SAĞLAM AİLE İLİŞKİLERİ

16-09-2005
   
Yazar
Abdullah ŞENCAN
Psikolojik Danışman ve Rehber Öğretmen
Fotoğraflar
Kayıt Yok
Videolar
Kayıt Yok
Dosyalar
Kayıt Yok

SAĞLAM AİLE İLİŞKİLERİ

          En güçlü kasımızın dilimizde olduğunu biliyormuydunuz; hemde kemiği olmadan. İşte dilimiz, bütün ilişkilerin ve iletişimlerimizin sağlamlığındaki en önemli şeydir.

          Yaptığım aile danışmanlığında karşılaştığım sorunların yarısından fazlası iletişim probleminden kaynaklanıyor. Örneğin geçenlerde aralarında tartışan bir çift geldi. Tartışmanın nedeni neymiş biliyormusunuz, telefonun şarjının bitmesi. Eşiyle telefonda görüşürken söyleyecekleri bitmeden şarjı bitmiş; oda suratıma telefonu kapattın diye sitem etmiş ve olay oturup konuşmadıkları için büyümüş.

         İletişim gerçekten de bir ailenin sağlam ilişkiler yürütmesinde gerçekten çok etkili diye düşünüyorum. Herhangi bir sorunu büyümeden kendi aralarında zaman geçmeden oturup konuşmaları  bir ailenin sağlam ilişkiler kurmasında oldukça etkili olmaktadır.

         Bir de düşünce biçimlerinin etkili olduğunu düşünüyorum. Yani çiftin birisi görsel birisi işitsel veya dokunsalsa iletişim sorunu yaşanmaktadır. Bu gibi durumda bireyler karşı cinsinin, çocuğunun veya anne babasının düşünce biçimini (görsel, işitsel, dokunsal) göz önünde bulundurarak iletişim kurmaya özen gösterilmelidir. 

         Evet kısacası sağlam bir ilişkinin altında düzenli bir iletişim ve düşünce biçimlerinde karşılaşılan farklılıkta doğacak olan hoşgörü yatmaktadır. Yani şu soruları sormalıyız bir birimize nerde ne zaman nasıl... Ve bunların cevaplarını alana kadar kendi aramızda tartışmalıyz ve uzlaşmalıyız.

SAYGILARIMLA

Psikolojik Danışman

Abdullah ŞENCAN

YORUMLAR

Toplam Yorum Yapıldı, ortalama beğeni
Daha Fazla Göster...