Türkiye'de İlk Kez Zihinsel Engelli Çocuklara Okuma Yazma Öğreten Kitap Oluşturuldu

04-03-2010
 
Yazar
Can Tankul
Bilinmiyor
Fotoğraflar
Videolar
Kayıt Yok
Dosyalar
Kayıt Yok

Özel eğitime muhtaç çocuklara yönelik kısıtlı imkanlarla yürütülen eğitim öğretim çalışmalarına önemli bir katkı sunan “Okur Yazar Oluyorum” adlı kitap, Özel Eğitim Danışmanı Girne DURUŞ tarafından yazılarak topluma sunuldu. 2 yıl gibi uzun bir süre üzerinde çalışılarak oluşturulan kitap zihinsel engelli bireylere, engelli bireylerin öğretmenlerine ve ailelerine önemli kolaylıklar sunuyor.

Türkiye’de toplumun yüzde altısını oluşturulan zihinsel engelli insanların eğitim hakkı son dönem oluşturulan kanunlarla ve Avrupa Birliği’nin yürüttüğü projelerle büyük oranda kontrol altına alındı. Fakat özel eğitime muhtaç kişilere oluşturulan eğitim öğretim müfredatlarında ciddi biçimde kaynak sıkıntısı çekildiği görülmekteydi. Özel Eğitim Danışmanı Girne DURUŞ tarafından yürütülen çalışmanın sonucunda artık özel eğitime muhtaç bireylerin de kendilerine özgü kaynak kitapları olacak. Zihinsel engelli bireylerin yaşamlarının en önemli temel taşlarından olan okuma yazma öğrenimi yazılan bu kitapla garanti altına alınıyor.

Yazar, okuma yazma alanındaki ilk proje kitabını yayınladıktan sonra, projenin ikinci ve üçüncü ayakları için çalışmalarını sürdürmektedir. “Okur Yazar Oluyorum” adlı kitap zihinsel engelli çocukların eğitim öğretim yaşantısına büyük katkılar sunmaktadır.

Kitap ile ilgili her türlü görüş soru ve düşünceleriniz için;

Girne DURUŞ
girnedurus@hotmail.com

0505 935 86 07  

Okuma-yazma öğretimine yönelik çok çeşitli yöntemler bulunmaktadır. Basamaklandırılmış Ses Bireşimi yöntemi adından da anlaşılacağı gibi ses yöntemine dayalı olup seslerin birleşimi ayrıntılı bir biçimde basamaklandırılmıştır.

Basamaklandırılmış Ses Bireşimi yöntemi ile okuma-yazma öğretimi ünlü seslerin öğretimi ile başlamaktadır. Ünlü seslerin öğretiminde sonra ünsüz seslerin öğretimine geçilmektedir. Seslerin öğretimi, tekerlemeler, resimler, boşluk doldurmalar, sesi metin içinde bulma gibi etkinliklerle desenlenmiştir.

      Ardından ünlü ve ünsüz seslerin basamaklı birleşimi ve bu birleşimlerden oluşan hece, sözcük, cümle ve okuma parçaları çalışılır. Açık-kapalı hecelerin, ses kartları yardımıyla okunması-yazılması yararlı olacaktır. Seslerin birleşiminde oluşan sözcüklerin, sözcüğü ifade eden resmin altına yazılmış olması, öğrencinin ne okuduğunu anlamasını sağlamaktadır. Cümle ve okuma parçalarındaki sorularla anlama çalışmaları yapılarak öğrencinin hem okuma-yazma düzeyinin hem de anlam boyutunun artması hedeflenmiştir.
Ayrıca bu materyal okuma/yazma öğrenmiş; fakat bazı seslerde okuma/yazma eksiği olan öğrencilere (bu ses eksikliklerini tamamlamaya) yönelik bir programdır.

Özel eğitim alanında; özellikle zihinsel engelli öğrencilere yönelik, öğrencilerin çantasında bulunacak, öğrencilerin sayfa sayfa takip edebilecekleri onlara okumayı-yazmayı öğreten bir materyal bulunmamaktadır. Ve ihtiyaç gün geçtikçe artmaktadır. Bu ihtiyacı gidermek amacıyla hazırlanmış olan bu materyalin tüm öğrenci, öğretmen ve ailelere yararlı olmasını dilerim.Kitabı edinmek için iletişim adresi:
Tel: 0212 506 24 31 – 0531 792 30 08
ozkalyayincilik@hotmail.com
http://www.ozkalkitap.com

  GİRNE AYDIN DURUŞ Kimdir?
       1974’de Tarsus’ta doğdu. 1997’de Anadolu Üniversitesi, Özel Eğitim Bölümü, Zihinsel Engelliler Ana Bilim Dalından mezun oldu. Aynı yıl özel eğitim alanında çalışmaya başladı.1998-2003 yılları arsında Muğla’da Eğitim Uygulama Okulunda çalıştı. 2003 yılından bu yana, halen Saadet İlköğretim Okulu ve İş okulunda, zihinsel engelliler sınıf öğretmeni olarak çalışmaktadır. Girne Aydın Duruş, evli ve 4 yaşında bir kız çocuğu annesidir.Toplam 1 yorum yapıldı, ortalama beğeni << Bir önceki sayfa  |  Bir sonraki sayfa >>
canım öğretmenim 03-09-2010
Girne öğretmen benim staj rehber öğretmenimdi. Ondan çoook çoook şey öğrendim. Hala da öğreniyorum. Onun o kitaplar için ve özel eğitim konusunda verdiği üstün çabayı her zaman örnek almaya çalışıyorum. Kitapların hazırlanış aşamasında onun emeklerini görmemek mümkün değildi. O kadar emek ve özveriyle hazırlanan kitaplar da süppperr olmuuş gerçekten. Ellerine, emeğine sağlık öğretmenim.
[ Yorumu yapanı görmek için üye girişi yapınız ]
Yorumu değerlendirin
Kötü Normal İyi
 
Toplam 1 yorum yapıldı, ortalama beğeni << Bir önceki sayfa  |  Bir sonraki sayfa >>

Yorum yaz

Sadece üyelerimiz yorum yazabilir ve yorumları değerlendirebilirler
Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir