Zihinsel Engellilere Hazırlanan Kitaplar Şimdi Okul Sıralarında

13-02-2009
 
Yazar
Kemal Önder Demirkollu
Zihinsel Engelliler Sınıf Öğretmeni
Fotoğraflar
Kayıt Yok
Videolar
Kayıt Yok
Dosyalar
Kayıt Yok

Zihinsel Engellilere Hazırlanan Kitaplar Şimdi Okul Sıralarında
Zihinsel Engelliler
Bakanlığımız 2008 - 2009 öğretim yılı 2. Dönem açılışı ve “iş okulları” ile “eğitim uygulama okulları” nda eğitim gören zihinsel engelli öğrenciler için ilk defa hazırlanan ders kitaplarının tanıtımı ve ücretsiz dağıtımını gerçekleştirmek üzere Sayın Bakanımızın katılımıyla bir tören yapılmıştı.

Genel Müdürlüğümüzden Yapılan açıklama şöyledir:

''Özel Eğitim Rehberlik ve Danışma Hizmetleri Genel Müdürlüğümüze bağlı olarak zihinsel engelli bireylerin devam ettiği iş okulları ile eğitim uygulama okullarında eğitim gören bireyler için ilk defa ders kitapları hazırlanmıştır.

İş okullarına, ilköğretimini tamamlayan ve 21 yaşından gün almamış hafif derecede zihinsel yetersizliği olan bireyler devam etmektedir. Bu okullarda akademik bilginin yanında, bireylere iş ve meslek eğitimi verilmekte olup kendilerine yetebilen üretken bireyler olarak topluma katılmaları amaçlanmaktadır.

Eğitim ve uygulama okullarına ise 6-14 yaş arasındaki orta ve ağır derecede zihinsel yetersizliği olan bireyler devam etmektedir. Öğrencilerin öz bakım ve günlük yaşam becerileri ile işlevsel akademik becerilerini geliştirecekleri ve topluma uyumlarını sağlayacakları bir eğitim verilmektedir.

Ülkemizde 67 İş Okulunda 2918 öğrenci, 125 Eğitim ve Uygulama Okulunda ise 4943 öğrenci eğitim görmektedir. Bu kurumlarda eğitim gören öğrenciler ve eğitim hizmeti veren öğretmenler için eğitim materyalleri büyük önem arz etmektedir. Bu ihtiyacı karşılamak üzere zihinsel engelli bireylerin eğitimlerine yönelik 2002 yılında Eğitim Uygulama Okulu Eğitim Programı, 2004 yılında ise İş Okulu Eğitim Programı hazırlanmış ve uygulamaya konulmuştur. Ancak, söz konusu programların etkili bir biçimde uygulanabilmesi için programlar doğrultusunda hazırlanmış, öğrencilerimizin yararlanacağı basılı eğitim aracı bulunmamakta idi. Bu öğrencilerin eğitiminde, öğretmenler kendi imkânları ile hazırladıkları eğitim materyallerini kullanmaktadırlar. Bu durum zihinsel engellilerin eğitiminde Ülke genelinde farklılıkların ortaya çıkmasına sebep olmaktadır.

Özel Eğitim Rehberlik ve Danışma Hizmetleri Genel Müdürlüğümüzce; Eğitim Uygulama Okulu Eğitim Programı ve İş Okulu Eğitim Programı doğrultusunda öğrenciler için ders kitapları hazırlanmış ve Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığının 12/11/2008 tarih ve 8681 sayılı kararı ile ders kitabı yerine kullanılacak eğitim aracı olarak okutulması uygun bulunmuştur.

Hazırlanan ders kitapları bu güne kadar özel eğitim alanında örnek teşkil edecek yeniliklerden biridir. Bu ders kitaplarından resmî özel eğitim okullarına devam eden zihinsel yetersizliği olan öğrencilerimizin yanı sıra özel, özel eğitim okul ve kurumlarında eğitim gören 120 bin öğrenci yararlanacaktır. Bu hizmet, öğrencilerin “Bu benim kitabım” diyebileceği bir kaynağa ilk defa sahip olmaları açısından önemlidir. Çağdaş bir yaklaşımla özel eğitim alanında ve uygulamalarında uzmanlaşmış ekipler tarafından hazırlanan ders kitapları, ülke genelinde eğitimde birlikteliğin yanı sıra engelli bireylerde hedeflenen davranış gelişimine katkılar sağlayacak en önemli çalışmalardan biridir.

Söz konusu kitapların basımı tamamlanmış ve 2008-2009 öğretim yılı 2. dönem başında her öğrencinin masasında ve öğretmenin elinde olacak şekilde dağıtımı yapılmıştır.''

 

     ZİHİNSEL ENGELLİ ÖĞRENCİLER İÇİN HAZIRLANAN DERS KİTAPLARI

A - İŞ OKULU DERS KİTAPLARI                              

1.    Matematik 1

2.    Matematik 2

3.    Matematik 3

4.    Sosyal Hayat

5.    Müzik

           B - EĞİTİM UYGULAMA OKULU DERS KİTAPLARI

1.    Okuma Yazma

2.    Matematik 1

3.    Matematik 2

4.    Toplumsal Uyum Becerileri

5.    Hayat Bilgisi

6.    Dil ve Konuşma

7.    Trafik ve İlk Yardım

8.    Beslenme Bilgisi

    Engelliler adına yapılan bir devrim niteliğindeki bu güzel çalışmaları tebrik ediyor; başta Zihin Engelliler Şube Müdürümüz Muhittin Öngüt Bey'i ve ekibindeki tüm öğretmen arkadaşları başarılı çalışmalarından ötürü ayrı ayrı kutluyoruz.

www.zihinengellilercom Site yönetimi adına K.Önder DEMİRKOLLU      

Kaynak: link

Toplam 6 yorum yapıldı, ortalama beğeni << Bir önceki sayfa  |  Bir sonraki sayfa >>
gelişmeler güzell 15-12-2010
bu ekipte çalışan bir öğretmen olarak bu iş bitti sırada daha büyük işler var onlar için istekde bulunmak bizim elimizdee lüften duyarsız kalmayın

-eğitim uygulama ve iş okulları programları

-özel eğitim sınıfları ders kitapları

yardımcı çalışma kitapları
[ Yorumu yapanı görmek için üye girişi yapınız ]
Yorumu değerlendirin
Kötü Normal İyi
 
Kitaplara nasıl kavuşabiliriz 10-04-2009
Önce emeği geçenlere çok teşekkür ederim.Biz okul olarak bu konuda çok sıkıntı çekmekteydik.Bu sıkıntımızı ortadan kaldıracak o güzelim kitaplara bir an önce kavuşmak istiyoruz.Milli Eğitim Müdürlüklerinde herhangi bir haber yok.Biz bu kitapları nasıl ve nereden alacağız. Yardımcı olursanız memnun oluruz .Saygılarımla
[ Yorumu yapanı görmek için üye girişi yapınız ]
Yorumu değerlendirin
Kötü Normal İyi
 
Özel Eğitimde Nerden Nereye 17-02-2009
Emeği geçen başta yetkililer olmak üzere bütün meslektaşlarımı canı gönüyden kutluyorum.Yaptığınz iş maddi yönünün yanı sıra manevi yönden de çok önemli Ümit ediyoruz bu gelişmilir öz eğt yöntm yansır mesela hafif düzeyde zihinsel engelli çocuklar ile orta düzeyde olanlar diplama tanımları tam yapılır ve eğitim ortamları ona göre düzenlenir
[ Yorumu yapanı görmek için üye girişi yapınız ]
Yorumu değerlendirin
Kötü Normal İyi(1)
%0%0%100
 
Özel Eğitim Sınıflarına Yöneli 13-02-2009
Bu Kitaplar Özel Eğitim Sınıflarına ve Özel Eğitim Kurumlarına Yönelikte hazırlanmakta ilgili haberi burdan ulaşabilirsiniz.
http://www.zihinengelliler.com/modules.php?name=News&file=article&sid=425
[ Yorumu yapanı görmek için üye girişi yapınız ]
Yorumu değerlendirin
Kötü Normal İyi(2)
%0%0%100
 
iklöğretim okullarına kitap 13-02-2009
çıkarılmış olan bu kitaplar ilköğretim okullarındaki özel eğitim sınıflarına dağıtılacak mı? dağıtılacaksa nasıl alacağız?okullar mı talepte bulunacak, yoksa Milli Eğitim müdürlükleri mi dağıtacak?bilgilendirirseniz seviniriz.
kitapları yazanlara da teşekkürler.
[ Yorumu yapanı görmek için üye girişi yapınız ]
Yorumu değerlendirin
Kötü Normal İyi(2)
%0%0%100
 
Toplam 6 yorum yapıldı, ortalama beğeni << Bir önceki sayfa  |  Bir sonraki sayfa >>

Yorum yaz

Sadece üyelerimiz yorum yazabilir ve yorumları değerlendirebilirler
Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir