Neurofeedback Uygulamaları - İzmir -

08-12-2010
 
Yazar
Gürkan Kurt
Ekonomist
Fotoğraflar
Kayıt Yok
Videolar
Kayıt Yok
Dosyalar
Kayıt Yok

EEG biofeedback bir öğrenme stratejisidir ve insanların kendi beyin elektrik dalgalarını değiştirmesini öğreterek çalışan bir beyin egzersizidir. Eeg biofeedback sistemi ağrısız, yan etkisiz, beynin içine herhangi bir şey yerleştirmeden yapılan çok güvenli bir tedavi yöntemidir ve bu yöntemle tedavide ilaç kullanımına ihtiyaç olmayabilir. En güzeli etkisinin kalıcı olmasıdır. Bir ya da birden fazla elektrot kafaya, iki tane de kulaklara yerleştirilir. Beyin dalgaları bilgisayar monitöründe izlenir ve hastaya geribildirim verilir.Kişi video oyunu seyrederken ona bu video oyununda kendi beyin dalgalarını kullanarak hareket ettirmesi istenir....

... Dikkat Eksikliği Hiperaktivite ve dürtüsellik olan çocukların beyinlerinde oldukça yoğun theta dalgaları görülmektedir. Theta dikkati, konsantrasyonu bozan hayal kurduran bir dalgadır. Beta ve smr dalgaları ise dikkat konsantrasyon dalgalarıdır ki bu çocukların beyinlerinde az miktarda bulunmaktadır. Bizim amacımız istenmeyen beyin dalgalarını (delta –theta) düşürüp istenen dalgalarını (beta-smr) kalıcı şekilde arttırmak ve tedavi bittikten sonra da hastalığın geri gelmemesidir....

Halbuki ilaçlar kullanıldığı süre içinde hiperaktivite, dürtüsellik ve kısmen dikkat problemlerine çözüm olmaktadır. A.B.D’de yapılan bazı kontrollü çalışmalarda Dikkat Eksikliği Hiperaktivite olan çocuklarda IQ skorunun neurofeedback tedavisinin sonunda 10 skor arttığı bulunmuş hatta iki geniş araştırmada IQ skorunun 19-23 puan arttığı görülmüştür. Bu tedavi başarıyla iki seneden fazla bir zamandır merkezimizde uygulanmaktadır. Uzmanlar düzenli neurofeedback seansları ile istenilen beyin dalgalarının arttırılması yöntemiyle beyin hücreleri üzerindeki bağlantıların güçlendiğini ve kan akışının hızlandığını görmüşlerdir. Pozitif bulgular devam ettikçe daha çok psikiyatrist bu metodun faydalarından yararlanmak isteyecek ve kliniklerinde kullanmaya başlayacaklardır.

ETKİN PERFORMANS

GÜRKAN KURT

0532-6821907

Toplam 2 yorum yapıldı, ortalama beğeni << Bir önceki sayfa  |  Bir sonraki sayfa >>
fizyoterapist emine 13-02-2011
meraba ben de izmirde fizyoterapistim merkeziniz nerede acaba?ben de bu yöntemi hemiplejik hastalarda ve cp li çocuklarda kullanmak isterim bu konuda bana yardım edermısınız?

[ Yorumu yapanı görmek için üye girişi yapınız ]
Yorumu değerlendirin
Kötü Normal İyi
 
Neurofeedback 23-12-2010
gürkan bey bu cihazı kayseride çalıştığım kurumda ben de kullandım dikkat eksikliği ve konsantre testine yarayan bir cihaz tedavi amaçlı kullanılması çok nadir ender vakalarda kullanılıyor herkes için kullanmayı çok tavsiye etmiyorum. çünkü sadece test cihazı. ama kullanan yöneten kişinin becerisine kalmış edavide kullanması.
[ Yorumu yapanı görmek için üye girişi yapınız ]
Yorumu değerlendirin
Kötü Normal İyi
 
Toplam 2 yorum yapıldı, ortalama beğeni << Bir önceki sayfa  |  Bir sonraki sayfa >>

Yorum yaz

Sadece üyelerimiz yorum yazabilir ve yorumları değerlendirebilirler
Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir