' FROSTİG GELİŞİMSEL - GÖRSEL ALGI TESTİ TANITIM VE UYGULAMA EĞİTİM SEMİNERİ'

 
Şehir
İstanbul
Etkinlik Tarihi
18-04-2010
Düzenleyen
Kadıköy Psikolojik Danışmanlık ve Eğitim Merkezi
Etkinlik Süresi
3 Saat
Yazar
Cihan Çelik
Ücret Durumu
Ücretli
Adres
Fahrettin Kerim Gökay Cad. Buharalı APT. No: 238 Kat:1 D:2 Göztepe / İstanbul

KADIKÖY PSİKOLOJİK DANIŞMANLIK VE EĞİTİM MERKEZİ

 

                         FROSTİG  GELİŞİMSEL - GÖRSEL  ALGI  TESTİ  TANITIM 

                                                                 VE 

                                        UYGULAMA  EĞİTİM SEMİNERİ

 

   Konuşmacı: Öğr.Gör.Handan DOĞAN (Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Uzmanı)

   1983 yılında Hacettepe Üniversitesi Çocuk Gelişimi ve Eğitimi bölümünde lisansını tamamlamış olup, 1989 yılında İstanbul Üniversitesi Çocuk Sağlığı Enstitüsü Anne ve Çocuk Sağlığı programı Yüksek lisans derecesini almıştır.

   Yüksek Lisans tezini Frostig Testi ve Eğitim Programları ile gerçekleştiren Handan Doğan o yıllardan itibaren görsel algı konusunda çeşitli araştırmalar yapmış, Frostig programlarını çeşitli çocuk gruplarına bir sınıf eğitim programı olarak uygulamıştır. 2006 ve 2007 yıllarında Marianne Frostig Tarafından ABD Los Angeles’te kurulan Frostig Center’a giderek okul programı konusunda eğitim almıştır.

   Maltepe Üniversitesi Meslek Yüksek Okulu Çocuk Gelişimi Bölümünde Öğretim görevlisi ve program başkanı olarak görev yapmakta olup, Marmara Üniversitesi Okul Öncesi Öğretmenliği Ana Bilim Dalı Doktora programında tez aşamasına devam etmektedir.

Seminer Tarihleri:

  • 18.04.2010 (1.Grup)
  • 02.05.2010 (2.Grup)
  • 09.05.2010 (3.Grup)

Katılımcı Sayısı: 10-12 kişi ile sınırlıdır.

Seminer Saati:13:00-16:00

Seminer süresi:3 saat.

Seminer Yeri: Kadıköy  Psikolojik Danışmanlık ve Eğitim Merkezi. Fahrettin Kerim Gökay Cad. Buharalı Apt. No:238 Kat:1 Daire:2 Göztepe – İstanbul

Katılımcılar:

Anasınıfı Öğretmenleri

Çocuk Gelişim Uzmanları

Rehber Öğretmenler

Psikologlar

Özel Eğitim Öğretmenleri

Fizyoterapistler

Sınıf Öğretmenleri

Katılım Ücreti:100 TL.

Ön Kayıt ve Bilgi için :

Gsm no: 0534 200 75 26

e-posta: info@kadikoydanislik.com

Verilecek Belge:Katılım Belgesi. 

 

                                            FROSTİG GELİŞİMSEL - GÖRSEL ALGI TESTİ

    Görsel algılama problemi genellikle 3-7 yaşları arasında görülür. Her sınıfta bu alanda geri kalmış çocuklara rastlanmaktadır. Görsel algılama problemi olan çocukların öğrenme, objeleri ve bunların mekansal ilişkilerini algılama güçlükleri olacaktır.

   Bu nedenle görsel algılama probleminin erken dönemde saptanması ve erken müdahale kalıcı problemlerin oluşmaması için çok önemlidir.

   Bu test Dr.Marianne Frostig tarafından 1963 yılında geliştirilmiş, görsel algılamayı saptamaya yönelik bir performans testidir. Dr. Frostig öğrenme güçlüğü olan çocukların özellikle görsel algıyı içeren etkinliklerde başarısızlık gösterdiklerini izlemiş ve klinik tecrübelerine dayanarak kendi adını verdiği bu testi geliştirmiştir.

   Test çocuklarda ki görsel algı problemi veya göz-motor problemlerini ve derecesini saptamak, uygun akademik programa karar vermek amacıyla kullanılabilir.

   Test 4-8 yaş arasında olan çocuklara bireysel ve grup şeklinde uygulanır.

   Frostig testinin uygulanışı hazırlıkla beraber yaklaşık 50-60 dakika sürmektedir. Frostig bir kalem kağıt testi olup, görsel algıyı 5 algısal beceri üzerinden değerlendirir.

1.El-göz koordinasyonu 

2.Şekil-zemin ayırımı

3.Şekil sabitliği (Değişmezliği)

4.Mekan-konum algısı (uzaydaki pozisyon)

5.Mekan ilişkilerinin algısı (uzay ilişkileri)

   Frostig gelişimsel görsel algı materyallerinin içinde 20 sayfadan oluşan test kitapçığı, 11 adet örnek kart ( üzerlerinde üçgen, dikdörtgen, artı, ay, yıldız, uçurtma, elips, kare, daire çizimleri, 4.alt testin a ve b bölümleri için ayrı ayrı hazırlanmış model kartlar), kurşun kalem, kırmızı, yeşil, kahverengi ve maviden oluşan 4 adet boya kalemi vardır.

   Not:Frostig  aynı zamanda görsel algı yeteneğinin geliştirilmesi için uygulanan bir eğitim programıdır. Bu anlamı ile test ve eğitim programı bir bütündür.

   Test uygulama tanıtım seminerlerimizin  sonrasında ,eğitim programının materyalleri ile birlikte, uygulamalı  öğretim semineri düzenlenecektir.


Henüz bu konuya yorum yazılmamış.

Yorum yaz

Sadece üyelerimiz yorum yazabilir ve yorumları değerlendirebilirler
Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir