Engelsiz Salıncak

11-11-2009
 
Fotoğraflar
Kayıt Yok
Videolar
Kayıt Yok
Dosyalar
Kayıt Yok

Bayrampaşa Belediyesi, çocukların en büyük eğlence araçlarından biri olan salıncaklardan engellilerin de faydalanmasına imkan sağladı. Engellilerin tekerlekli sandalyesiyle hiçbir yardım almaksızın kolayca binip-indiği salıncakta; fren sistemi ve desteksiz sallanma aparatı gibi en ince detaylar bile düşünüldü. Engellilerin rahat, güvenli ve yardıma ihtiyaç duymadan kullanabildiği salıncak,  ayrıca yüzotuz kilo taşıma kapasitesi ile sadece çocuklara değil, bugüne kadar salıncağa hiç binememiş yetişkinlerin de kullanmasına imkan sağlıyor. Özel olarak  tasarlanan salıncağa, Bayrampaşa belediyesi tarafından `Engelsiz Salıncak` adı verildi.

Fizik Tedavi Rehabilitasyon ve Özürlüler Merkezi önündeki parka engelsiz salıncağı monte ederek pilot uygulama başlattıklarını belirten Bayrampaşa Belediye Başkanı Hüseyin Bürge; engelli olmak sadece bir özelliktir diyerek herkesin eşit haklara sahip olduğunu vurguladı. Bu nedenledir ki  dünyadaki gelişmelerden engelli kardeşlerimizin de faydalanmasını sağlamak bir zorunluluktur diyen Başkan Bürge; Fizik Tedavi Merkezimizden ücretsiz olarak faydalanan engelli kardeşlerimiz, randevu saatlerini beklerken  oyun parkında dinleniyor ve salıncağa binerek keyiflerince çocukluklarını yaşıyorlar dedi. Bu güne kadar bir çok ilke imza attıklarını belirten Başkan Bürge; Engelsiz salıncak ile yine bir ilki gerçekleştirdiklerini  belirterek kısa zamanda diğer parklara da bu salıncakları yerleştireceklerini söyledi.

Kısa zamanda engellilerin ilgi odağı haline gelen engelsiz salıncağı kullananlar arasında bulunan ve tekerlekli sandalyeye bağımlı olarak yaşamlarını sürdürmek zorunda olan Ayşe Altın, Fatih Karaköseoğlu, Kıymet Balkan ve Yıldız Yılmaz; bizlere eğlenme hakkı sağlayan Bayrampaşa Belediye Başkanı Hüseyin Bürge`ye teşekkür ediyoruz. dediler.  Yıldız Yılmaz`a refakat eden annesi Ayşe Hanım ise yaptığı açıklamada; `Kızımı parklara götüremiyordum. Çocukları parklarda eğlenirken seyretmek ona çok ağır geliyor ve psikolojisi bozuluyordu. Ne zaman salıncakta bir çocuk görse gözleri doluyor ve eve döndüğümüzde adeta içine kapanıyor, hiç kimseyle konuşmuyordu. Kızım artık salıncağa binebiliyor, onun yüzünün güldüğünü görmek ise benim için mutlulukların en büyüğüdür. Bu parkta adeta moral depolayan kızımın tedavisi de daha hızlı ilerleyecek. Engellilerin ücretsiz faydalanabileceği bir tedavi merkezi yaptıran, çok önemli bir ayrıntı olan engelsiz salıncağı ile de bizleri her zaman düşündüğünü gösteren Başkan Hüseyin Bürge`ye ve ekibine ne kadar teşekkür etsek azdır.` diyerek mutluluğunu dile getirdi.

Çocukların en büyük eğlence araçlarından biri olan salıncaklar; engelliler için hazırlanmış, güvenilir ve kullanımı kolay tasarlandı.Böylece  engelliler de çocukluklarını yaşama imkanına kavuştu.

Kaynak: http://www.haber34.com

Henüz bu konuya yorum yazılmamış.

Yorum yaz

Sadece üyelerimiz yorum yazabilir ve yorumları değerlendirebilirler
Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir