Japonya'da, Yaşlıların Hayatını Kolaylaştıracak Teknoloji Hızla İlerliyor

07-10-2011
 
Fotoğraflar
Videolar
Kayıt Yok
Dosyalar
Kayıt Yok

Japonya, yaşlı bakımındaki personel açığını yüksek teknolojiyle kapatmaya çalışıyor. Dünyanın en fazla yaşlı nüfusa sahip ülkesi robot araştırmalarını daha da ileriye götürüyor.

YATAK TEKERLEKLİ SANDALYEYLE BİRLEŞTİRİLDİ

Tokyo'daki Evde Bakım ve Rehabilitasyon Fuarı'nda bakıma muhtaç insanların yaşamını kolaylaştıran son model ürünler görücüye çıktı. Bir yatağı tekerlekli sandalyeyle birleştiren robotik sistem, hastaya büyük kolaylık ve özgürlük kazandırıyor.

Kontrol koluyla kolaylıkla idare edilebilen yatak iki bölüme ayrılıyor, biri tekerlekli sandalyeye dönüşüyor. Söz konusu robotik sistem, çaba sarfetmeden yatağa uzanabilme, oturabilme ve sandalyeyle hareket edebilme imkânı sağlamasıyla inanılmaz bir özgürlük vaad ediyor.

SAÇ YIKAYAN ROBOT

Fuarın bir diğer ilgi çekici ürünü ise robot el teknolojisiyle geliştirilen saç yıkama robotu. 24 parmak saçlara şampuanı eşit dağıtarak yıkıyor. Robot kullanıcının kafasını tarayıp algılayarak farklı kişiler için değişik basınçta masaj yapabiliyor.

DOKTORLA BAĞLANTI SAĞLAYAN İLETİŞİM ROBOTU

Yaşlı ve hastaların yaşamını kolaylaştırmayı amaçlayan yeni bir ürün de doktorlarla uzaktan bağlantı sağlayabilen iletişim robotu.
Hastanın çeşitli tahlillerini internet üzerinden doktora gönderen sistemin yakın gelecekte tam bir çekap robotuna dönüştürüleceği belirtiliyor. Böylece hasta sağlık merkezine gitmeden teşhis konulup tedavisi uygulanabilecek.

Kaynak : http://www.internethaber.com

Henüz bu konuya yorum yazılmamış.

Yorum yaz

Sadece üyelerimiz yorum yazabilir ve yorumları değerlendirebilirler
Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir