırlılıklar üzerinde durduğu için çocuğun yapamadıklarına odaklanmaktadır. bu da ön yargıların oluşmasına neden olur.
2. çocuğun öz güven geliştirmesini olumsuz etkiler.
3. çocuktan düşük beklenti geliştirilmesine neden olmaktadır.
4. çocuğun yanlış roller oynayarak kazanmış olduğu davranışlarını açıklamada performansında ortaya çıkan özelliğin, yetersizlikten kaynaklanıyor gibi yanlış biçimde yorumlanmasına neden olur. örneğin, Ayşe duygusal sorunları olduğu için böyle davranmaktadır.
5. eğitimcinin çocuğa uygulamış olduğu yanlış öğretime mazeret oluşturur. örneğin emre okumayı henüz öğrenemedi çünkü zihinsel engelli.
6. etiketleme özel eğitim amaçlı yapılmış olsa da kesin olarak sürekliliği olan bir nitelemedir.çocuk bir kez etiketlendikten sonra bu etiketi uzun süre taşır. bu etiketin çağrıştırdığı yeterlilikten farklı bir yeterlilikte gösterse çocuk hep ilk etiketlenme ile anılan çocuktur.
bu arada ileride sağlık raporunuz iptal edilebilir.dolayısıyla RAM raporu da çıkmaz.sağlık raporlarında geçen bu kayıt ileride nelerde karşısına çıkar bilemiyorum. örneğin askeriye.
[ 27-06-2012 ]
ben de bir özel eğitim öğretmeni ve rehabilitasyon merkezi ortağıyım. özel eğitim de etiketlenme diye bir şey olmadığını biliyorum. hayatı boyunca hiç bir yerde karşısına çıkmayacaktır. sizin çocuğunuz ve bu tür çocuklarda eğitimin şart olduğu konusunda hemfikiriz zaten. eğitim sonucunda çocuğumuz da ilerlemeler oluyorsa bu diğer her şeyi göze almamız gerektiği anlamına geliyor. çocuğunuzu en iyi gözlemleyen sizsiniz. ilerleme olup olmadığını derslerini takip ederek görebilirsiniz. ram raporunun teşhisi yanlışsa bile öğrenci de ilerleme oluyorsa eğitim almasında fayda vardır.
[ 27-06-2012 ] cevap
İbrahim bey özel eğitime giriş kitaplarında etiketleme nedir? Etiketlemenin avantaj ve dezavantajları nelerdir? bulabilirsiniz. Örneğin gündüz yayıncılık Prof.Dr Ayşegül ATAMAN'ın editörlüğünü yaptığı kitabı okumanızı tavsiye ederim. iyi çalışmalar...
[ 27-06-2012 ]
İbrahim Bey, bir rehabilitasyon merkezinin ortağı olduğunuz için "etiketlenme"nin ne olduğunu görmemeye çalışıyorsunuz diye düşündürdü yazdıklarınız.

Yunus Bey, verdiğiniz bilgiler için teşekkürler, sevgiler.
[ 25-10-2014 ] ozel egitim raporu nun dezavantajlari
Benimde4.5 yasinda oglum var rapor almami istefi rehabilitasyon bilmiyorum kararsizim
[ 19-11-2014 ]
HERŞEYDEN ÖNCE IYI BIR EGITIM ALMAMAYAN BIR OTIZM TESHISI KONULMUŞ BIR ÇOCUGUN ILERDE KONTROL EDEMEYECEGINIZ BIR HALE GELMEMESI IÇIN EGITIMIN UZMAN ÖGRETMENLERCE VERILMESININ ŞART OLDUGUNU UNUTMAYIN LÜTFEN,BUGUN KONUŞTUGUNUZ RAPOR MESELESININ ILERIDE ÇOK ANLAMSIZ OLDUGUNU ANLAMADAN BIR AN ÖNCE IYI BIR EGITIM VERECEK KURUMA BAŞVURUNUZ SAYGILAR..