Duyu Bütünleme Nedir?

00-00-0000
 
Yazar
Aymen Balıkçı
Fizyoterapist
Fotoğraflar
Kayıt Yok
Videolar
Kayıt Yok
Dosyalar
Kayıt Yok

DUYU BÜTÜNLEME


Bildiğimiz üzere 5 duyumuz vardır(koku,tat,dokunma,görme,duyma).Bunların yanında vestibüler ve proprioseptif duyularımız bulunmaktadır.Vestibüler duyumuz bize denge ve vücudumuzun alan içindeki yerini kavramamız konusunda bilgi verir,propriosetif duyu bize görsel alanımız dışındaki vücut parçalarımızın pozisyonu hakkında bilgi sağlar.


Bir motor aktiviteyi planlamak ve açığa çıkarmak için bu duyuların birlikte çalışması gerekmektedir yani duyuların bir bütün olması gerekmektedir.Örneğin;çay içmek için ,elimizin çay bardağına olan uzaklığını görme duyumuzla algılarız, vestibüler sistem bardağa uzanırken vücudumuzu duruma göre pozisyolamamızı sağlar,proprioseptif sistem elimizin bardağa doğru uygun hız, pozisyon, tonusta gitmesini sağlar,dokunma duyusu bize bardağın sıcaklık-sertlik gibi durumlarını algılamamızı sağlar,bardak masadan kalkıp elimizde olduğu zaman da duyduğumuz ses işitme duyumuzla algılanır ,tat duyumuz içitiğimiz çayın hakkında bize bilgi verir.Tüm bu olgular duyu bütünlemesi ve bunun sonucunda ortaya çıkan motor aktivitenin ta kendisidir.


Duyu bütünleme bozukluğu olan çocuklar,duysal algılarda zaafiyet yaşadıkları için motor planlama ve aktiviteleri normal olarak açığa çıkarmada zorluk yaşarlar.
Duyu bütünleme problemi çocuklarda erken dönemde sürekli ağlama,emme problemi,dokunmda hassasiyet,motor gerilik,konuşmakta gecikme,sürekli düşme,bozuk yürüme,bazı oyuncaklarla nasıl oynanacağını bilememe,yaşıtlarına göre beceriksiz davranışlar,seslere aşırı veya az duyarlılık diye sıralanabilir.
Diğer belirtiler: Hiperaktivite,dikkat dağınıklığı,davranış problemleri,kas tonusunda problemler,koordinasyon problemleri,okulda organize olamayan ve ödevlerini yapayan başarısızlık göstern çocuklar duyu bütünleme problemi açısından değerlendirilmelidir.

Toplam 3 yorum yapıldı, ortalama beğeni << Bir önceki sayfa  |  Bir sonraki sayfa >>
duyu bütünleme 01-04-2012
Bu sayfalarda ücret pazarlığı dışında bilgi paylaşma amacını taşıyan yazılar görmek çok güzel.Teşekkür ederim.Çok yararlandım.Diğer arkadaşlarımla ve velilerimle paylaşacağım.Çalıştığım kurumda her yeni bilgi diğer arkadaşlarla paylaşılır.Devamının gelmesini umet ederim.
[ Yorumu yapanı görmek için üye girişi yapınız ]
Yorumu değerlendirin
Kötü Normal İyi
 
merhabalar 16-11-2009
ben meryem otizm tanısı konmuş bi kızım var konu otizm olnca o pozisyondaki çocuklara oranla oldukça iyi bi çocuktur ama bu otistik olduğu gerçeğini değiştirmiyo ve biz gaziantepte yaşıyoruz ve duyu bütünleme olayı hakkında yardımınızı ve önerilerinizi rica ediyorum kolay gelsin
[ Yorumu yapanı görmek için üye girişi yapınız ]
Yorumu değerlendirin
Kötü Normal İyi
 
Önemli 23-05-2009
Vestibüler ve propriosetif Eğitimciler tarafından bilinmesi gerektiğine inanıyorum özellikle özel eğitimciler. Eline sağlık
[ Yorumu yapanı görmek için üye girişi yapınız ]
Yorumu değerlendirin
Kötü Normal İyi
 
Toplam 3 yorum yapıldı, ortalama beğeni << Bir önceki sayfa  |  Bir sonraki sayfa >>

Yorum yaz

Sadece üyelerimiz yorum yazabilir ve yorumları değerlendirebilirler
Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir